Sehnal si plní sen. Míří do Braunschweigu

Reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal se dočkal vysněného zahraničního angažmá. Po historickém úspěchu s národní týmem si jej na dva roky zabral německý Braunschweig, jemuž v uplynulé bundesligové sezoně těsně uniklo play-off. Třiadvacetiletý produktivní dirigent, který opouští pozici lídra pražského USK, rovnou zdvojnásobí české zastoupení v Braunschweigu, neboť už jeden rok má v týmu za sebou reprezentační kolega Martin Peterka.

”O zájmu klubu jsem věděl už po sezoně 2019/20. Nějaká komunikace tam i proběhla, ale tehdy se to ještě neuskutečnilo. A po skončení letošní sezony už se asi ze strany klubu řešilo hlavně to, abychom se dobře doplňovali s novým Američanem, kterého angažovali na rozehru. A teď po olympiádě se vše dotáhlo a podepsalo,” mne si ruce Sehnal. 

Ve hře byly i jiné možnosti, ale Braunschweig dostal přednost. ”Německou ligu považuju za jednu z nejlepších čtyř v Evropě a měl bych mít v týmu dobrou roli. Je to dobrý první krok, když jdu poprvé do zahraničí,” věří Sehnal, jenž měl v klubu podporu i od podkošového parťáka z reprezentace. 

”Vím, že se ”Mičiho” (Peterky) na mě ptali už loni a letos asi taky, aby o mně měli i jiné informace než z videí. Doufám, nebo spíš předpokládám, že o mě mluvil v dobrém, ale vzhledem k tomu, že přichází i nový španělský trenér Ramirez, tak tohle nejspíš nehrálo nějak zásadní roli,” soudí rozehrávač. 

Zejména první týdny se ovšem o znalosti a pomoc spoluhráče určitě opře. ”Aklimatizace bude díky tomu lehčí, přece jen jde o první krok mimo Česko. Doufá, že mi s tím ”Miči” pomůže. Já si to chci vydřít především sám, ale s ním to bude určitě jednodušší.” 

Ještě víc než přímluva kolegy Sehnalovi ovšem k angažmá pomohly jeho výkony z minulé sezony a samozřejmě také zářivé léto národního týmu. ”Tohle stoprocentně vždycky pomůže, když se člověk může v reprezentaci ukázat, před více očima. Někteří manažeři a trenéři si daného hráče těžko představují v rámci elitního evropského basketu a tohle všemu rozhodně přispělo.” 

Při kvótě šesti cizinců na tým nyní její nemalá část připadne na Čechy, což s sebou ponese i zvýšenou zodpovědnost. ”S tím je ale spojené i moje rozhodnutí do Braunschweigu jít. Nějakou větší roli bych měl mít a nejdu tam jen jako nějaký doplňkový cizinec, který by měl sedět na lavičce. Uvidíme ale, jak vše půjde.” 

Sehnalovým spoluhráčem na rozehře bude 25letý 180 čísel vysoký Tookie Brown, který se naposledy zviditelnil v polské lize ve Štětíně průměry 12 bodů a 4 asistencí za 25 minut a trojkovou úspěšností 53 procent. V týmu jej navíc vedl nový kouč Braunschweigu Jesus Ramirez. 

”To, kdo z nás dvou bude první rozehrávač, nijak dané není, protože dnes se basket hraje trochu jinak, není už žádná jednička nebo dvojka, většinou už se hraje na dva rozehrávače naráz a všichni dělají všechno. Měli bychom tam být tři hlavní hráči na pozicích 1 a 2, plus to bude doplněné nadějnými domácími mladíky. Tookie má výborné procento střelby a je to skórer, kdežto já jsem spíš ten, co rozehrává, a měli bychom se tak super doplňovat,” těší se Sehnal.   

Jeho nový chlebodárce má prý dva hlavní cíle. Tím prvním je play-off a tím druhým rozvoj hráčů. ”Trenér mi to takhle nastínil a mně to v tomhle připomíná USK.” 

Ač se španělským trenérem a americkým spoluhráčem v týmu bude komunikace probíhat nejčastěji v angličtině, reprezentant by v teorii mohl mít i jiné opce. ”Když jsem si na střední vybíral druhý jazyk, mezi němčinou a španělštinou jsem zvolil španělštinu. Pravda, teď by se ta němčina hodila o trochu víc,” zalituje trochu svého výběru, nicméně se španělským trenérem by zase mohl využít svých školních znalostí. 

”Já ale už tři čtyři roky ten jazyk nepoužíval. Když jsem si s trenérem volal, tak jsem španělštinu zkusil, ale po pár větách jsme se dohodli na angličtině. Jinak pokud jde o němčinu, mám povinné lekce i ve smlouvě, a asi na ně budu chodit. Nevím, jak se to bude vyžadovat, ale nějaké základy bych se naučit chtěl,” slibuje playmaker, který se do nového působiště vydá tento čtvrtek.

 ”I když jsem už plně očkovaný, budu muset stejně před příjezdem do Německa jít na PCR test, protože i na páteční vstupní zdravotní prohlídky ho budu potřebovat.” 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Česko - Bělorusko