Skvělé Levhartice vydolovaly evropské zlato

Dva víkendy po sobě a dvě pohárová finále. Z toho prvního vydolovaly stříbro, ze druhého už kov nejcennější. To je ve stručnosti bilanci chomutovských Levhartic za posledních devět dnů. Dnes odpoledne se radovaly po úspěšném finále a ovládli pohár EWBL.

Nejprve však musely Levhartice zvládnout semifinále. V něm číhal ukrajinský soupeř BK Frank Ivano-Frankivsk, kterého v posledním vzájemném souboji složily Severočešky rozdílem třiceti bodů. Tentokrát se psal ale jiný příběh a z počátku více vyrovnaný. I tak si české basketbalistky nesly do poslední desetiminutovky luxusní náskok 17 bodů.

Kdo si ale pamatuje semifinále Českého poháru se Slovankou, zažil malé déja-vú. Během tří minut umazal soupeř víc než polovinu ze své ztráty, ale stejně jako před týdnem Levhartice kritickou situaci zvládly. Do finále postoupily i díky dvěma hráčkám, které zapsaly double-double (Pollard 23 bodů a 10 doskoků; Bartoňová 11 bodů a 10 asistencí), a výhře 86:76.

Jestli slabší nátury kolabovaly během poslední semifinálové čtvrtiny, pak dnešní finále proti Neptunas Klaipeda jim muselo dát ještě víc zabrat. Levhartice si nechaly ujet druhou čtvrtinu a v poločase to s nimi nevypadalo dobře, když ztrácely deset bodů. Dobře nezačaly ani druhý poločas, ale pak Levhartice předvedly úžasný obrat.

Po minutě druhého poločasu totiž ztrácely 14 bodů. Za další dvě a půl minuty už bylo vyrovnáno. Čtyři trojky v řadě (z nichž se o tři postarala Pollard a jednu Kadlecová) a koš Satoranské srovnaly oba celky na 49 bodech. Chomutovské basketbalistky ale nekončily. Kadlecová dalším košem protáhla jejich šňůru na 16 bodů!

Od té chvíle začala přetahovaná o každý bod. Z pohledu českého celku ale bylo důležité, že soupeřky už nepustil do vedení. Jakkoliv se litevský celek snažil a několikrát se dotáhl na dostřel dvou bodů (a být úspěšného trestného hodu, tak dvě minuty před koncem i na jediný bod), jistila velké vítězství pro Levhartice z trestných hodů Kateřina Bartoňová.

Levhartice zvítězily 77:73. Závěrečný turnaj poháru EBWL opanovaly i bez své kapitánky Krejzové. Dneska její bodovou roli zaujala Brejchová, která s 18 body vévodila střelecké tabulce celého zápasu. Jen o bod méně, ale k tomu i 17 doskoků, zapsala Pollard. Stejný střelecký zápis (17 bodů) zvládla Satoranská a na dvoucifernou hodnotu se ještě dostala čtrnáctibodová Kadlecová.

Levhartice Chomutov udržely českou vlajku na nejvyšších stožáru EWBL. Na trůně totiž vystřídaly Žabiny Brno.

Autor: CZ BASKETBALL