21. 2. 2020 20:10
Pardubice | Enteria Arena
Kvalifikace EuroBasket 2022

Česko
75:71
19
20
49
42
59
49
Dánsko

Čeští basketbalisté dnes poprvé od zisku šestého místa na mistrovství světa nastoupili k reprezentačnímu utkání. V kvalifikaci na EuroBasket 2021, kterou český tým sice nemůže prohrát, ale může si dost zkomplikovat základní skupinu šampionátu, vyzvali na úvod Dánsko v kulise pardubické arény, která se stala opět českým domovem stejně jako v minulé kvalifikaci.

Češi si na závěr zavařili, ale vstup do kvalifikace zvládli

Dánové vyrukovali na český tým se silnou podkošovou sestavou. Právě pod košem tlačila sestavu trenéra Ginzburga nejvíce bota. Odpočívající Balvín a zraněný Auda svému týmu citelně chyběli. Dánsko hrálo záměrně většinu akcí na své silné věže Zohoreho a Larsena. Především druhý jmenovaný dělal české defenzivě problémy. V útoku pak Lvi často volili střelbu za tři body. Pět z prvních šesti vyslaných na koš neslo tuto hodnotu.

Dánové šetřili síly svých pivotů, a tak je uklidili buď na střídačku nebo v defenzivě do zóny, která není tak fyzicky náročná. Dánové překvapovali českou obranu svou útočnou efektivitou. Z perimetru nejvíce zlobil Iffe, autor poločasových 15 bodů. Ofenzivní hru Lvů rozhýbal Vít Krejčí, který napichoval dánskou obranu a nacházel volné spoluhráče. Dobře fungovala také nymburská pivotmanská spolupráce mezi Peterkou a Křížem. Když se trefil z dálky i Bohačík, získali Češi dosud nejvyšší zápasové vedení, se kterým odešli do šaten.

Stavidla útočné hry se po změně stran přeci jen trochu uzavřela. Oba týmy zpřesnily svou obranu. Několik českých střel si jen o kousek nenašlo cestu do obroučky. Především Vojtěch Hruban měl v tomto směru až nevídanou smůlu. I tak si Češi prakticky po celou třetí čtvrtinu drželi náskok na hranici deseti bodů.

Dánové v posledním dějství vsadili vše na jednu kartu, kterou zatím moc v zápase nepoužívali. Rozstříleli se za tři body. Český náskok se začínal tenčit. Lvi navíc vyklidili pozici na obranném doskoku. V těžké chvíli se projevily zkušenosti. Bohačík a Peterka dodali trochu klidu na české ruce. Dánové zkusili ještě v poslední chvíli se zápasem něco udělat. Půl minuty před koncem bylo české vedení pouze na pěti bodech. Hruban ho jedním trestným hodem navýšil. Dánové ale trojkou s faulem a následnou šestkou snížili na rozdíl pouhých dvou bodů.

Češi po timeoutu rychle posouvali míč. Dánové až po osmi vteřinách faulovali Hrubana. Ten jako správný kapitán proměnil oba trestné hody a stvrdil české vítězství.

 

Česko – Dánsko 75:71 (19:20; 49:42; 59:49)
Bohačík 17, Peterka a Kříž po 14, Vyoral 9, Hruban 7, Krejčí 5, Šafarčík 4, Šiřina 3, Puršl 2, Kovář a Palyza 0 – Lundberg 20, Gilling 11, Larsen 10, Mortensen 9, Jukic 7, Darboe 6, Zohore 5, Hertz 3, Nielsen a Christensen 0
TH: 14/9 – 13/8
Trojky: 8 – 9
Doskoky: 43 – 40
Zisky: 7 – 6
Ztráty: 11 – 13
Asistence: 21 – 15
Fauly: 18 - 18
Počet diváků: 3820

