27. 11. 2020 15:30
Vilnius | Avia Solutions Arena
Kvalifikace EuroBasket 2022

Česko
62:90
19
27
36
47
51
70
Belgie

Konečně se dočkali. Od pondělí se čeští basketbalisté připravovali na konec týdne, kdy konečně mohou zasáhnout do dalších zápasů kvalifikace o EuroBasket 2022. Jenže v pátek na ně nečekal žádný jednoduchý soupeř. Belgie v únoru vyhrála oba své zápasy, navíc s přehledem. Lvi nemohli ani počítat s výhodou domácího prostředí, které museli vyměnit za litevský azyl v bublině.

Ani Češi Belgii nepřibrzdili

Úvod utkání přinesl útočnou hru. Češi se ze dvou prvních útoků trefili dvakrát za tři body, ale Belgičané na tom byli ještě lépe. Jejich ofenziva byla neskutečně efektivní. Lvi ubránili až devátý útok soupeře. Tou dobou už Belgičané na svém kontě měli tři úspěšné trojky a celkem tam 19 bodů! Tomu svěřenci trenéra Ginzburga na druhé straně nedokázali konkurovat.

Když byl na hřišti, hodně míčů směřovalo pod koš na Ondřeje Balvína. Jenže belgická defenziva v čele s Tumbou dělala vše pro to, aby český obr neskóroval. Často se při tom pohybovala na hranici faulu, ale účel světil prostředek. Trenér Ginzbur točil se sestavou a hledal tu, která bude na soupeře nejvíc platit. Stejné to bylo i v obraně. Tam ale Češi nechávali dost okének, a tak se Belgičané mohli prostřílet až k poločasové 77% úspěšnosti za tři body.

Belgičané drželi vysoký střelecký standard i po změně stran. Když se navíc začala sypat česká ofenziva, vypadalo to s „domácím“ týmem bledě. Belgičané vyráželi do rychlých protiútoků a z nadějného snížení najednou bylo dvacetibodové manko. Lvy v tu chvíli limitovaly především ztráty. Po souboji s Tumbou, který mu padl pod nohy, navíc musel ze hřiště odkulhat Ondřej Balvín.

V dalším pokračování zápasu tak dostal větší prostor na hřišti Šimon Puršl. České manko už bylo stabilně na dvaceti bodech, ani tak ale hráči nepřestávali bojovat. Bylo to znát především na útočném doskoku, kde pro sebe získali pár střel navíc. Závěr zápasu rozkouskovaly častěji pískané faulu a také používání IRS.

 

Česká republika – Belgie 62:90 (19:27; 36:47; 51:70)
Balvín 14, Palyza 13, Bohačík 9, Puršl 6, Peterka a Sehnal po 5, Vyoral a Šiřina po 3, Švrdlík a Kříž po 2, Mareš a Farský 0 – Obasohan 18, Gillet 13, Vanwijn 12, Libert 10
TH: 14/11 – 17/10
Trojky: 7 – 10
Doskoky: 30 – 27
Zisky: 0 – 10
Ztráty: 16 – 6
Asistence: 14 – 24
Fauly: 19 - 24 

Jaromír Bohačík: „Dneska se to v obraně nesešlo. Nebyli jsme schopni je zastavit. Vzhledem k tomu, jakým stylem jsme bránili, oni měli vysokou úspěšnost střel. Ty totiž nebyly nijak extra těžké. Věřím, že Ondra bude v pořádku. On je bojovník a má silné nohy. Ten výsledek je hrozivý. Za podmínek, jaké jsou, se musíme zvednout a být šťastní za to, že v tuhle chvíli vůbec můžeme hrát.“

Martin Peterka: „V obraně jsme byli všude pozdě, nechávali jsme jim volné střely a oni je proměňovali. To byl velký rozdíl. My jsme si to těžce upracovali, dali pár bodů, ale v obraně jsme hořeli a oni nás za to trestali. Věřím, že Ondra bude v pořádku. Chtěli jsme na palubovce urvat co nejlepší výsledek, ale to se nám nepodařilo. Myslím, že všichni, kdo nastoupili, se snažili udělat maximum. Nebylo to pro ně lehké. Belgičani hráli dobře, byli na koni a nám se naopak moc nedařilo.“

Ronen Ginzburg: „Je to náš nejhorší zápas, co trénuji český národní tým. I když na tom nejsme fyzicky tak dobře jako Belgie a nepřijeli jsme s plnou sestavou, nemůžeme ukázat to, co jsme předvedli dneska. Od začátku nás přehráli v každém aspektu hry. Vypadalo to, že se budeme moct vrátit zpátky do zápasu, ale znovu nás zabili na doskoku, měli otevřené střely, Ondra se zranil… Jediné pozitivní, co si můžu vzít z dnešního zápasu je, že dobře hrál Ondřej Sehnal. I Šimon Puršl. Jsou to mladí hráči. Je pro nás dobře, když zahrají dobrý zápas. Na Dánsko se musíme lépe připravit v hlavách a hrát víc fyzicky. Pak můžeme být lepší. Tak to je.“

