Velký eurovečer!

Kluby Kooperativa NBL za sebou mají parádní večírek! Nymburk se po fantastické defenzivní práci ve vítězném domácím duelu se Zaragozou (70-64) na dotyk přiblížil ke čtvrtfinále Europe Cupu. V Alpe Adria Cupu se pak k FINAL 4 významně přitáhlo Olomoucko a své šance udrželo i Ústí.

Hanáci doma složili chorvatskou Dubravu (89-77) a Pandy si rovněž na domácí půdě poradily se Spišskými Rytiery (89-82). Jediný, kdo před svými fanoušky neuspěl, byl Kolín, který v Alpe Adria Cupu podlehl Iliriji Lublaň 80-89.

Defenzivní fantazie v Zápase roku

Nebylo to utkání do výkladní skříně s multiefekty, ale pravá basketbalová vřava, kde si každý koš jeho autor musel zasloužit otlučený jako píšťalka, protože fauly se pískaly jen za zásadně přeshraniční zákroky. Nymburk se ale s tímhle metrem mistrovsky popasoval, nenechal si už se Zaragozou podruhé uniknout dvojciferný náskok a na domácí půdě ji po defenzivním výkonu sezony v klíčovém zápase celé sezony složil, čímž si řekl o bilanci 3-1 a s jedenáctým celkem španělské ligy získal i lepší vzájemné skore, což jej dvě kola do konce osmifinálové skupiny pasuje na favorita postupu do čtvrtfinále Europe Cupu.

Nymburk další eurobitvu začal doma tradičně zostra a maximální agresí v obraně i v atakování koše získal za pět minut vedení 9-2. Po vystřídání dovolil soupeři krátký obrat, ale osmibodovým poločasovým hrdinou Rylichem, který se nebál žádného nájezdu, načal nový nápor, a i když druhou čtvrtinu provázely neideální nymburská zakončení, trojka s klaksonem poločasu z ruky Tůmy dala domácím po 20 minutách bodový náskok (34-33).

Ač hosté měli výškovou výhodu na podkošových pozicích, byl to Nymburk, který už tady přetlačil soupeře zpod koše (18-14) i z trestné linie (10-5) a za poločas tak neměl ani jeden zásah z dlouhé dvojky.

Klíčem k zápasu byla třetí čtvrtina (19-10), v níž se konečně trefil z dálky Bohačík, a další trojka Tůmy pomohla při nadále skvělé obraně náskok vytlačit už na 11 bodů. V prvních šesti minutách čtvrté části drama vrcholilo, Nymburk do celoplošného presinku hostů přestal skórovat a Zaragoza se po trojkách dotáhla na 61-59. Na to ale dvěma šestkami a asistencí pod koš na Mathona zareagoval Sehnal, hosté se pod tlakem ubývajícího času dopustili několika laciných ztrát, navíc minuli i šestky a po překonání presinku už Gordon snadno zvyšoval v poslední minutě na 69-62 a další ztráta hostů dvacet sekund do konce za stavu 70-64 už dala domácím definitivu.

Nymburk (bez Svejcara) dvojciferně potáhli rozehrávači Gordon (13+8 doskoků) a Sehnal (10). Tým soupeře přetlačil zpod koše (34-28) a z šestek (18-13), při vyrovnaném počtu útočných doskoků víc vytěžil z druhých šancí (12-7) a hlavně zavřel soupeře na 33 procent z pole.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem velmi nadšený z výhry a spokojený s výkonem, který tým předvedl. Bylo to zasloužené vítězství. Dokázali jsme se popasovat s výškovou převahou soupeře. Chtěli jsme tomu čelit tím, že do každého míče půjdeme na maximum. A to tam bylo. Moc chceme postoupit, je to náš cíl a teď se k němu blížíme. Musíme si ale dát pozor, být nadále ostražití a udržet si naši herní tvář a nemyslet si, že už je hotovo, protože není. Čekají nás dva venkovní zápasy, které budou opět velmi těžké. Těší mě také, že tým ukázal, že se učí ze svých chyb a nedovolil to samé, co se nám stalo v Zaragoze. Snažíme se každý den zlepšovat a to se daří. Musíme v tom pokračovat, abychom mohli dosáhnout našich snů.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Myslím, že to byl super zážitek pro všechny. Přišlo hodně lidí, byla super atmosféra, ale hlavně jsme dokázali to, co jsme chtěli, a to je vyhrát všechny domácí zápasy. Je to hezký pocit. Teď ale nesmíme nic podcenit. Ještě není konec. Musíme jít dál zápas po zápasu. Samozřejmě momentální euforie určitá probíhá, ale myslím, že bychom měli rychle spadnout na zem, protože v neděli nás čeká pohárový zápas v Opavě a tam určitě nechceme dopustit nějaký výpadek. Momentálně je předčasné myslet na další dva zápasy Europe Cupu, protože ten nejdůležitější nás čeká v neděli v Opavě, ale samozřejmě s posledním hvizdem v neděli se budeme zase plně soustředit na tureckou Manisu. A doufám, že odtamtud přivezeme výhru. Zápas se Zaragozou byl podobný tomu prvnímu, kdy jsme ho v závěru ztratili. Myslím, že nám asi pomohlo i to, že se nám to stalo tam. A poučili jsme se. Poctivou prací v obraně jsme to zvládli. Donutili jsme je ke ztrátám míče v momentech, kdy oni potřebovali skórovat, což byl jeden z důvodů, proč jsme uhájili vítězství. Od fanoušků to byla velká pomoc. Všem se nám dneska hrálo skvěle a doufám, že návštěvnost bude pořád stejná, nebo ještě vyšší. Hodně nám to pomáhá. Zápas se vyvíjel různě. Jsem rád, že jsme zvládli najít správný recept a v třetí čtvrtině odskočit. Nedovolili jsme jim vrátit se zpět. Ale byly i momenty, kdy nastal stres a výpadek, kdy jsme nemohli proměnit koš a rozdíl se snižoval. Ale poctivou obranou jsme je dotlačili do ztrát a vítězství jsme uhájili. Hodně nám pomohl Kuba Tůma. Když před poločasem vstřelil trojku s klaksonem, měl úspěšnost 4/1 a řešil, že se nemůže trefit. Řekl jsem mu, že musí střílet dál. Tak pak vystřelil další dvě nebo tři a jednu nebo dvě proměnil. A to si myslím, že nám taky hodně pomohlo.”

