20. 2. 2021 18:30
Vilnius | Avia Solutions Arena
Kvalifikace EuroBasket 2022

Česko
74:94
15
31
33
49
55
65
Litva

Čeští basketbalisté dnes ve Vilniusu napsali předposlední kapitolu kvalifikace o domácí EuroBasket 2022. Soupeřem jim byl silný domácí výběr. Litva patří tradičně mezi největší favority jakéhokoliv basketbalového klání. Pro závěr kvalifikace navíc sestavili nejlepší dostupný tým, protože na rozdíl od českého celku neměla postup na ME jistý.

Tři dobré čtvrtiny nestačily

Češi proti soupeři, jenž disponoval nepopíratelnou výškovou převahou, začali aktivně. V obraně si na vysoké pivoty vypomáhali a riskovali volnější perimetr. V útoku první akce vycházely efektivně a výsledkem bylo vedení 9:4. Pak ale převzali iniciativu Litevci a čtrnáctibodovou šňůrou překlopili vývoj zápasu na svou stranu. Řadu litevských bodů ukončil až Ondřej Sehnal. Tou dobou si Češi připisovali ztráty třeba i po přísných útočných faulech.

Litevci dobře napichovali českou obranu. Výborně si v této činnosti vedl především Dimša. Trenér Ginzburg zkusil naordinovat změnu obrany na zónovou, ale ani to rozjetého favorita moc nepřibrzdilo. Ubránit litevský útok se chvílemi zdálo jako nemožný úkol. Kvalita hry 1 na 1, variabilita a přesná muška soupeře dělala Lvům velké problémy.

Když už se podařilo být v defenzivě úspěšní, vyráželi Češi do rychlých protiútoků. To byla nejlepší česká zbraň prvního poločasu. V postupném útoku se svěřenci trenéra Ginzburga trápili především při střelbě z delší vzdálenosti. Jediná poločasová trojka je toho jasným důkazem. Svou aktivitou si alespoň vynutili brzké čtyři týmové fauly soupeře, tak mohli kontrovat alespoň z trestných hodů.

Druhý poločas odstartovali Litevci trojkou, ale to byl na dlouhou dobu jejich poslední ofenzivní úspěch proti aktivní české obraně. Lvi dokázali snížit své manko pod deset bodů, když se za tři trefili krátce po sobě Peterka s Vyoralem. Češi drželi své manko kolem sedmi bodů. Třetí osobní chyba Martina Kříže přihrála zajímavé minuty nejmladšímu hráči zápasové sestavy Luboši Kovářovi. Ten nejen že si vykoledoval útočný faul Mačiulise, ale hned z dalšího útoku zapsal své první reprezentační body.

Když se zdálo, že by se Litevci s blížícím se závěrem zápasu mohli dostat pod tlak, vzal osud utkání do svých rukou zkušený Kuzminskas. Bylo mu prakticky jedno, zda zakončuje z podkošového prostoru, kde využíval svou výškovou převahu, nebo pálí za tři body. Rázem se litevské vedení zdvojnásobilo. To Litevce do zbytku zápasu uklidnilo. Trenér Ginzbrug stáhl hráče základní sestavy, aby mohl minuty více rozprostřít.

Kvalifikaci ukončí Češi zápasem s Belgií v pondělí od 15:30 českého času. V přímém přenosu ČT Sport.

 

Česko – Litva 74:94 (15:31; 33:49; 55:65)
Peterka 18, Kříž a Puršl po 12, Bohačík 11, Hruban 10, Vyoral 7, Kovář a Sehnal po 2, Mareš, Palyza, Farský a Šiřina 0 – Kariniauskas 15, Bendzius 14, Masiulis 13, Dimša 12, Kuzminskas 10
TH: 10/19 – 18/21
Trojky: 4 – 10
Doskoky: 30 – 27
Zisky: 1 – 5
Ztráty: 9 – 8
Asistence: 15 – 24
Fauly: 25 – 21 

Ronen Ginzburg: „Gratuluji Litvě. Věřím, že v pondělí vyhraje, postoupí a jednoho dne se potkáme na EuroBasketu. Je těžké po prohře od 20 bodů říct, že jste hrdý na většinu minut, jak naši hráči hráli. Musíme být realisté. Přijeli jsme s mladou sestavu, prakticky bez velkých pivotů. Je to dobrá zkušenost pro naše mladé hráče se zápasy na takové úrovni. Musím říct, že jsme na hřišti nechali hodně úsilí. Samozřejmě pro olympijskou kvalifikaci a EuroBasket plánujeme přivést všechny nejlepší hráče, takže budeme hodně silnější.“

Martin Kříž: „Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme neměli žádného velkého pivota. Snažili jsme se s tím nějak vypořádat. Měli jsme připravené věci na zdvojování v low postu, ale někdy nás tím trestali, protože to dobře přečetli. Hodili si dvě, tři rychlé příhry a měli volnou střelu nebo nájezdy. Ve druhém poločase jsme ukázali, že jsme konkurenceschopní. Bojovali jsme a ukázali jsme energii na hřišti, i když to nakonec skončilo o dvacet bodů.“

Už zítra večer nastoupí čeští basketbalisté k dalšímu pokračování kvalifikace na EuroBasket 2022. Jako spolupořadatelé příštího evropského šampionátu mají postup jistý, ale i tak budou chtít proti domácí Litvě předvést co nejlepší výkon a dostat basketbalovou Mekku pod tlak. K postupu totiž Litevci potřebují především vítězství v dalším zápase proti Dánsku.

Trenér Ronen Ginzburg s sebou do litevského Vilniusu, kam musel tým odcestovat kvůli covidovým pravidlům už v pondělí, vzal čtrnáctku hráčů. Po dnešním večerním tréninku tak musel pro zítřejší utkání dva z nich vyřadit. Do finální nominace se nevešli nejmladší člen výběru Richard Bálin (Basket Brno) a nováček v národním týmu Jan Štěrba (USK Praha)

Po utkání s Litvou čeká na Lvy poslední zápas kvalifikace proti Belgii. K pondělnímu zápasu může trenér Ginzburg dvanáctku změnit, takže se může dostat i na oba výše zmíněné basketbalisty, kteří samozřejmě s týmem dál zůstávají ve Vilniusu.

Prakticky přesně před rokem nastoupili Češi tehdy ještě ve vyprodané hale proti domácí Litvě poprvé. Zápas byl dlouho vyrovnaný, ale nakonec Lvi těsně padli. Oproti tomuto utkání chybí trenéru Ginzburgovi trojice hráčů. Krejčí se Šafarčíkem se zotavují z dlouhodobých zranění a Patrik Auda nemohl přicestovat kvůli povinné dvoutýdenní karanténě po návratu do Japonska.

Utkání Litva – Česko začíná v sobotu v 18:30 českého času a přímým přenosem ho vysílá ČT Sport.