63
54
Česko

Posledních pět minut vzalo naději

Konečně se dočkali. Po dlouhém čekání v kanadské bublině dnes mohli Češi poprvé vyběhnout do akce. Ve Victorii jim soupeřem v boji o olympijské hry byla reprezentace Turecka. Ta tříčlennou skupinu začala už včera nečekaně těsnou výhrou nad Uruguayí.

Křest ohněm čekal na nováčka v reprezentačním týmu. Dvacetiletého Patricka Samouru zařadil trenér Ginzburg do základní sestavy. Právě benjamínek českého výběru si vzal první dvě střely a i když minul, dokázal si obě doskočit. Navzdory trendům zápasů doposud odehraných v kvalifikačních bojích, patřil úvod zápasu obranám.

Lehčí trápení v českém útoku dokázal protrhnout svými nájezdy Patrik Auda, který si vykoledoval dva fauly bránícího týmu. Ani česká obraně turecké ofenzivě příliš nevoněla. Nebýt šesti útočných doskoků soupeře v první čtvrtině, mohl být turecký nástřel ještě nižší.

Jako by oba týmy chtěly zkraje druhé čtvrtiny tvrzení o vládnoucích defenzivách dementovat a předháněly se v úspěšných zakončeních za tři body. Díky tomu Turci poprvé v zápase získali výraznější šestibodový náskok, ale Češi dokázali zareagovat osmibodovou šňůrou. Pak ale převzal iniciativu opět soupeř. Hodně mu k tomu pomohly české ztráty na útočné polovině.

Turci dobře seřídili svá mířidla. Kromě narůstajícího rozdílu ve prospěch soupeře dělaly trenéru Ginzburgovi vrásky fauly pivotů. Balvín, Auda i Peterka posbírali brzy v prvním poločase dvě osobní chyby. Češi se prali s nepřízní kanadských obrouček. Ofenzivní trápení nedokázala vyvážit ani dobrá obrana, a tak turecké vedení dosáhlo dvouciferné hodnoty.

Čtrnáctibodové vedení soupeře nevěstilo nic dobrého. Naštěstí střeleckou smůlu za tři body prolomil Lukáš Palyza a dodal tak svému týmu impuls, aby ještě před závěrečnou čtvrtinou stlačil rozdíl ve skóre pod deset bodů. Češi zkoušeli se zápasem ještě něco udělat, ale vždy, když se nadechovali k útoku, jenž by je měl dostat na dostřel, přišla potrestaná chyba.

Nevyužité šance dostávaly Lvy pod tlak blížícího se konce utkání. Turci vycítili svou šanci soupeře dorazit, a tak konečný rozdíl ve skóre neodpovídá zcela průběhu utkání.

Turecko – Česko 87:70 (17:14 45:38 63:54)
Korkmaz 20, Mahmutoglu 13, Ilyasova 12, Osman 11 – Satoranský 15, Veselý 13 bodů a 11 doskoků, Auda 10, Balvín 9, Palyza 6, Peterka a Bohačík po 5, Schilb 4, Sehnal 3, Vyoral a Samoura 0
Fauly: 19 – 15

Jan Veselý: „Bojovali jsme. Drželi jsme se na devíti bodech až do tří minut do konce. Na to, že jsme spolu vůbec nebyli, to je slušný výkon. Vůbec nám to nepadalo. Doufám, že zítra nám to bude padat a budeme hrát víc koncentrovaně než dneska. Dneska jsme koncentrovaní byli většinu zápasu, ale potřebujeme vydržet celý zápas.“

Tomáš Satoranský: „Není to jednoduché hrát bez přípravy. Trošku mi to dneska připadalo jako přípravný zápas. Tohle jsme ale věděli a šli jsme s tím do toho. Každý to má podobné. Myslím, že Turecko si dneska zasloužilo vyhrát. Největší rozdíl byl ve volných střelách – trojkách a jejich úspěšnosti. Zatím jsem nekontroloval statistiky, ale tak se mi to zdálo v zápase. Trošku nás zlobili na útočném doskoku. Musíme hrát trochu fyzičtěji. Připadalo mi, že jsme ve druhé půli byli trochu unavení. Není ale čas na únavu. Zítra hrajeme zápas, který rozhodne, jestli postoupíme ze skupiny nebo pojedeme domů. Musíme do toho dát všechno a snad budeme hrát líp než dneska (speciálně) ve druhém poločase."

Už zítra čeká na české basketbalisty ostrý start do olympijského kvalifikačního turnaje. Ve 4:35 českého času nastoupí proti Turecku. Ve tříčlenné skupině, ze které dál postupují dva nejlepší týmy, může při končeném účtování rozhodovat každý bod.

Turci byli před začátkem kvalifikace největším favoritem na postup z prvního místa „české“ skupiny B ve Victorii. Papírové předpoklady nakonec potvrdili v dnešním prvním zápase, kdy porazili Uruguay. Jejich vítězství se ale nerodilo lehce a tak trenér Ene musel až do posledních vteřin držet na hřišti svou nejlepší sestavu.

I přes všechny tyto vstupy ví trenér českého výběru Ronen Ginzburg, že jeho tým zítra nečeká vůbec nic jednoduchého: „Bude to těžký a agresivní zápas. Doufám, že budeme hrát ve stejném rytmu, ve kterém hrajeme běžně. To znamená agresivně a rychle. Bude to ale opravdu složité.“

Před Ginzburgem stál těžký úkol. Tři klíčoví hráči se k českému výběru připojili až na poslední chvíli. Zatímco Veselý s Bohačíkem stihli ještě tři společné tréninky v Praze, Satoranský se připojil až na letecké lince z Monterealu do Victorie.

„Je to pro nás skvělé posílení. Museli jsme je ale teď během pár dnů zavést do našeho systému. Nechtěl bych ale mluvit jen o těchto třech hráčích,“ ví Ginzburg, že Češi nemohou spoléhat pouze na tuto trojici.

„Můžeme to použít a uvidíme, jak to bude fungovat.“

Ronen Ginzburg

Trenér českého výběru vidí největší úskalí před zápasy v kanadské bublině právě v limitovaném času, po který měl kompletní tým k dispozici. „Nechci lhát, takže nemůžu říct, že jsem s tím spokojený. Je to opravdu těžké jen se čtyřmi tréninky. Je to ale to, s čím můžeme pracovat a i tak musíme odvést naše maximum. Připravit tým během čtyř tréninků není jednoduché. Doufám, že pokud budeme hrát na 60 až 70 procent našeho potenciálu, bude to dobré,“ predikuje před zítřejším zápasem.

Při účasti Jana Veselého se mu otevírá zajímavá možnost, kterou na mistrovství světa v Číně neměl. Bude mít k dispozici dva dominantní pivoty. „Uvidíme, co nám zápas přinese. Samozřejmě jsme tuhle variantu neměli moc času natrénovat. Potřebovali jsme se věnovat hlavně těm základním věcem. Můžeme to použít a uvidíme, jak to bude fungovat,“ nezavrhuje to, že pošle oba nejvyšší členy české sestavy společně na hřiště.

Utkání proti Turecku se hraje zítra od 4:35 a přenos ČT Sport začíná ještě o 10 minut dříve.