#8
4.0

Do poslední vteřiny, dechu a hvizdu

Stav série: 1-1

Když se v souboji Medvědů s Orly chýlí konec základní hrací doby, už si skoro můžete být jistí, že to bude maximální adrenalin. Bylo to tak v první čtvrtfinálové bitvě a druhá šla ještě o štok výš. Časomíra za stavu 92-94 odpočítávala posledních 20 vteřin 40. minuty, když kapitán domácích Machač po minuté střele spoluhráče Skinnera ještě se štěstím vybojoval vhazování pro Kolín. Než k němu ale došlo, stala se spousta věcí.

Nejdřív Orli reklamovali, že soupeři výhoz trval déle než povolených 5 vteřin. A když už míč vyletěl směrem na trojkový oblouk, byl ex-kolínskému rozehrávači Marko, který byl nezastavitelným motorem prostějovského obratu druhé půle, odpískán faul. A protože zákrok na Medvěda Bakiče přišel ještě před uvedením míče do hry, byl taxativně odpískán nesportovní faul. A to zásadně změnilo rozložení sil pro poslední vteřiny.

Zatímco před touto akcí zbývalo do konce čtvrtiny 17 vteřin a do konce útoku 14, což by Orlům - i při srovnání Kolína ze šestek po běžném faulu - dávalo po timeoutu a posunu na útočnou polovinu stále jednu dobrou šanci na rozhodnutí, takto se Medvědům naskytla dokonalá možnost na šach mat.

Snajpr Bakič také obě šestky proměnil a rozhodnou akci si vzal na starosti rozehrávač Hunt, chlapík se zvláštním, jakoby neplynulým ovládáním míče. Když už se chystal k ohrožení obrany hostů, najednou – něco přes dvě vteřiny do konce - mu bylo odpískáno přenášení míče.

A rázem přišla ještě jedna šance pro Ariete. Karta padla na power forwarda Tomance, ten ale nesnadnou trojku neproměnil a šlo se do prodloužení.

V něm byla na stole jedna otázka – uspěje Kolín s permanentním přebíráním orlího pick and rollu, kdy podsaditý a jen 188 vysoký Hunt vycházel pod košem na o 20 čísel vyššího Roseboroa, anebo Medvědům tato ožehavá strategie nevyjde?

Vyšla. Roseboro několikrát buď nezvládl zakončení, anebo byl zdvojen, kdy pak nebyl využit ani jeho pas na volného spoluhráče, a domácí se postupně dostali z 94-98 do vedení 102-98, kdy nejdřív svou druhou trojku trefil Machač a poté si Orel Slezák sáhl do trojkové střely Bakiče, jemuž tak dal tři šestky.

31bodový snajpr, na nějž Kolín tou dobou převahově hrál v útoku, pak ale i propásl dvě situace za stavu 102-99, kdy nejdřív po zisku míče nezakončil samostatný postup na koš, když mu na poslední chvíli míč vyrazil Dokoupil, a vzápětí poslal při mismatchi míč do rukou Tomance, jemuž ještě faulem věnoval trestné hody.

Mohutný Orel ale - stejně jako chvíli předtím Roseboro - do ohromného hvízdotu hlediště jednou minul a po zvýšení McEachina na 104-100 Roseboro nevyužil další atak pod košem přes Hunta. A když domácí vedli o 5, už to byl pro Orly zoufalý boj s časem.

Kolínští šestkoví ostrostřelci Bakič, Hunt a Vocetka pak ještě každý jen polovičním proměňováním trestných hodů dali soupeři malou šanci, ale za stavu 107-104 11 vteřin do konce selhal dvakrát i Orel Peterka, domácí se se štěstím dostali k doskoku a Skinner už pečetil vítězství.

To mělo podobu 110-106 a šlo už o druhé nastavení ve vzájemném střetávání obou celků v této sezoně, tentokrát ovšem s kladným vyústěním pro Geosan, který srovnal čtvrtfinálovou sérii na 1-1. V play-off se z výhry radoval poprvé od sezony 2012/13.