Olomoucko se dotýká FINAL 4

Už téměř jistotu postupu z druhé pozice do FINAL 4 Alpe Adria Cupu má po domácím skolení (89-77) chorvatské Dubravy Olomoucko. Při aktuální bilancí 5-3 se na něj ještě mohou dotáhnout (v případě shody bilancí 5-5) Dubrava, Vídeň i Lublaň, ale jen Lublaň ještě může na vzájemné zápasy Hanáky přeskočit. Musela by ale vyhrát všechny tři zbývající zápasy a naopak DEKSTONE obě zbylá utkání prohrát.

Tým Olomoucka po vyrovnané první čtvrtině s Dubravou podřadil v úvodu druhé pod vedením Adamua (30-20), který už do půle (46-39) doručil 15 bodů, přičemž jeho tým byl napřed zpod koše (30-18) i z šestek (9-3). A náskok kolem hrany deseti bodů už pak držel až do konce utkání.

Vítěze (bez Baileyho) dvojciferně napojili Adamu (27), Feštr (16), McBrayer (15+6 zisků) a Vogt (10). Jedinou rozdílovou statistikou utkání byly trestné hody, z nichž domácí vytěžili 20 bodů proti devíti soupeře.

Pandy udržely naději

Domácí radost si v zápase se Spišskými Rytieri užila i SLUNETA, byť na svou stranu nedokázala překlopit vzájemné skore. S bilancí 4-3 nyní k postupu do FINAL 4 potřebuje vítězně zvládnout poslední duel na půdě vítěze skupiny Dabrowy Gorniczy.

Se Spišskými Rytiery se Ústí poločas trápilo (43-48), když ztrácelo na doskoku (14-24), z druhých šancí (3-10) i z šestek (8-13). Vše ale zvrátila třetí čtvrtina, při sedmi ztrátách hostů ovládnutá Pandami 27-11. Domácí tu získali náskok 11 bodů a zdáli se být na dobré cestě, jenže soupeř tažen ex-olomouckým rozehrávačem Pipkinsem po 36 minutách otočil na 78-80. Nichols s Karlovským ale rychle otočili a od stavu 83-82 už hosté posledních téměř 100 sekund neskórovali.

SLUNETU (bez Váni), která byla lepší hlavně zpod koše (48-36), nejvíc táhli Pecka (22), Nichols (21) a Dailey (19).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás důležité vítězství, díky němuž jsme stále ve hře o postup do FINAL 4, ačkoli nás na závěr čeká těžký boj na půdě Gorniczy, což je čtvrtý tým polské ligy. Výkon z naší strany nebyl nejlepší, což bylo dáno i tím, že jsme po těžkém utkání v Nymburce potřebovali dát některým hráčům trochu oddech. To se projevilo zejména v prvním poločase, kdy jsme hledali rytmus v útoku a v obraně jsme byli všude pozdě. O to víc jsem rád za vítězství, které se počítá.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát určitým rozdílem, o což jsme se chtěli porvat. Po prvním poločase jsme si ale řekli, že chceme hlavně zvítězit, zaprvé kvůli nám a našemu sebevědomí a zadruhé kvůli fanouškům, kteří si to zaslouží. První dvě čtvrtiny nebyly podle našich představ, nebyli jsme správně nastavení, což se po přestávce změnilo. Vybudovali jsme si jedenáctibodový náskok, a ačkoli ho dokázali hosté smazat, v koncovce jsme to urvali.”

Další porážka Medvědů

Velký evropský večírek nekorunoval jen Kolín, který ve svém čtvrtém zápase v osmi dnech nestačil na poslední celek skupiny Alpe Adria Cupu Iliriji Lublaň a ztratil šanci na postup do FINAL 4.

Po vyrovnaných úvodních 15 minutách se hosté dostali dopředu dvěma trojkami až na 12 bodů, když Medvědi přestali skórovat. Ve většině třetí části Lublaň dál držela náskok kolem deseti bodů, a i když ve čtvrtém dějství domácí dokázali stáhnout na tři body, naposledy tři minuty do konce, soupeř vždy dokázal odpovědět, a v rozhodném závěru si pomohl dvěma trojkami Fermeho a dotáhl duel k výhře.

GEOSAN (bez Smithe a Burnse) měl tři dvojciferné střelce v Čížovi (19, trojky 17/5), Boškovičovi (19) a Stegbauerovi (13). Z pole přesnější Ilirija (v procentech 38-46) byla napřed i z brejků (9-22) a v trestných hodech (8-17).

Autor: Redakce NBL