Veselý stoupá ve hvězdných tabulkách Euroligy

Český reprezentant Jan Veselý bezpochyby patří mezi nejvýznamnější hráče euroligové historie. Nejen že každou evropskou sezónu udivuje svými výkony na hřišti a dokonce jednou získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče celé sezony, ale stoupá i v žebříčcích individuálních statistik. Jeden z takových významných posunů zapsal dnes večer.

Euroliga měla tento týden na programu double week a tak hráči nemají moc času na odpočinku. Janu Veselému možná při regeneraci před víkendovým programem pomůže další z mnoha individuálních úspěchů. V historických tabulkách sledujících PIR, tedy užitečnosti hráčů, se posunul na čtvrté místo. Pod sebe odsunul Pauliuse Jankunase.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený cz.basketball (@cz.basketball)

Veselý byl při domácím dramatickém zápase s Bayernem Mnichov blízko double double, když k deseti bodům přidal devět doskoků. Jeho užitečnost se vyšplhala na hodnotu 16, což mimochodem byl společně s Jokubaitisem nejlepší počin domácích. Na dvoucifernou hodnotu už se pak dostal jen Tomáš Satoranský se 13.

Ale zpět k Veselému. Ten za celé své roky působení v Eurolize v dresu Partizanu, Fenerbahce a Barcelony posbíral 4 074 bodů v hodnocení užitečnosti. Jankunase aktuálně přeskočil o sedm bodů a na třetí místo Hinese aktuálně ztrácí rovných 20 bodů. Celému žebříčku vévodí Nando de Colo se 4 622 body.

„Je to fajn na něco takového dosáhnout, ale já radši hraju týmový basketbal. Všichni moji spoluhráči za ty roky mi k tomu hodně pomohli. Musíme ale pokračovat dál,“ usmíval se po konci zápasu veselý do kamery Euroleague TV.

Kromě individuálního úspěchu ho hřál především ten týmový. Ačkoliv si Barcelona znovu zahrávala s ohněm a nechala soupeře v závěru stáhnout dvouciferný náskok, nakonec se mohla radovat ze druhého euroligového vítězství tohoto náročného týdne.

K vítězství 72:70 přispěl Veselý již zmíněnou bilancí 10 + 9. Satoranský za necelých 20 minut posbíral po pěti bodech, doskocích i asistencích. „OK, nakonec jsme vyhráli, ale měli jsme ten zápas zakončit mnohem líp. Vůbec jsme jim neměli ve čtvrté čtvrtině dát šanci vyhrát nebo poslat zápas do prodloužení,“ vyčítal Veselý.

Ve vyrovnané euroligové tabulce se katalánský celek dotáhl v počtu vítězství (15) na vedoucí duo Real Madrid a Olympiacos Pireus. To má ale ještě zápas 23. kola před sebou.

Autor: CZ BASKETBALL