Vyjádření ČBF k přestupové etice
Vážení zástupci basketbalových klubů, vážené basketbalové prostředí, v posledních letech dochází k postupné kultivaci českého basketbalového prostředí, včetně přestupové politiky v mládežnickém basketbalu. I přes tento pozitivní posun ale občas vzniknou situace, které jsou za hranou etiky. Česká basketbalová federace takové případy vnímá, ale v otázkách etiky, kde nejsou jasně daná a sepsaná pravidla (což ani prakticky nelze), nemůže být konečným soudcem.
Není nám však lhostejné dění, které mezi basketbalové kluby přináší soupeření mimo basketbalové palubovky. Vzhledem k tomu, že v následujících týdnech bude docházet ke zvýšenému přesunu mládežnických hráček a hráčů, dovolili jsme si sepsat pár doporučení pro kluby tápající v etice přestupové politiky. Základem celého procesu je prevence.
a) Investujte
Do vztahu Vašeho klubu se svými hráči/dětmi a s jejich rodiči.
Do vztahu nad rámec svého vlastního klubu, tedy do vytváření profesionálního vztahu mezi kluby a jejich trenéry a v rámci celé basketbalové komunity.
Výsledkem této investice, která může mít podobu finanční, časovou či lidskou, by mělo být vytvoření respektujícího prostředí napříč basketbalovou komunitou. Takové prostředí si pak samo poradí s neetickým chováním, pokud k němu vůbec dojde.
Automaticky totiž mezi aktéry vzniká prostředí plné vzájemné důvěry a bezpečnosti, kde dochází k vzájemnému obohacování všech zapojených stran.
b) Komu „patří“ hráči?
Ano, český basketbalový systém je založen na klubismu. Nicméně pokud se pohybujeme v mládežnickém a výkonnostním basketbalu, je dobré si uvědomit, že hráčky a hráči nepatří klubu. Je to zcela odlišný vztah oproti profesionálnímu basketbalu. To tvrdíme i s vědomím nákladů, které klub do svých svěřenců investuje. To už ale úzce souvisí s dosažením cíle uvedeného v bodě a).
c) Kdo má odpovědnost za hráče?
V mládežnickém basketbalu mají za hráčky a hráče odpovědnost vždy rodiče či zákonní zástupci (do 18 let věku). Jakkoliv je tato odpovědnost v rozvoji svěřenců v praxi přenášena na klub, konečné a hlavní slovo má vždy rodič. Opět návrat k bodu a) – pokud prostředí funguje správně, činí rodič rozhodnutí plně informován.
d) Vyhodnocení situace
Každý přestupový proces má svůj začátek a konec. V obou případech je důležité položit si otázku: „Co je pro tuto hráčku/tohoto hráče v daný moment nejlepší?“ Samozřejmě, různé strany mohou nabídnout různé odpovědi, ale pak právě přichází role rodiče. Důležitá je tedy vzájemná komunikace.
Chápeme, že v určitých případech se i prostředí mládežnického basketbalu stává konkurenčním. Stále však věříme, že všechny situace lze řešit se vzájemným respektem. Konečně, všem nám jde o společný rozvoj českého basketbalu.
Mějte krásné léto, během kterého položíte základ další úspěšné sezóně.
S přátelským pozdravem
Michal Konečný
generální sekretář ČBF