Slezané dobyli Kypr! A liga samé drama

Středeční večer nebyl vhodný pro fanoušky z řad kardiaků. Vyjma duelu v Hradci Králové, kde měl v osmém ligovém kole poměrně snadnou práci Kolín (67-92), se jinak vršilo jedno drama vedle druhého. 

Domácím Sovám vyrval v poslední půlminutě výhru z pařátů děčínský Ty Nichols (67-70). V Brně rozhodl trojkou v posledních vteřinách šťastný teenager domácích Šimon Svoboda o zdolání Pand 92-90. A jen o bod lépe dopadly doma Pardubice se Slavií (93-90). Napětí pak čekalo i na Opavu na Kypru, kde v duelu Europe Cupu dobyla palubovku tamního mistra Keravnosu 74-79.

Nichols čarostřelcem koncovky!

Tohle se stává maximálně jednou za..., na elitní úrovni by se mohlo hovořit i o dekádách. Děčínský lídr za prvních 39 a půl minuty v sovím hnízdě minul všech svých 16 trojek, jako by oslněn tlakem televizních kamer. A za vedení USK 67-64 se pro hosty dlouho slibně se vyvíjející duel řítil do pekel.

Pak ale Válečníci přistoupili k drtivému finiši - po druhém útočném doskoku v jednom útoku se z oblouku konečně trefil Nichols, který tak vyrovnal. A po minutí domácího Pipsese z nájezdu si Nichols, který minul své první čtyři trojrány, vzal slovo trojkou z driblinku přes obránce a dvě vteřiny před koncm vystřelil ARMEXU už sedmou výhru (67-70) a tím i udržení vedení v NBL i přes reprezentační pauzu.

První si v utkání vzali slovo domácí, kteří z 8-11 zejména pomocí čtyř trojek otočili na 22-15. Děčín se ale zdola probil zpět a ve druhé čtvrtině se agresí v obraně a zásahy zpod koše a z dalších dvojek vyšplhal přes ztráty Pražanů z 29-23 na 33-40. Ve třetím dějství pak další podkošovou produkcí náskok udržel, ale ve čtrvtém jej už znavil celozápasový tlak domácích, začal chybovat, v útoku se stále neprosazoval lídr Walton (4 body a 7 asistencí na 8 ztrát) a USK se zpod koše protlačil pět minut před koncem do vedení 63-61. Hosté, kteří před úspěšnou koncovkou za 7 minut stihli pouhé tři body, si ale to nejlepší nechali až na úplný závěr.

Lídry vítězů byli Nichols (20+6 asistencí, 4 zisky), Matěj Svoboda (12+12 doskoků) a Pomikálek (12). Tým byl napřed zpod koše (30-46) a z útočných doskoků (10-14, body z nich 5-9), domácí (bez Bátovského, Eduarda), jež před 750 diváky dvojciferně potáhl jen Pipes (20), kralovali pouze z trojek (27/7 - 18/2).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Dneska to byl zaslouženě zápas v televizi. Oba týmy předvedly velmi dobré výkony. Rvali jsme se o ten výsledek oba až do poslední vteřiny. Já to nebudu nějak obšírně hodnotit, my jsme šťastní, že jsme tu dnes dokázali vyhrát.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Na konci jsme byli schopni se vyrovnat s tvrdostí hostů, ale tak to mělo být po celé utkání. Oni ukázali, proč jsou na špici ligy. Nám chybí konzistence po celých 40 minut utkání.“

Beksa v dramatu přestřílela Slavii

Sešívaní mají v posledních kolech smysl pro značné drama a nejinak tomu bylo i na Dašické, kde domácí až po velkém závěrečném napětí vydolovali svou další výhru (93-90).

Celý zápas byl ohromně vyrovnanou bitvou. Domácí od první čtvrtiny bušili do soupeře zpod koše, ale ten už tady oplácel čtyřmi trojkami a dalším vynikajícím výkonem mladíka Kheila, jehož tým po 10 minutách vedl 20-23. Druhé dějství bylo jako přes kopírák, zde už s pěti trojkami hostů, kteří přežili i brejkové manko 12-0 a po dvaceti minutách drželi remízu 49-49.