V první půli to přitom v kulise 650 fanoušků vypadalo, že na žádné drama nedojde. Geosan vstoupil do bitvy s ohromnou energií, a to včetně obrany a doskoku pod oběma koši. Zakončoval v prvních vteřinách útoků, Bakič vypálil hned za clonou třikrát přesně za tři už v první čtvrtině, v níž domácí po 5 trojkách vedli až 21-7. A když Orli začali do půle stoprocentního Bakiče (17 bodů) ve clonách přebírat, přidali trojky Vocetka s Horákem.

Nejhorší krvácení hostů zastavily trojky Slezáka, ale špatnou zprávou pro ně byly rychlé dva fauly Roseboroa i ztráty v brejkových situacích.

Orli ve druhé čtvrtině zmenšili sestavu, kdy na pozici 4 hrál Peterka, ale Kolín zůstával se dvěma dlouhými a této situace hojně využíval, když navíc v útoku doskakovali Bakič i ještě menší Glover. Za vedení 49-31 po 17 minutách, kdy hosté míjeli i zakončení zpod koše, to vypadalo na jednoznačnou záležitost. Jenže pak Prostějov nasadil opět dva dlouhé, na maximum urychlil hru a dostal i pomoc od domácích, kteří volili příliš lehkovážné střely z dálky, což se nejvíc týkalo McEachina s Gloverem. I díky šestkám 18/15 tak Ariete ještě do půle přirazilo na 51-41.

Ve třetí čtvrtině se mu ale málem stala osudnou hra na centra Šteffela, kdy přihrávky na něj často končily (z různých důvodů) v rubrice ztrát. Za stavu 69-55 byl ale při náskoku na smeč nesportovním zákrokem Norwy poslán k zemi domácí Horák, musel střídat a podle předběžných zpráv skončil s naraženou kostrčí. A od tohoto okamžiku se datoval definitivní návrat Hanáků do utkání.

Hlavní úlohu v něm měl při absenci Kouřila jediný rozehrávač Marko, který hnal svůj tým stále dopředu a nebývale snadno uvolňoval své podkošové kolegy k zakončením zpod koše. Kolín přestal být v řadě činností důsledný, pouštěl soupeře na útočný doskok a sám se k němu už příliš nedostával. A to si ještě v 29. minutě udělal 4. faul podkošový pilíř Machač.

Orli najednou nedali soupeři ani jeden koš zadarmo, Kolín přidával body jen ze šestek a po 33 minutách Prostějov dokonce otočil na 75-76.

Domácí ještě po nesportovním faulu Palyzy kontrovali na 81-76 a po 38 minutách stále vedli 92-87, ale za minutu dvacet tryskoví Orli otočili na 92-94 a přišel čas velkého finále…

V duelu s 5 nesportovními fauly, jež byly v tomto zápase v některých případech nově definovány, měly největší roli trestné hody (39/32 – 31/24) a doskoky (22-15 v první půli, 14-26 za zbylých 25 minut), jež do značné míry řídily vývoj utkání.

Domácí vedle Hráče utkání Bakiče (trojky 6/4, dvojky 6/4, TH 13/11 z 11F+) nejvíc sytili Skinner (24, TH 15/12 z 8F+), Hunt (15+5 asistencí), Machač (15+9 doskoků) a Horák (12). Prostějov živili Roseboro (28+16 doskoků, TH 11/10 ze 7F+), Slezák (20, trojky 5/4), Tomanec (18), Palyza (13, 3:30 do konce prodloužení si udělal pátý faul) a Marko (13+7 asistencí, 6 doskoků a 3 zisky).

