Sám bych si to neuměl představit

Má za sebou docela nevšední zkušenost. Jako ligový hráč si zatrénoval s děvčaty a kluky z dětského domova. A ještě je mohl obdarovat. Chtěl, aby měli extra zážitek, k jakému by se normálně ani nepřiblížili. A právě proto svých 40 vstupenek na zářijový duel EuroBasketu mezi českými lvy a Srby věnoval těm nejmenším z Dětského domova Nymburk.

„Tenhle domov jsem si vybral proto, že musí být ohromně těžké už odmala vyrůstat bez rodičů. Děti taky nemají takové možnosti se kamkoli podívat, proto bych byl rád, kdyby si udělaly výlet do Prahy a při té příležitosti se podívaly i na basket evropské úrovně,” osvětlil svou motivaci Luboš Kovář, stále výraznější člen podkošové sestavy nymburských basketbalistů a také reprezentant.

Jednadvacetiletý mladík patří mezi desítku ligových hráčů z reprezentačního okruhu, kteří byli vybráni do projektu Road To EuroBasket, v němž národní tým rozdá v rámci nejrůznějších dobročinných institucí či nemocnic celkem pět stovek vstupenek na utkání evropského šampionátu v Praze.

Kovář přiznal, že sám by si život bez rodičů ani nedokázal představit. „Proto tyto děti moc obdivuju. Já mám s rodiči velmi dobrý vztah, ve všem mě podporují, a i když se nevidíme tak často, jsou moje podpora čísla jedna,” říká a přidává i jednu osobnější zkušenost.

„V Tachově, odkud pocházím, máme taky dětský domov a ředitelem tam byl jeden kamarád rodičů, takže jsem měl o něco větší povědomí o tom, jak to tam funguje. To je taky jeden z důvodů, proč jsem si nymburský domov vybral já.”


Sám Kovář už ovšem také dobře ví, jaké to je být sám, a začít se o sebe starat v poměrně brzkém věku. „Už v patnácti, než jsem odešel hrát do Svitav, jsem přišel právě do Nymburka do mládeže, kde ten samostatný život začal. To ale ještě nebylo takové, protože jsem byl na intru. To pravé starání začalo až příchodem do Svitav, když mi bylo šestnáct. Nejtěžší na tom odchodu pro mě bylo to, že jsem skoro neviděl rodiče, a i když jezdili na zápasy často koukat, nebylo to ono. Chyběli mi, nebudu lhát. Ze začátku jsem si na to zvykal déle, ale naučil jsem se o sebe ve všech věcech postarat.”

Ač hráč mistrovského Nymburka jako reprezentant nyní rozdává vstupenky na EuroBasket, sám netuší, zda se jej bude týkat i osobněji. „Samozřejmě bych se do týmu rád probojoval, ale vím, že na mé pozici to je přeplněné a jsou tu kluci starší a zkušenější, takže to bude velice těžké. Jsem v tomhle realista,” drží se raději při zemi.

Letošní léto bude ale reprezentačními akcemi doslova přeplněné, protože kromě mistrovství Evropy se hraje i kvalifikace světového šampionátu. A tam už se Kovářovi mohou skýtat větší šance.

„Byl bych velice rád, kdybych aspoň do nějakého zápasu nastoupil, ale všechno závisí na tom, jak kluci ze zahraničí budou moct, jestli je kluby pustí, nebo jestli budou nějaká zranění, což samozřejmě nikomu nepřeju,” přemítá.

Autor: Redakce NBL
Reklama
CZBCUP