Ve třetí čtrvtině nováček dokonce po dvou využitých útočných doskocích vytáhl na 57-64. Pardubice ale z trojek dorovnaly a pak se šlo do dramatického závěru. Dvě minuty do konce slávista Rožánek dalekou trojkou srovnal na 81-81. Šafarčík pak dvěma ataky zvedl Beksu (85-81), to už začínala poslední minuta. Dlouhán Pražanů Bruner vzápětí trojkou snížil, na což půl minuty do konce reagoval také z oblouku domácí power forward Čolak (88-84). Host Pavel Pumprla poté minul zpod koše, aby domácí Štěrba zahodil obě šestky, avšak parťáci jej spasili útočným doskokem a Vyoral jednou šestkou zvýšil na pět. Dworsky kontroval trojkou, ale nesportovní faul Pavla Pumprly už pak dal domácím do posledních vteřin klid.

Slavia nicméně strašila až do konce, když za posledních 46 vteřin proměnila tři trojky a přispěla tak k 19bodové poslední minutě!

KVIS při čtvrté výhře z pěti zápasů sytili před 725 diváky Šafarčík (17), Čolak (16), Rikič (14), Štěrba (13+7 doskoků) a Vyoral (10+8 asistencí a 7 doskoků), za hosty (bez Bernátha, Nekolného) odpovídali Bruner (21+7 doskoků), Kheil (20), Dworsky (13+9 asistence), Páleník (12) a Pavel Pumprla (11). Domácím patřily body zpod koše (40-26) i z brejků (17-10) a dále také doskoky (33-23). Hosté vládli z trojek (28/11 - 29/15), produkcí laviček (29-41) a i přes nevýhodu na útočném doskoku (9-6) z druhých šancí (8-11).


Vanja Miljković (asistent BK KVIS Pardubice):
„Celý tým je moc rád za výhru. Samozřejmě nemůžeme být úplně spokojeni, protože jsme dostali 90 bodů, ale nakonec jsme vyhráli týmovostí a trošku i něčím jiným, než basketbalovými dovednostmi: charakterem. V koncovce jsme hráli to, co chceme hrát. Rozhodla hlavně naše obrana v posledních třech čtyřech útocích Slavie. Ukázali jsme chemii, která byla potřeba, abychom na konci dovedli utkání k vítězství. Opakuji, přestože náš výkon nebyl stoprocentní, tahle výhra se hodně počítá a věřím že nám hodně pomůže.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Musím uznat, že Slavia byla jedním z nejtěžších soupeřů, proti kterému jsme v letošní sezoně nastoupili. Určitě nejtěžší, proti kterému jsme hráli doma - se vší úctou k Nymburku, který v té době neměl takovou formu. Slavia je hrozně nepříjemná, rychlá, všichni jsou mobilní, každý umí hrát s míčem... My jsme 35 minut vůbec nehráli to, co jsme chtěli, na co nás trenéři dva dny připravovali. Na druhou stranu si tohoto vítězství hrozně cením, i když jsme dlouho nehráli dobře, posledních 4 až 5 minut jsme zapli a ukázali, co v nás je. To, že jsme to ukázali právě v klíčové fázi, že jsme v rozhodujících momentech dokázali hrát s klidnou hlavou přesně to, co chceme, je pro tenhle tým dobrá zpráva.”

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha): „Hodnotí se mi to těžko, protože jsme odehráli páté utkání venku s těžkým soupeřem, popáté hráli dobře a popáté odjíždíme poraženi. Mohlo by se zdát, že bychom mohli být naštvaní, ale předvedli jsme vynikající výkon. Pardubice mají vynikající tým, pasuji je minimálně na semifinále. My jsme celý týden trénovali bohužel jen v 7 lidech, kluci holt chodí do práce a do školy, tak to je. Na to, co jsme dokázali na Pardubice natrénovat, jsme oodehráli fantastické utkání. Nevím, jestli si domácí výhru úplně zasloužili, protože jsme většinou byli ve vedení... Závěr nám utekl neuvěřitelnými chybami, musíme být disciplinovanější. Kluci ale odvedli maximum, máme na čem stavět.”

Radek Pumprla (křídlo SK Slavia Praha): „Hořko se to hodnotí, protože dát venku 90 bodů a prohrát... Dostat 93 bodů je hrozně moc. Prohráli jsme už prvním poločasem, kdy jme dostali skoro 50 bodů, to není hra, jakou se chceme prezentovat. Celkově jsme ale odehráli dobré utkání s velmi kvalitním soupeřem. Venku všechny soupeře trápíme, ale možná nám chybí i trochu štěstíčka.”

Oslabeným Pandám vzal senzaci 18letý Svoboda!

Byl to jeho teprve sedmý ligový duel. Druhý, v němž dokázal bodovat. A Šimon Svoboda hned zvládl nevídané! Necelé dvě vteřiny do konce rozhodl trojkou z rohu nervydrásající závěr domácího souboje s Ústím (92-90) a v pouhých 18 letech tak zachránil svoje Brno od blamáže. Nejen vítěznou trojkou, ale i jako top skórer s 22 body.

