Zápas s nároďákem víc než rok v NCAA

ZE SOUSTŘEDĚNÍ LVŮ První společné tréninky v nové hale v Poděbradech mají za sebou basketbaloví reprezentanti, kteří se začali chystat na událost tohoto léta. Tou bude na začátku července olympijský kvalifikační turnaj v kanadské Victorii. Lvi by tam s výjimkou zraněného Martina Kříže měli být v kompletním složení, byť nymburský podkošový pilíř není jediný, kdo řeší zdravotní obtíže.

Ty se aktuálně týkají i kapitána Vojtěcha Hrubana, jejž od konce ligové sezony trápí achilovka, a zatím s týmem netrénuje. 

”Na jedné straně jsem velmi rád, že už jsme pohromadě, ale taky máme určité problémy, protože nejdřív nebudeme trénovat všichni spolu a nebude tak moc tréninků v kompletní sestavě. Vlastně takových bude asi jen pět až v Kanadě, kde se k nám připojí Tomáš Satoranský s Jaromírem Bohačíkem. Navíc ve Victorii už nemůžeme hrát přípravné zápasy, protože nám to nebylo povoleno, takže to nebude snadné,” vypočítává limity přípravy Ronen Ginzburg, který se čerstvě vrátil z veleúspěšné mise na Ukrajině. 

Tamní celek BC Prometey, který převzal před dvěma měsíci, překvapivě dovedl až do ligového finále proti Záporoží. U titulových bojů už ale kvůli povinnostem u reprezentace bude chybět.  

”Když jsem o tom klubu poprvé uslyšel, měl jsem určité pochybnosti, ale ukázalo se že to je dobrý klub a ukrajinská liga je velmi profesionální. Při mém příchodu se tým nacházel ve složité situaci, ale s mým srbským asistentem jsme vše překonali a nečekaně tým dostali až do finále. Já to teď budu sledovat na dálku a možná dám kolegovi nějaké rady k zápasům. Zbytek už ale bude na realizačním týmu během samotných utkání,” podotýká k unikátní situaci izraelský kormidelník lvů. 

Teď už se ale soustředí především na svůj český výběr, kde je mezi 18 nominovanými muži i řadu mladíků. Vedle brněnského guarda Bálinta či nymburského power forwarda Kováře je to i slibné trio ze zámořských univerzit Zídek, Samoura, Böhm a také dvoumetrový talentovaný střelec Hanzlík ze španělské Vitorie. 

”V naší aktuální situaci mohou být dveře pro dva nebo tři mladé hráče otevřené. Každý zápas a trénink s národním týmem je výborný pro jejich rozvoj. Můj názor je, že po basketbalové stránce jim jeden zápas s námi dá víc než rok na americké univerzitě. Proti Finsku a možná i na turnaji v Německu mladí kluci nějakou šanci dostanou,” předesílá kormidelník ke dvěma duelům na pražské Královce s Finskem (tuto sobotu za zavřenými dveřmi a v neděli od 12:30 pro veřejnost, jež při návštěvě utkání splní protiepidemická nařízení) a k následnému turnaji v Hamburku, kde Češi od 18. do 20. června postupně narazí na Němce, Italy a Tunisany.   

Kouč ”mladé pušky” během sezony na dálku sledoval a nyní se chce na vlastní oči přesvědčit, jak se zlepšily, a zda by se jeho týmu mohly hodit. ”Jistě že v NCAA se hraje jinak než v Evropě, ale jsou to dobří hráči a jsou schopní se přizpůsobit. Pokud bude možnost dát jim v přípravě herní minuty, tak to udělám. Jsou to kluci, kteří budou patřit do národního týmu v budoucnu, a my novou krev potřebujeme.” 

Rovnou z USA na olympijskou kvalifikaci do Kanady zamíří Tomáš Satoranský a z Francie bude pospíchat Jaromír Bohačík, který nyní září ve Štrasburku. Z posledních šesti ligových utkání pětkrát vysázel aspoň 14 bodů, přičemž hned třikrát to bylo nejméně 20. Do konce soutěže týmu stále zbývají tři duely základní části a pak ještě zrychlené play-off formou čtvrtfinále (na jeden zápas na palubovkách lépe postavených týmů) a následného turnaje Final-4 v Rouen 24. a 26. června. Pokud by Štrasburk postoupil do Final-4, už by mu ale pravděpodobně chyběl český reprezentant, neboť hráči národních týmů musejí být uvolnění nejpozději 22. června. 

Po turnaji v Hamburku se k národnímu týmu poprvé po třech letech připojí centr Jan Veselý, který se svým Fenerbahce v pondělí i potřetí podlehl ve finále turecké ligy městskému rivalovi a euroligovému šampionovi Efesu a patří mu tak stříbrné medaile. Veselý ve finále zapsal 11, 6 a 7 bodů vždy za více než dvacet minut.       

”Jan přišel kvůli zranění o mistrovství světa v Číně, ale dělá hodně pro to, aby letos byl připraven za nás nastoupit. Hodně jsme spolu mluvili a opravdu se k nám chce připojit. Nebyl s námi dlouho a za sedm společných tréninků nepůjde nachystat něco složitého, ale on je chytrý hráč a ví, jak být v našem týmu velmi platný,” uvedl Ronen Ginzburg. 

NOMINACE LVŮ PŘED OLYMPIJSKOU KVALIFIKACÍ 

Rozehrávači: Ondřej Sehnal (USK Praha), Šiřina (Opava), Vyoral (Pardubice), Satoranský (Chicago) 

Křídla: Hruban, Palyza (oba Nymburk), Bálint (Brno), Schilb (USK Praha), Jaromír Bohačík (Štrasburk), Samoura (Cochise College), Hanzlík (Vitoria) 

Podkošoví: Auda (Jokohama), Balvín (Bilbao), Martin Peterka (Braunschweig), Veselý (Fenerbahce Istanbul), Jan Zídek (Pepperdine), Böhm (Northern Kentucky), Kovář (Nymburk)

Autor: Redakce NBL
Reklama
Zkouška hejty