29. 11. 2020 15:30
Vilnius | Avia Solutions Arena
Kvalifikace EuroBasket 2022

Dánsko
91:90
29
21
51
48
70
71
Česko

Dva dny po neúspěšném souboji s Belgií nastoupili čeští basketbalisté do svého druhého kvalifikačního zápasu v litevské bublině. Soupeřem jim bylo Dánsko, které ve Vilniusu ukázalo velmi dobrou formu, když v pátek zaskočilo domácího super favorita. Oba týmy tak do zápasu nastupovaly se zcela odlišnou náladou.

Lepší výkon, drama a těsná prohra

Bylo jasné, že bez Ondřeje Balvína to nebudou mít Češi s urostlými dánskými chasníky pod košem vůbec jednoduché. Na krytí vymezeného území se podílel celý tým a na perimetru pak chyběli obránci. Dánové každou takovou výpomoc nebo přešlap v obraně nekompromisně trestali. Jen za první čtvrtinu nasázeli do českého koše neuvěřitelných osm trojek! Naštěstí ani Lvi nebyli v ofenzivě bezzubí, a tak se drželi na dostřel s maximální ztrátou osmi bodů.

Když Češi na začátku druhé čtvrtiny nevyužili šanci přiblížit se na rozdíl jediné střely a naopak nechali další volné střely soupeři, vzal si trenér Ginzburg oddechový čas. Jeho výtky k české hře zněly prázdnou arenou, ale svůj účel splnily. Lvi se vrátili do zápasu ještě více nabuzení, dobré minuty odehrál na obou polovinách hřiště Ondřej Sehnal, střelecky se chytil Jaromír Bohačík a Češi se poprvé od samého úvodu dostali do vedení. I když závěr prvního poločasu nevyšel podle jejich představ, byl zápas prakticky vyrovnaný.

Začátek druhého poločasu přidělal trenérovi Ginzburgovi vrásky na čele. Během chvíle se na tři osobní chyby dostali hned tři hráči základní sestavy – Peterka, Šiřina a Bohačík. Prvně jmenovaný si v dalším průběhu připsal i čtvrtý faul, a tak to trenér raději stáhl na lavičku. Dánové na chvíli přestali trefovat a v tu chvíli se začala projevovat jejich převaha na doskoku. Ani Lvi ale rozhodně nenechali všechny míče pod košem soupeři. Po jednom takovém doskoku Puršla byl faulován Palyza, který následně poslal Čechy i díky technické chybě pro trenéra soupeře do mírného vedení.

Češi si znovu vybudovali čtyřbodové vedení, ale největší dánská hvězda Lundberg to vzala na sebe. Dával těžké střely a pomohl soupeři opět získat vedení zpátky. Dánové navíc ještě přitáhli šrouby v defenzivě. Zónová obrana Lvům příliš nevyhovovala. Sami ale řešili největší problém v obraně. Dánové si díky úspěšným útokům drželi náskok, který se nedal zlikvidovat jedinou střelou. Palyzova kontaktní trojka se vykroutila z obroučky a dánská smeč znamenala šestibodové vedení soupeře.

Jiskru naděje ještě zažehl útočný doskok Peterky a jeho dva úspěšné trestné hody po nesportovním faulu soupeře. Hozenou rukavici zvedl Bohačík, který Čechy trojkou přiblížil na rozdíl jediného bodu. Do konce čtvrté čtvrtiny zbývalo 35 sekund. Češi útok ubránili. Deset sekund. Bohačík vyhodil po nájezdu na Peterku, ale jeho střela našla jen přední oboručku…

Češi tak prohráli i svůj druhý zápas v litevské bublině. Proti Dánům ale předvedli lepší výkon než v pátečním zápase.

