Začínající rozhodčí mají zelenou. Píšťalku.

Pokud navštěvujete utkání mládežnického basketbalu, můžete si letos všimnout jednoho detailu. Sice malá, ale o to důležitější věc – zelená píšťalka. Nový projekt České asociace basketbalových rozhodčích má za cíl udržet u pískání co nejvíc nově vyškolených arbitrů.

Pamatujete si, jaké to bylo, když jste poprvé…

… sedli za volant auta

… dělali palačinku k snídani

… jeli na jízdním kole a mnoho dalšího?

Asi nic moc, že? A to jste většinou měli „omluvu“ v podobě označení automobilu či shovívavých rodičů a kamarádů. Jenže co když jste hozeni do rozbouřené řeky ve chvíli, kdy sice teoreticky umíte všechny základní plavecké styly, ale v praxi vás zaskočí vodní víry či proudění?

Dost bylo příměrů. Asi je zřejmé, že začínající rozhodčí to ve svých prvních sezónách nemají jednoduché. Času na rozhodnutí je čím dál méně i u nejmladších kategorií a tlak okolí neúměrně tomu roste. Nikdo ale neví, že rozhodčí pískají jeden ze svých prvních zápasů v kariéře. Od letošní sezony ale dostávají svoje „zetko“ v podobě zelené píšťalky. Ta je určena pro rozhodčí v prvních dvou sezónách po absolvování úvodního školení.

„Věříme, že zelená píšťalka pomůže legitimně snížit tlak na začínající rozhodčí. Nejedná se o bianco šek na chyby, ale o žádost nechat jim čas na vlastní rozvoj a zlepšování. Věříme, že díky tomu nám mladí rozhodčí nebudou v takové míře odcházet ze systému, protože právě nepřiměřený nátlak a nepochopení prostředí je nejčastějším důvodu brzkého konce,“ uvedl za ČABR koordinátor projektu Michal Scholze.

ČABR vycházela při organizaci projektu z alarmujících čísel, kdy 37 % rozhodčích vyškolených mezi lety 2021 – 2023 nenastoupilo do svého druhého roku. Za poslední tři roky bylo vyškoleno 50 rozhodčích, kteří neodpískali jediné utkání. „Nedostatek rozhodčích na nižších úrovních je problém pro celkový systém. Potřebujeme rozšiřovat základnu pyramidy, abychom díky dlouhodobé koncepční práci mohli ty nejkvalitnější rozhodčí posouvat směrem k profesionálním soutěžím,“ vysvětluje Scholze.

Pro rozvoj rozhodčích je důležitý také počet utkání, které odpíská a kde získává tolik cenné zkušenosti. Podle statistik ČABR se pouze 30 nováčků ve své první sezoně přehoupne přes 20 zápasů. Vzhledem k tomu, že se jedná o dvojzápasy minižactva, tak se pískání nevěnují více než 10 dnů za sezonu.

„Pro srovnání - nejaktivnější rozhodčí v celostátních mládežnických soutěžích i v oblastech zvládnou běžně kolem 100 zápasů za sezonu. Kromě zelené píšťalky tak máme připravený i bonifikační systém za počet odpískaných utkání v sezoně,“ říká Scholze s tím, že aktivní rozhodčí se mohou těšit na vstupenky na reprezentační utkání, balíčky sportovní výživy nebo poukazy na nákup sportovního vybavení.

Česká basketbalová federace k projektu připravila speciální promo videa a inforgrafiky, které budou během první poloviny sezony intenzivně komunikovány prostřednictvím sociálních sítí @cz.basketball a dalších kanálů.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Hyundai i30