Velmi důstojná rozlučka Nymburka

Šampion NBL si na závěrečné vystoupení v letošním ročníku Ligy mistrů nachystal hodně kvalitní výkon, a byť už nic nezměnil na druhém nepostupu ze základní skupiny v řadě, výhra (71-81) nad Bilbaem, sdíleně sedmým celkem španělské ligy (o dvě vítězství za Barcelonou), má svou váhu.

Velký otisk v zápase zanechali především guardi Simmons (27 bodů, trojky 9/7) a Klassen (16+9 asistencí). Nymburk zároveň potvrdil nezvyklou bilanci s Bilbaem, kdy v šesti vzájemných duelech vždy uspěl hostující celek. Český mistr navíc s nějakým španělským soupeřem vyhrál popáté z posledních osmi zápasů.

Nymburk před zápasem provázely nemalé komplikace. Kvůli ztrátě zavazadel při přestupu v Německu tým neměl potřebné vybavení na trénink, hráči si museli kupovat nové boty a další vybavení, aby vůbec mohli hrát. Díky pomoci soupeře se zařizováním ale vše zvládli a stačili se na zápas připravit.

Nečekaně s mladým slovenským křídlem Novákem v základu Polabané na soupeře vlétli nátlakovou obranou a po vyrovnané první čtvrtině na začátku druhé desetiminutovky (vyhrané 23-32) odskočili na 11 bodů, hlavně zásluhou Klassena a Ivanauskase. Své vedení si pak tým hlídal až do konce. Bilbao, jež už před zápasem mělo jisté první místo a tím i přímý postup do osmifinále, se sice několikrát snažilo zápas zdramatizovat a v poslední čtvrtině se hrálo s velkým nasazením o každý míč, ale Nymburk už si výhru vzít nenechal.

Lepší byl z pole (v procentech 35-46), v trojkách (29/8 - 27/12) i zpod koše (26-34), zaostal jen z trestné linie (15-3).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „V první řadě bych chtěl moc poděkovat Bilbau, protože nám hodně pomohli, abychom se mohli připravit na zápas poté, co se nám ztratila zavazadla. Co se týká zápasu, tak jsem na svůj tým pyšný. Vyhrát ve Španělsku je vždy pro tým z Česka velká událost. bohužel nám to už nepomůže k postupu, protože předtím jsme nehráli dobře. Ale dnes jsem ukázali charakter a hráli jsme velmi dobře. Předvedli jsem, že hráči mají kvalitu a že máme i zajímavé mladé talenty. Dnes bylo vidět, že jsme přišli do zápasu koncentrovaní a s nasazením. Ke kolektivní hře se přidaly dva velmi dobré individuální výkony Marka s Gerelem. Ale pochvalu si zaslouží celý tým. Osobně jsem rád za to, jak hrál Dávid Novák, který dostal šanci. Stejně tak Fanda Rylich. Odehráli dobré utkání a je to pro ně cenná zkušenost. Určitě je hezké vidět hrát takhle tyhle naše odchovance proti velmi dobrému soupeři. Ale stále je čeká hodně práce a musí to potvrzovat i v české lize, kde musí hrát odvážněji. Ukázali jsme, že umíme hrát basketbal, ale musíme tam mít koncentraci a nasazení. Pak to půjde i v české lize. Tam musíme být lepší, protože náš tým na to rozhodně má, jen tam musí být větší vůle se vydat ze všech sil jako dnes.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že jsme se oklepali z prohry s Ústím a ukázali jsme, že jsme sem nepřijeli jen na výlet. My sem přijeli bojovat o naší čest a to se povedlo. Semkli jsme se dohromady a vyhráli jsme. Chtěli jsme tu dokázat, že nepostupujeme proto, že bychom byli nejslabší, ale proto, že jsme měli slabší start a už jsme to nedohnali. Proto mám z té výhry velkou radost. každý zápas v Lize mistrů je pro nás velká zkušenost. Jsem proto moc rád, že i my mladí hráči máme od trenéra podporu a té si vážíme a necháváme na hřišti všechno. Když víme, že nám trenér věří, dodává nám to sebevědomí, abychom se pustili i do odvážnějších akcí. Třeba jako Dávid Novák do smeče. Já mu tam odstavil protihráče a Dávid to krásně zakončil. bylo to přes Kysera, který je nejlepší blokař v Lize mistrů. Všechny to nabudilo. Takové akce potřebujeme. Je dobře, že se Dávid nebál a šel do toho. Konečně jsme také neměli výpadek. Možná poprvé v sezoně jsme nepolevili a neustále jsme si drželi náskok. Přitom příprava na zápas nebyla ideální kvůli chybějícím zavazadlům. Bylo to nepříjemné pro všechny. Někdo měl své boty v příručním zavazadle, ale většina týmu si musela jet boty koupit. A hrát v nových botách je vždy těžké, proto mají Petr Benda a Lukáš Palyza můj obdiv. Všechny tyhle komplikace zvládli výborně. Ale třeba i to nám pomohlo se semknout a držet pohromadě.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Idnes Premium kampaň