Start před Tokiem v šestnácti

Čeští basketbalisté jsou zase o krok blíž svému snu. Už vyhlížejí odlet do Tokia. Dnes to bylo přesně deset dnů, kdy si dechberoucími výkony na olympijské kvalifikaci v Kanadě vybojovali právo účast na turnaji pod pěti kruhy. Po krátkém času na odpočinek se nyní sešli v Praze, aby se připravili na olympijské zápolení nejen s týmem Spojených států.

Čtyři extrémně náročné zápasy v pěti dnech, striktní sportovní bublina po celou dobu pobytu a dlouhá cesta do Kanady a zpátky. To byl z českého pohledu neskutečně namáhavý přelom měsíců června a července. Psychické a fyzické vyčerpání na čas přebila po zápase s Řeckem euforie. Bylo ale jasné, že chtějí-li čeští basketbalisté na olympijských hrách pomýšlet na postup ze skupiny, musí si odpočinout.

Trenér Ginzburg do pražské bubliny přivedl oproti „kanadské“ sestavě čtyři další hráče. Chce mít jistotu, že ve chvíli, kdy by se přihodilo nějaké zranění nebo jiná zdravotní komplikace, bude mít po ruce hráče, kteří jsou připraveni nastoupit do olympijského turnaje.

Reprezentační pozvánku do přípravy přijala čtveřice basketbalistů. Jan Zídek už s týmem absolvoval soustředění a přípravné zápasy před odletem do Kanady. Pro Jakuba Tůmu se jedná o premiérovou pozvánku do seniorského národního týmu. Naopak návrat hlásí dvě zajímavá jména – David Jelínek a Tomáš Kyzlink.

”Udělali jsme to proto, abychom si byli jistí, že máme náhradu pro případ něčího zranění nebo výpadku z formy. Proto jsme hledali to nejlepší, co v Česku nebo v zahraniční aktuálně máme. A já mám radost, že jsou tu hráči jako David Jelínek, Tomáš Kyzlink, Jan Zídek a Jakub Tůma, abychom tu v přípravě měli maximální sílu a dokázali se vyrovnat i s případnými zraněními,” vysvětlil trenér Ronen Ginzburg, proč se tým pro přípravu před OH rozšířil na 16 hráčů.

Především David Jelínek byl v minulých letech často skloňován v souvislosti s nominací. A tak přišla celkem logicky otázka, zda bylo pro trenéra těžké získat od křídelníka Andorry nominační ano: „”Ne, nebylo. Zaprvé já s ním byl poslední roky několikrát v kontaktu, a když jsme mu teď volali, po hodině se nám ozval zpátky s tím, že dorazí. Takže je to v pořádku. A co se stalo v minulosti, bylo součástí života profesionálního sportovce a trenéra. Byly situace, kdy David kvůli nějakým problémům nemohl přijet, ať kvůli zranění, nebo náročné sezoně. Pokud jde o dojem napětí mezi mnou a Davidem, často to byl skutečně jen dojem různých lidí. Teď vidíte, že jsme mu zavolali a neměl problém přijet.”

A zda mají noví hráči šanci na účast na olympijských hrách? „Uvidíme,“ je tajemný Ginzburg.

Před jeho svěřenci je nyní několikadenní soustředění na pražské Královce. Vzhledem k epidemiologickým opatřením bude probíhat za zavřenými dveřmi. Basketbalový program si reprezentanti zpestří sobotním fasováním olympijské výbavy. První část výpravy pak do Tokia odletí v pondělí 19. července.

Nominace na přípravu před OH

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Litva v Opavě