62
67
Česko

Litva Čechy zlomila až v závěru

Pondělní podvečer patřil pokračování kvalifikace na EuroBasket 2021. To zavedlo české basketbalisty do země basketbalu zaslíbené. V Litvě je kolektivní hra pod bezednými koši národním náboženstvím. Domácí tak dnes chtěli udělat vše pro to, aby odčinili překvapivou prohru z Belgie.

Češi do utkání vstoupili bez respektu z favorizovaného soupeře i šestitisícového litevského kotle. Útok působil mnohem lepším dojmem než ve druhém poločase vítězného pátečního utkání proti Dánsku. Očekávané problémy ale dělaly české defenzivě dvě domácí věže. Martin Kříž si brzy připsal dvě osobní chyby. Do hry se dostal Patrik Auda, který byl po pátečním půstu žíznivý. Jeho nájezdy pod koš skvěle doplňovaly českou ofenzivní hru.

Pod litevským košem se asi nejvíc projevovala výšková převaha domácích, kteří si útočným doskokem zasloužili několik dalších šancí na zakončení. Jakmile se Lvi snažili maximálně pokrýt podkošový prostor, uvolnilo se místo na perimetru. Domácí toho dokonale využili, aby trojkami smazali těžce budovaný český náskok. Jen Bendzius jich za druhou čtvrtinu trefil pět.

Jenže jinak česká defenziva fungovala parádně. Vít Krejčí svými dlouhými pažemi znepříjemňoval Litevcům rozehrávku. V útoku zažíval mnohem lepší večer Vojtěch Hruban. Také díky jeho příspěvku nejvyšší české vedení v první půli narostlo na osm bodů. Ani jeho ztráta ale nerozházela českou sestavu. Důkazem budiž poslední akce, kterou po zisku za pouhé tři vteřiny zakončoval Šiřina.

Vypadalo to, že Litevci našli skulinku v české defenzivě díky preciznímu provedení pick and rollu. Po oddechovém času trenéra Ginzburga se ale obrana Lvů opět o něco zpevnila. Oproti útočné druhé čtvrtině se na hřiště vkradlo přeci jen více osobních soubojů. Češi si díky pár těžkým střelám, které si většinou brali přes Mačiulise, vypracovali až devítibodový náskok. Jenže domácí dokázali hned z protiútoku zareagovat trojkou. Skvělou akci ale předvedl i Vít Krejčí, který si vzal míč, projel celé hřiště a nekompromisně zasmečoval.

Závěrečnou desetiminutovku začali domácí pro český tým hrůzostrašně. Šnůra osmnácti bodů dostala do varu nejen hráče, ale i vyprodanou arénu, která do té doby byla zaskočena výkonem Čechů. Šílenou řadu litevských bodů přerušil trestnými hody až po čtyřech a půl minutách Auda. To už ale měl litevský náskok dvoucifernou hodnotu. Litevcům se dařilo vše, na co sáhli. Naopak českým basketbalistům padali míče z ruky a střely z obroučky.

Litva – Česko 97:89 (19:20; 42:47; 62:67)
Bendzius 26, Birutis 17, Butkevicius 11, Motiejunas 10, Kuzminskas 9, Dimsa 8, Jokubaitis 7, Valinskas 5, Maciulis 4, Kalnietis 0 – Hruban 26, Auda 16, Bohačík 11, Vyoral a Krejčí po 6, Šafarčík a Peterka po 5, Puršl, Šiřina a Kříž po 4, Farský 2, Palyza 0
Fauly: 23 - 24

Ronen Ginzburg: „Musím říct, že tu byla skvělá atmosféra jako vždycky v Litvě. Hráli jsme mnohem lépe než proti Dánsku. Tři čtvrtiny jsme hráli, ne skvělý, ale velmi dobrý basketbal. Měli jsme objektivní problém na pivotu. V takovém zápase, jako byl ten dnešní, nám o to víc chyběl Ondra Balvín. Nakonec jsme za to zaplatili cenu. Jejich pivoti nás nakonec zabili. Zápas se rozhodl v těch dvou, třech minutách na začátku čtvrté čtvrtiny. My jsme nedali otevřené střely a oni nás potrestali z pick and rollu. Tam jsme ztratili zápas.

Nikdy nemůžete být spokojení, když prohrajete zápas v poslední čtvrtině. Myslím ale, že musíme být objektivní a podívat se na naší sestavu s mladíky na některých pozicích. Já jsem hrozně rád za charakter, který jsme ukázali. Jsme na dobré cestě a doufám, že to tak bude pokračovat.“

Čeští basketbalisté odstartovali kvalifikaci o EuroBasket 2021 na výbornou, když před domácím publikem uhájili vítězství nad Dánskem. Dneska ráno se už přesunuli do Litvy, aby v zemi basketbalu zaslíbené sehráli své druhé a v tomto okně poslední kvalifikační utkání. K němu nastoupí zítra večer před očekávanou vysokou návštěvou.

Oba celky půjdou do zápasu v opačném rozpoložení. Zatímco Češi i přes výrazné změny v kádru oproti světovému šampionátu nakonec v těsné koncovce přehráli Dánsko o čtyři body, Litevci padli v Belgii rozdílem jedenadvaceti bodů. Druhou prohru v řadě by už litevské odborné publikum zvyklé na sbírání úspěchů kousalo asi složitě.

„Je to překvapení. Aniž bych chtěl snižovat Belgičany, tak Litva je favorit skupiny. Samozřejmě, ty výsledky jsou ovlivňovány nominací hráčů, kteří zde jsou a naopak z nejrůznějších důvodů být nemohou. Belgičané využili domácího prostředí. Hráli velmi dobře, s velkou energií a trošky nachytali Litevce, kteří byli ze začátku studení a hráli až moc profesorsky,“ všiml si asistent trenéra Ginzburga Petr Czudek.

„V poslední čtvrtině ale Litevci ukázali svou tvář a začali hrát hodně agresivně a rychle. Ukázali, jak asi budou hrát zítra proti nám. Tam svou ztrátu snížili,“ varuje. A přidává další důležitý fakt: „Po takové výhře se dokáže tým často zkoncentrovat. Čeká nás tu zítra 11 tisíc lidí. V Litvě je basketbal skoro jako náboženství a nemohou si dovolit žádný exces. Paradoxně to je pro nás ještě těžší, než kdyby byli uspokojení a nastoupili nesoustředění jako v Belgii. Teď nevypustí ani jednu pasáž.“

Trenér Ginzburg udělal v sestavě oproti zápasu s Dánskem dvě změny. Obě se týkají postu pivota. Doma zůstal opavský centr Václav Bujnoch. Toho v sestavě nahradil už uzdravený Patrik Auda. Místo na soupisce a pouze na lavičce si pak prohodili dva benjamínci týmu. Reprezentační premiéru si může připsat Radek Farský, naopak další minuty ke svým premiérovým nepřidá Luboš Kovář.

„Říká se, že nám jde jen o prestiž a ranking. Ale to není málo. Vítězství z Litvy by se počítalo hodně. A o ranking nám jde taky. Teď ho máme dobrý a můžeme ho třeba ještě vylepšit. Na nasazení do skupin EuroBasketu bude hodně záležet,“ má tým podle Czudka o motivaci postaráno.

Zápas proti Litvě začíná ve Vilniusu zítra v 18:30 českého času. Přímým přenosem ho vysílá stanice ČT Sport.