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Jsem přesvědčený, že celá série bude ještě hodně vyrovnaná a každý další zápas, který budeme hrát, bude podobný a bude rozhodovat štěstí a taktická příprava hráčů. Musím pogratulovat klukům, že to neodevzdali v závěru a že vybojovali prodloužení, ve kterém jsme nejprve prohrávali, ale nakonec jsme to dotáhli do vítězného konce. Chtěl bych poděkovat i divákům, kteří nás drželi v průběhu celého zápasu, když se dařilo, i když se nedařilo, a věřím, že přijedou ve velkém počtu i do Prostějova a stejným způsobem nás podpoří a že se vrátíme domů „usmátí“. Také musím říct, i když to nerad nekomentuju, že jsem vůbec nepochopil nesportovní zákrok Norwy na našeho Láďu Horáka. Podle mne to byl zákrok hodně zbytečný, hodně emotivní. Bohužel nám vyřadil Láďu z kádru a vůbec nevíme, zda bude hrát nejenom příští zápas, ale vůbec do konce sezony.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Domácí zápas výborně začali, v první čtvrtině dominovali, to byla z jejich strany paráda, taková hra kočky s myší. Bakič dal tři trojky, všem to padalo, všem to vycházelo a nám ne. To dobré z tohoto zápasu je, že jsme ho nevzdali a postupem času jsme se lepšili. Už v půlce to bylo o deset z těch minus 18. Ještě chvíli před prodloužením jsme mohli dát koš, ale nepovedlo se. Škoda, mohli jsme zvítězit. Bohužel v prodloužení nás David Machač potrestal trojkou a vrátil spoluhráčům sebevědomí a energii… Pokud jde o zákrok Michala Norwy, musíme se podívat na video. Podle mě to vypadalo pod košem jako normální souboj. Norwa šel blokovat balon, byl tam kontakt, kdy se chlapi jako Horák a Norwa potkali ve vzduchu a dopadlo to takto. Jestli je Horák zraněný, tak nás to mrzí, ale určitě to nebyl žádný úmysl.“

David Machač (kapitán BC GEOSAN Kolín): „Byl to zase zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním jsme vedli o 18, ale ve druhém jsme si pod vlivem nějaké euforie začali vybírat hodně těžké střely. Dostalo se to na 10 a po zranění Ládi Horáka jsme spadli do nějakého útlumu, z kterého jsme se ještě díky Bohu dostali. Zápas měl takový průběh, že si ho diváci museli užít.“

9 32 41 21 7 14 27 31 118 106

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 1-4 (60-71, 103-109 PP, 84-56, 65-105, 79-81), plus v ČP 97-76
Stav série: 0-1

Kolín musí po prvním zápase hořce litovat nejen promarněných šancí v koncovce, ale především své malé aktivity na doskoku, kterým si Orli naopak řekli o těsnou výhru. Středočeši navíc nepředvedli žádnou extra pevnou a agresivní obranu, což se ale s velkou pravděpodobností nebude opakovat v domácím prostředí, stejně jako šestková (19/9, Kolín byl přitom jedničkou v úspěšnosti TH po základní části) a trojková bída.

Na druhé straně tlak je nyní právě na domácím týmu, který by v případě úterního neúspěchu potenciálně stál zápas od konce sezony. Z týmu ale nemohou zahrát jen tři čtyři hráči, což se stalo v prvním utkání, kde cokoli výraznějšího předvedli pouze Skinner, Bakič, Machač a částečně Glover.

Orli, kteří budou nejspíš stále bez rozehrávače Kouřila, budou chtít po prvním utkání zvednout kvalitu defenzivy, udržet četnost doskoků a poněkud navýšit i úspěšnost střelby, jež je na úvod dost trápila. Poslední dva debakly na kolínské palubovce pro ně ovšem musí být mementem, že něco takového nebude vůbec snadné.

Otázkou bude i to, zda nečekaný MVP první bitvy Jan Tomanec (18+13 doskoků) se jako „žolík“ dokáže přiblížit svému výkonu z domácího kurtu.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Říkal jsem, že čekám vyrovnanou sérii, což první zápas potvrdil. Pokud ale chceme vyhrát, musíme zlepšit především doskok. Prostějov měl v obraně větší agresivitu než my, ale v úterý bude nový zápas a já věřím ve šťastnější konec pro nás. Chceme postoupit, takže zápas před vlastními fanoušky potřebujeme zvládnout.“

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Kolín je skvělý tým, téměř každý hráč může ohrozit koš a je nebezpečný. Z prvního utkání se musíme poučit a zlepšit obranu, která zvláště v prvním poločase nebyla v pořádku.

Atrakce utkání: soutěž pro děti o stavebnice Lego a divácká soutěž o pizzy a tablet Lenovo. Fanoušci Geosanu byli vyzváni, aby se dostavili oblečeni do bílého.