Brňané, ač sami oslabeni o prvního rozehrávače Půlpána (dále o Dáňu a Rychteckého), měli mít doma jasně navrch, neboť SLUNETA dorazila bez klíčového forwarda Pecky, a ani na vteřinu nenastoupil ani první dirigent Callahan. Navíc pouhých 7 bodů stihl dosavadní ligový top skórer Svejcar a na šesti bodech skončil top doskakovač NBL Johnson.

Přesto Pandy zvládly nasázet 90 bodů! 16 body jej totiž nasytil rozehrávač Nábělek a rekordními 38 body této ligové sezony především křídelník Martin, který z pole proměnil 13 z 22 pokusů a ve čtvrté čvrtině vychrlil 19 z 25 bodů svého týmu!

Brňané poprvé udeřili za stavu 18-17, kdy šňůrou 13-0 z rukou Nečase a Chatmana unikli na 31-17 už v deváté minutě. Ve druhém dějství vedli až o 17 a v poločase pak o 14 (56-42) při 61procentní palbě z pole.

Na přelomu třetí a čtvrté části ale Martin pomohl srazit manko naúzko rotujícího Ústí ze 14 bodů na sedm a to nejlepší si nechal na závěr utkání. Za stavu 85-75 využil toho, že domácí veškeré útoky odbavovali i při své výškové převaze z distančních střel bez podpory útočného doskoku, a deseti body otočil už 3:30 do konce na 85-87. Až po čtyřminutovém brněnském suchu se pak šťastně trefil guard Bálint (87-87). Martin ještě jednou šestkou půl minuty do konce posouval hosty na 89-90. Pak už ovšem přišel čas Šimona Svobody.

Za ním se mezi domácímí střelci seřadili Chatman (15+9 doskoků), Bálint (13), Puršl (12+10 doskoků), Mišula (12) a Körner (10). Brno bylo o kousek lepší z útočných doskoků (18-12) a druhých šancí (19-13) a výrazněji v produkci laviček (30-16). Hosté kontrovali z trestné linie (9-19).


Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „V první řadě jsme rádi za vítězství, i když to asi nebylo ve druhém poločase podle toho, jak jsme si přáli. Nakonec jsme to zvládli a to je asi nejdůležitější. Ústí hrálo celý zápas v šesti sedmi lidech. Ve druhém poločase jsme to trochu podcenili, někteří už to asi zabalili, ale hosté pořád hráli a nám nepadly nějaké střely, oni trefovali. Občas to tak v basketbale chodí. Myslím si, že po celý zápas jsme byli lepší a nakonec jsme měli trochu štěstí, ale tak to občas je. Musíme to hlavně rychle hodit za hlavu a soustředit se na sobotní zápas proti Pardubicím.”

Šimon Svoboda (forward Basket Brno): „V první polovině jsme si udělali velký náskok a hlavně se nám dařilo v útoku. Byli jsme docela uspokojení z té první poloviny a do druhého poločasu jsme neskočili moc dobře, dovolili jsme soupeři přiblížit na 10 bodů. Nám to ve druhé polovině vůbec nepadalo a naštěstí jsme to nějak dobojovali a vyhráli jsme.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Takto po zápase v emocích nechci říkat věci, které by mě pak mrzely, ale jeden zúčastněný ovlivnil utkání. Já chci pogratulovat mým hráčům, protože jsme sem přijeli ve špatném zdravotním stavu, bez dvou hráčů základní pětky, ostatní hráči hráli se sebezapřením a my jsme tady skoro vyhráli. Gratuluji Brnu k vítězství.”

Kristopher Martin (křídlo SLUNETA Ústí): „Byl to těžký zápas, kdy jsme hráli v oslabení, bez některých důležitých hráčů. Hráli jsme velmi dobře, mě se ve druhém poločase zadařilo a dalo nám to šanci vyhrát, ale nakonec se to nepodařilo.”

Medvědi splnili povinnost

Kolín sice skoro poločas nechával extrémně oslabené Sokoly žít v naději svého druhu, ale v poslední čtyřminutovce domácím zejména díky třem trojkám definitivně pláchl (z 28-33 na 30-47) a získal očekávanou pátou výhru (67-92), byť šest minut do konce ještě Sokoli zkoušeli přirazit na rozdíl deseti bodů.

Hosté čtyřmi slepenými trojkami Číže s Novotným už v úvodu utekli na 6-15 a na úrovni deseti bodů vedli většinu první půle, již vyhráli o 17 bodů i při se soupeřem shodné 44procentní palbě z pole. Trefili totiž 8 z 16 trojek, domácí navíc ztratili 11 míčů.