Ronen Ginzburg: „Byla tu skvělá atmosféra. Hráči dneska opět ukázali charakter, když bojovali jako lvi. Věděli jsme, že budeme mít nevýhodu na pivotech, obzvlášť při zranění Patrika Audy. Ostatní se s tím ale popasovali celkem dobře. S obranou můžeme být spokojení, ale už jsem ve svém živote zažil lepší útočnou hru. Mladí hráči chodící z lavičky jako Krejčí, Šafarčík nebo Puršl hráli velmi dobře. Samozřejmě, občas udělali chybu, ale to je daň tomu, že takto mladí hrají v národním týmu. Do budoucna se jim tyto zkušenosti hodí. Je těžké mít pět, šest nových hráčů. Dostali hodně materiálu, který museli vstřebat. Projevilo se to hlavně v útoku. V těchto oknech máte tři dny na to, dát vše dohromady. Když máte polovinu týmu nového, je to složitější."

Čeští basketbalisté už zítra vstoupí do kvalifikace o EuroBaket 2021. Jako jistý účastník závěrečného turnaje mají před sebou v následujícím roce šest zápasů, ve kterých jim půjde především o body do světového žebříčku a udržení pozice mezi top 8 evropskými týmy. Prvním soupeřem jim bude před domácím publikem v Pardubicích výběr Dánska.

Do přípravy trenér Ginzburg nominoval 14 hráčů a už první den se mu přidělal vráska na čele, když se zranil Patrik Auda. Jeden ze dvou krajánků v nominaci se nestačil dát zdravotně natolik do pořádku, aby do zítřejšího zápasu mohl zasáhnout. V civilu ho pro utkání s Dánskem doprovodí nováček v národním týmu Radek Farský. Svou reprezentační premiéru si tak mohou připsat pivoti Luboš Kovář a Václav Bujnoch.

Na české basketbalisty zítra čeká hodně neznámý soupeř. Dánsko se do kvalifikace o EuroBasket 2021 prokousalo z předkvalifikační skupiny. „Vzhledem k tomu, že trenér zůstal stejný, předpokládáme, že systém se příliš nezmění. Co se týká hráčů, bylo to trošku složitější. Nepřijedou asi v nejsilnější sestavě, nicméně je tam několik nováčků. Vypíchnul bych hráče, který působí ve švédské lize, Mortensen. Ten je v dánské reprezentaci poprvé. Je to solidní power forward s dobrou střelou. Na něj si musíme dát pozor,“ upozornil asistent trenéra Jan Pospíšil, který je zodpovědný za skauting soupeře.

Pro Čechy to bude zvláštní situace. Do kvalifikace vstupují jako jistý postupující, přesto chtějí v každém zápase bojovat o vítězství. Ostatně, to potřebují, aby si udrželi co nejlepší výchozí pozici pro los EuroBasketu, resp. jeho základní skupiny, která se odehraje v Praze. „Kluci, ať jsou zkušení nebo mladí, každý chce předvést co nejlepší výkon. Individuální i týmový. Jde o koeficient. Nikdo nechce prohrát, ať jde o jakýkoliv zápas. Myslím, že s nastavením hlavy nebude problém,“ ujišťuje Petr Czudek.

Odhodlání poprat se o co nejlepší výsledky v prvním kvalifikačním okně doma proti Dánsku a v Litvě z hráčů cítil při každém společném tréninku od nedělního odpoledne, kdy se tým poprvé sešel. „Je to jako na každém srazu. Je tam chuť do basketbalu. Teď tady máme nové hráče, nové věci. Ostatní si zavzpomínají na to, co fungovalo v Číně. Pro kluky je to takové navázání na úspěšnou notu. Věřím, že si dovezli formu a v obou zápasech předvedeme to nejlepší, co jsme schopni,“ určil Czudek jasná cíl.

Zápas proti Dánsku začíná v pátek ve 20:10 a vysílá ho přímým přenosem ČT Sport. Během utkání bude možné přispět na charitu, když své vybavení z národního týmu bude osobně prodávat jeho ex kapitán Pavel Pumprla.