Výhru opět vyčaroval kouzelník Jerrick

ECHO LIGY MISTRŮ Český šampion se při návratu na pražskou Královku po rok a půl trvající absenci řádně nadřel, ale proti bosenskému Aleksandrovaci, pátému celku Adriatické ligy, měl v záloze zbraň hromadného ničení Jerricka Hardinga, který před 1370 diváky doručil vždy, když toho bylo třeba, a zejména v koncovce duelu třetího kola Ligy mistrů dotlačil Nymburk ke kýženému druhému vítězství (86-82).

Nymburk zvládl parádně start utkání, když těžil ze ztrát soupeře a pomocí dvou trojek i agresivních vniků pod koš utekl po necelých pěti minutách na 14-5. Jenže pak se až do konce úvodní čtvrtiny zasekl, míjel i dobré pozice a dlouháni hostů z útočných doskoků zařídili dorovnání skore. V tu dobu domácím vůbec nepomohl dlouhoruký centr Gak, který i přes svůj ohromný dosah nesebral jediný doskok a ještě si udělal během tří minut ve hře čtyři fauly, což jej efektivně vyřadilo ze zbytku zápasu.

Velkou 12minutovou šanci tak v úzké rotaci mistra dostal už do půle Kovář, který za poslední rok viditelně nabral silovou hmotu a zejména do půle byl znát pod košem, kde sebral 4 body, 3 doskoky a 2 zisky.

I díky mladému power forwardovi Nymburk (stále bez Gibbse a Kříže) po důrazné domluvě kouče Sekuliče nedovolil ve druhé čtvrtině hostům přidat po devíti bodech z prvního dějství žádný další z druhých šancí a kapitán Hruban převtělený i do role asistenta pak potáhl 11bodový poločasový odskok (46-35), na němž měl zásadní podíl ďábelsky rychlým najížděním i Harding.

Domácí tu byli lepší z trojek (21/7 - 9/3), zpod koše (22-10) i ve ztrátách (1-9 a +10 střel), ale zaostali na doskoku (17-25, útočné 6-9).

Do třetí čtvrtky už opět nastoupili energičtěji hosté, kteří v zápase domácí trápili permanentním přebíráním clon, a znovu z útočných doskoků a zpod koše Polabanům začali velmi škodit. Vedeni šikovným dirigentem Starksem se o něco víc rozohnili i z trojek a při urychlení přechodové fáze jednoznačně ovládli třetí čtvrtinu (18-31) a překlopili tak vedení na svou stranu (64-66, doskoky 22-36).

Čtvrtá čtvrtina se proměnila v bitvu o všechno a za Nymburk v ní zazářili oba jeho klíčoví muži současnosti. Než se minutu před koncem za vedení o pět vyfauloval, vystřihl svou top sekvenci forward Hruban. A o vše ostatní se postaral Harding, který ze hry 1 na 1 soupeře ničil nájezdy i střelbou z odskoků, kdy jej vyšší obránci většinou po přebraných clonách neměli šanci zastavit.

Ze samostatně vypracovaných střel zvýšil za bouření fanoušků ze 77-76 na 82-76, a když se hosté z šestek přibližovali, odpálil je další samostatnou akcí, aby za stavu 84-82 proměnil 16 sekund do konce klíčové šestky většinou nevýrazný rozehrávač Ross. Hosté v dalším útoku přišli o míč a tím byl jejich osud zpečetěn.

Za Hardingem (29, trojky 7/4, z pole 22/11) se jako další dvojciferové vítězů seřadili Hruban (17+8 doskoků a 4 asistence) a Rivers (12). Domácí tým přestřílel soupeře z trojek (36/10 - 16/5) a také výrazně méně ztrácel (15-6), ale dramaticky zaostal na doskoku (32-51, v útoku 10-20, body z druhých šancí 9-18) a mírně i ze šestek (12-17).

Aleksandar Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Hráči bojovali a zápas si vyhráli sami, to je třeba říct v první řadě. Bojovali od začátku až do konce proti velmi kvalitnímu soupeři, který před deseti dny porazil euroligovou CZ Bělehrad. Ukázali skutečnou kvalitu, ale kredit si zaslouží i naši hráči, kteří zápas opravdu vybojovali. Soustředili se, i když jsme měli horší chvíle na obranném doskoku a postrádali našeho pivota Gaka, takže jsme se museli přizpůsobit, bojovat o to víc a výhru si zasloužíme. Pochvalu zaslouží i soupeř a hlavně diváci, zápas jsme si užili a bylo skvělé vidět Královku téměř plnou. Navíc nám ohromně pomohli. V této skupině, kde máte čtyři vyrovnané týmy, což jde vidět i podle výsledku, není důležitá jen každá výhra, ale taky každý bod. Jdeme zápas od zápasu, dál než k příštímu zápasu se dívat nechceme, tak jsme si to řekli. Soustředíme se na tady a teď, a dnes se nám to podařilo.”

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): ”Zápas byl hodně o momentech nahorů-dolů. Je ale pravda, že o tom basketbal je. Soupeř si zaslouží kredit za to, jak bojoval, byl opravdu agresivní, skvěle doskakoval a mohl se opřít o výborně hrající pivoty. Ke konci zápasu udělali šňůru bodů, ale my zkrátka ”přečkali bouřku“ až do konce a naštěstí jsem dokázali vyhrát. Bylo to hodně těžké bránit jejich větší a silnější pivoty, protože Gorjok měl čtyři fauly už v první čtvrtině a my přitom nemohli přestat s agresivitou a se svou hrou, na kterou jsme zvyklí a která nás zdobí. Cítil jsem ale, že jsme udělali všechno, co jsme mohli, a to je důvod, proč jsme dnes dokázali vyhrát. Co se týká koncovky, předtím jsem tam minul pár layupů a byl jsem na sebe naštvaný, ale spoluhráči mě podpořili, chtěli po mě, ať jsem dál agresivní v útoku a v koncovce jsme potřebovali koše, tak jsem se snažil to rozhodnout.Tyto dramatické momenty mám rád. Jsou hráči, kteří se v těchto chvílích vyžívají a já k nim patřím. Mám na to sebevědomí. Ale to i někteří moji spoluhráči. Celkově jako tým máme dostatek sebevědomí na to, abychom tyto dramatické koncovky zvládli.”

Autor: Redakce NBL