Medvědi byli taženi Novotným (17, trojky 8/5), Čížem (16), Slavinskasem (12+7 doskoků) a Šiškou (10). Sokoly předčili trojkami (23/9 - 34/14), šestkami (2-14) a ve ztrátách (20-9). Za domácí (bez Vlahoviče, Mandaliniče, Škrance, Kábrta) byli dvojciferní Peterka (12+7 doskoků), Dvořák, Vlček (po 12) a Šturanovič (11+10 doskoků).


Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli):
„Nám bohužel přibyl na marodku další hráč, a to Filip Kábrt, kterého trápí střevní potíže. Skore neodpovídá hře, Kolín sice hru kontroloval, ale my jsme také měli dobré pasáže a uměli jsme  stáhnout jeho náskok na 15 bodů. Kolín nás potrestal hned na konci prvního poločasu. V této sestavě se nám těžko vzdorovalo.”

Tadeáš Vlček (křídlo Královští sokoli): „Pro nás, mladé hráče, s naší marodkou to byl dobrý zápas, protože si myslím, že jsme Kolín překvapili. Bohužel jsme se nevyvarovali stupidních chyb, které děláme pořád. Cítil jsem se dobře a sebevědomě, protože jsem věděl, že nemáme co ztratit. Jsem se svým výkonem spokojený.”

Adam Konvalinka (trenér BC GEOSAN Kolín): „Domácí nastoupili v okleštěné sestavě, v tom byla naše výhoda. Bohužel jsme se zase nevyvarovali chyb a to v obou poločasech, kdy měl soupeř až moc prostoru, aby stáhl skore. Nehrajeme úplně skvěle, ale zatím nám to na vítězství stačí. Pro nás super výhra z venkovní palubovky, ač byl soupeř oslaben.”

Pavol Lošonský (power forward BC GEOSAN Kolín): „Musím říct, že takové zápasy se hodnotí nejhůře, protože i když jsme byli v roli favorita tak jsme na sebe určitý tlak cítili. Hradec je momentálně oslabený, protože má několik hráčů zraněných, ale přesto se nevzdával a mladí kluci běhali nahoru a dolů a zápas nám znepříjemňovali. Myslím, že jsme víc kontrolovali zápas i přes drobné výpadky. Pro nás to je povinné vítězství. Teď si musíme odpočinout a získat síly na další část sezony.”

Druhá v řadě pro Opavu!

Slezané se poučili ze závěru prohraného domácího duelu s Keravnosem a na jeho půdě ve čtvrtém kole Europe Cupu už do stejné řeky podruhé nevstoupili. V hektickém závěru  uhájili v hale v Nikósii těsné vedení a kyperského šampiona skolili 74-79. Dělí se s ním tak o druhé místo (s bilancí 2-2) za vedoucím Botevgradem, který doma nečekaně zaváhal s Levicemi. Boj o dvě postupová místa je tak nyní zcela otevřený.

Opava se zásahy zpod koše i z trojek už v prvním dějství vyšvihla do trháku 7-17. A když domácí ve druhé čtvrtině stáhli na bod, podkošové duo Bassett - Mokráň se postaralo o nový odskok na 30-40. Hosté, kteří do půle stříleli za 60 procent, pak dlouho drželi minimální náskok, od třetí čvrtiny hodně díky hrdinovi posledních dní Kvapilovi.

Za stavu 61-73 pět minut do konce se však domácí aktivizovali a po 39 minutách přitáhli na 72-75. Následoval ostrý hit na opavského forwarda Zbránka, který musel střídat, a Jurečka ze šestek zvýšil na pět. Vzápětí na trestné linii tento náskok udržel, a když domácí nezvládli další útok, bylo rozhodnuto.

Slezany vedli Kvapil (19), Mokráň (16), Zbránek (13) a Bassett (11+8 doskoků). Tým byl lepší zpod koše (30-48), z druhých šancí (9-14), v produkci laviček (11-29) i v trojkách (5-6).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Domácí celek nezačal dobře. Působil nekoncentrovaně. My jsme dali do hry hodně energie, což nám přineslo desetibodový náskok. Věděli jsme, že to nebude lehké. I doma jsme tři čtvrtiny vedli a nakonec zápas ztratili, když jsme nezachytili rychlý přechod soupeře, a ten nám dával i těžké trojky. Nyní se nám podařilo unavit jejich tři nejlepší hráče, kteří se už neprosazovali tolik jako u nás.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Detail článku - Kooperativa