Ukázali krásu basketbalu. Teď tu tištěnou
Ukázali krásu basketbalu. To je titul zcela nové knihy mapující historii českého a částečně i slovenského basketbalu posledních let. Navazuje tak na knihu Nebáli se své odvahy, která se věnovala především období od počátků basketbalu do rozdělení Československa.
Nový počin tak mapuje dění od roku 1993. Dvě knihy, které na svých stránkách popsaly kompletně celou československou a českou historii od sebe dělí přesně deset let.
„Druhý díl historie basketbalové kroniky v příbězích a datech jsme dali dohromady proto, že si to náš basket zaslouží a že jsme to slíbili. Mnoha osobnostem a patronce prvního dílu Haně Horákové a vlastně i sami sobě. Hlavně z autorské dvojice se stala „základní pětka“ s freshmany Tomášem Lašem, Alanem Zárubou a Petrem Závozdou, který se se stal naším jednoznačným pointguardem a MVP,“ říká Jakub Bažant, který autorsky stojí za oběma publikacemi.
Celý tým přispěvatelů byl ještě širší a dá se tak říct, že se na knize podíleli členové basketbalové rodiny ze všech koutů republiky: „Měli jsme snahu zmapovat nedávnou basketbalovou historii pečlivě a pořádně, aby se čtenáři bavili a zároveň se třeba i něco nového dozvěděli. Proto jsme oslovili tolik další autorů a autorek - jeden skvěle zná NBA, další basketbalovou módu, jiný Američany s československými kořeny a slovenský basket. A pak mám pocit, že jsme snad napomohli vyrovnat staré dluhy a připomněli, jaké máme mimořádné osobnosti a co dokázaly. Příkladem za všechny je u nás nedoceněná hvězda WNBA a české reprezentace Eva Horáková.“
Kdo by však hledal strojový popis basketbalových události a biografie hráčů a hráček, bude zklamán. Ukázali krásu basketbalu totiž maximálně čerpá z možností, které nová doba přináší. Kniha je tak plná fotografií, krátkých popisků a příběhů, které nezřídka přesahují realitu tuzemského basketbalu.
„S čistým svědomím za naši základní sestavu můžu říct, že jsme do toho opravdu dali vše. A pokud ta knížka potěší, budeme šťastní. Jestliže se nebude líbit, přijmeme to s pokorou, ale současně s vědomím, že víc jsme pro věc v tu danou chvíli udělat nemohli,“ uzavírá několik let trvající práci Jakub Bažant.
Ještě před Vánoci najdete tuto knihu na pultech knihkupectví v síti Kosmas. Pořídit si ji můžete i ve fanshopu CZ BASKETBALL.
Autoři o knize Ukázali krásu basketbalu
Současný basket má mnoho podob. Pokud jde o ten vrcholový, řekli jsme si, že opustíme koncept kroniky, chronologii. Začneme hned s týmem kolem Tomáše Satoranského, který se probojoval na světový šampionát v Číně a olympijské hry. Ale v kontextu s těžkými časy hned po rozdělení republiky.
Spojnicí mezi generacemi jsou hráči jako Jirka Welsch, Luboš Bartoň. Snažili jsme se odvyprávět jejich příběhy, a tak zachytit i dění v reprezentaci.
Ženy měly neuvěřitelnou generaci hráček. Petr Koten a Jakub Bažant sledovali, jak se tým skládá od juniorských let. A k tomu klubové úspěchy. Žabiny, USK. Pojali jsme to přes „užitečnou řevnivost“.
Mužskou ligu skvěle sleduje už léta Ondřej Motejlek, tak jsme ho poprosili o spolupráci. Podobně další skvělé autory včetně třeba filmového kritika Marcela Kabáta. O streetballu napsal Patrik Nguyen, který byl, jak se říká, u toho.
Snažili jsme se ukázat, že basket má i společenskou roli. Nejrůznější podoby. Třeba americké legendární hráče s českými kořeny. A třeba o muzice nám napsal Jakub Kudláč, který komponoval hudbu k Zlatému podrazu.
Když projíždíte roky po rozdělení republiky, tak narazíte na úžasné okamžiky. Třeba kvalifikační souboj o MS s Ruskem. Nádherný byl závěr, kdy diváci přišli na palubovku a prolnuli se se Satym, Veselkou a dalšími hráči.