Ondřej Balvín: „Vážnost netuším, to budou muset říct naši doktoři. Tumba dostal bodyček od našeho spoluhráče, který to neustál. Já jsem se díval na doskok a on mě trefil do nohy. Je to kotník, ale nic mi nekřuplo, nic jsem nešlyšel. Prostě to teď jen bolí. Náš největší problém byl, že nám chybí konfrontace z vyššího basketu. Pro hodně kluků to byly první větší minutáže. Já jen doufám, že je to pro ně dobrá zkušenost.“

Konečně přichází to, kvůli čemu jsou čeští basketbalisté už od pondělí uvězněni mezi hotelem a halou v litevském Vilniusu. V pátek v 15:30 českého času vyzvou v pokračování kvalifikace o EuroBasket 2022 dosud neporaženou Belgii.

Od svého příjezdu směli basketbalisté ve FIBA bublině opustit hotel pouze na zhruba třímetrovou cestu od vstupního lobby k autobusu. Nikdo si ale na nemožnost procházky do města nebo většího sociálního kontaktu nestěžuje. Co hráčům nejvíce vadí je nutnost stravovat se každý sám na svém pokoji.

„Jsme skoro jako ve vězení,“ směje se trenér Ronen Ginzburg. „Můžeme ven, jen když jedeme na trénink. Pak musíme zpátky a hned každý na pokoj. Kromě tréninků pak můžeme společně jen dělat video meetingy. Z profesionálního hlediska to není problém. Být zavřený týden na jednom místě není ideální, ale jsou v životě a na světě horší situace,“ je i on se situací smířený.

Právě na možnost shledání po delší pauze se těšil Jaromír Bohačík, jenž před sezonou přestoupil z Nymburku do francouzského Štrasburku. Teď musí svůj společenský život omezit na šesté patro hotelu Radisson Blu. „Přiznávám, těšil jsem se. Většinou, když cestujete z Nymburka do repre, tak nových tváří je třeba pět, šest. Tentokrát to bylo jiné, protože jsem kluky dlouho neviděl. Je to příjemné promluvit si nebo zanadávat v češtině,“ pochvaluje si.

Život mezi hotelem a tréninky zítra konečně rozdmýchá zápasový adrenalin. Na Lvy čeká silný soupeř v podobě výběru Belgie. „Mají tým dobře namíchaný z mladých atletických hráčů a zkušených borců. Odehráli dva skvělé zápasy v minulém okně. Bez problémů porazili Litvu i Dánsko. Nějaké hráče sice vyměnili, ale pořád mají velmi dobrou sestavu. Klíčovým hráčem je nymburský rozehrávač Obasohan. Nymburk s ním udělal dobrý tah,“ upozorňuje Ginzburg.

Trenér, který nedávno získal ke svému izraelskému i české občanství větší zítřejšímu soupeři zářnou budoucnost: „Myslím, že Belgie může na EuroBasketu překvapit hodně týmů, pokud budou mít kompletní tým.“

Na sílu pátečního soupeře upozorňuje i Bohačík: „Jsou to lídři skupiny, porazili Litvu a mají skóre +37. To vypadá až hrozivě. Týmy v dnešní době se pořád mění. Oni mají relativně mladý tým. Ač některé hráče známi i osobně z Belgie, tak už to přeci jen chvíli je, takže nejsem moc zběhlý v tom, co zrovna teď předvádí na hřišti. Jsou atletický tým a hrají rychlý basketbal.“

Sám ale uznává, že šestý tým z posledního mistrovství světa si nesmí dávat nízké cíle. I když se tým přirozeně obměňuje a omlazuje, i v litevské bublině je stále dost hráčů s nabytým čínským sebevědomím.

„I když jejich výsledky vypadají skoro až hrozivě, my od určité chvíle víme, že můžeme hrát proti komukoliv. Není důvod nemyslet na výhru proti Belgii. Nehledě na to, že si intenzivně píšu s atletickým trenérem z Belgie a nerad bych po zápase slyšel nějaké výsměšné zprávy. Takže je to i osobní,“ upozorňuje s typickým úsměvem na rtech Bohačík.

Do nominace na zítřejší zápas, který přímým přenosem bude vysílat ČT Sport, se ze čtrnáctky hráčů nevešli dva nejmladší členové Richard Bálint a Luboš Kovář. Nominace na nedělní zápas s Dánskem může být jiná.