 

Dánsko – Česko 91:90 (29:21 51:48 70:71)
Lundberg 38, Zohore 19, Hertz 11 – Peterka 24, Bohačík 17, Vyoral 16, Sehnal 10, Šiřina, Kříž a Puršl po 6, Palyza 5, Mareš 0
TH: 23/20 – 22/17
Trojky: 15 – 13
Doskoky: 31 – 30
Zisky: 7 – 4
Ztráty: 15 – 12
Asistence: 20 – 21
Fauly: 26 - 23

Ronen Ginzburg: „Vypadali jsme dnes úplně jinak. Ukázali jsme bojovnost, agresivitu. Možná jsme hráli proti horšímu týmu basketbalově než byla Belgie, ale rozhodně ne proti méně fyzickému. Ukázali jsme, že se s tím umíme vyrovnat. Hráli jsme bez vysokých hráčů. Museli jsme obranu koncentrovat do vnitřního prostoru, a tak se uvolnil prostor na perimetru. Nerad prohrávám, zvlášť když jsme v poslední sekundě měli otevřenou střelu. V naší situace to ale není něco, kvůli čemu bychom měli brečet.“

Jakub Šiřina: „Měli jsme mnohem lepší vstup do zápasu, co se týče energie a hlavně nasazení. Snažili jsme se hrát rychle dopředu. V obraně jsme naopak někdy zbytečně až moc vypomáhali a nechávali otevřené střelce Dánska. Proto bylo tak vysoké skóre. Trenéři asi z obrany nebudou nadšení. V závěru jsme se to snažili zvrátit na naši stranu, ale ta střela bohužel nepadla. Myslím, že celkově nasazení z naší strany bylo mnohem lepší než v zápase s Belgií.“

Na české basketbalisty už zítra čeká pokračování kvalifikace o EuroBasket 2022. Po těžkém direktu od suverénní Belgie, jenž míří za jistotou postup, se svěřenci trenéra Ginzburga postaví Dánsku. Zítřejší soupeř Lvů včera překvapil, když přehrál Litvu. Ta má jako jediná v tomto kvalifikačním okně výhodu domácího prostředí. Ani to jí ale nestačilo.

Trenér Ginzburg využil možnosti a změnil nominaci. Zranění Ondřeje Balvína se bohužel od včerejšího večera nezlepšilo natolik, aby mohl do zápasu nastoupit. Češi tak přišli o hráče, který má z celého týmu aktuálně asi nejlepší sportovní formu. Místo něj je na zápasovou soupisku dopsán nymburský mladík Luboš Kovář. Brněnského Radka Farského nahradí nejmladší člen kádru Richard Bálint.

„Zítra v nominaci nebudu. Kotník je trochu pochroumaný. Nic extra vážného to není. Při pohybu mě to limituje a nemůžu bez bolesti vyskočit, takže nemá smysl tlačit na pilu,“ potvrdil Ondřej Balvín. Český obr by zapojením do zápasu riskoval vážnější poranění kotníku, které by ho mohlo vyřadit na delší dobu.

„Kdyby to bylo jen na rozhodnutí klubu, tak by mě chtěl mít už aktuálně zpátky. Já jsem ale chtěl být na zbytek okna s klukama. Je to i směrem k tomu, abych po příjezdu mohl fungovat v klubu, protože ve čtvrtek máme další zápas,“ říká Balvín, který v dosavadním průběhu španělské nejvyšší soutěže patří k největším hvězdám.

„Dánové hrají podobně fyzicky jako Belgičané. Bez Ondry to bude ještě těžší,“ tuší rozehrávač Ondřej Sehnal. Upozorňuje, na co si Češi musí dát největší pozor: „Musíme začít úplně jinak než včera, kdy jsme začali pomalu. Sice jsme trefili dvě trojky, tak to nevypadalo tak hrozně, ale Belgičané nás přeběhali. Hlavně Obasohan to hodně rozběhal. Od toho začátku se odvíjel celý zápas.“

Kromě soupeře se všichni basketbalisté v bublině musí vypořádat s nezvyklými pravidly. Místo střídačky sedí na židlích vzdálených od sebe přesně podle předpisů, při nástupu je zakázáno si plácnout, ani při hymně by se hráči neměli držet za ramena. To všechno může zamávat s týmovým duchem.

„Je to pro mě hodně divné. I to nastupování je zvláštní. Jsme ale profesionálové a musíme se s tím vypořádat. Hlavně musíme předvést něco jiného než proti Belgii,“ nechce se Sehnal vymlouvat na opatření pro šíření infekce a vybízí k větší aktivitě na hřišti od prvních sekund zápasu.

Utkání začíná v 15:30 českého času a přímým přenosem ho vysílá ČT Sport.