Řekové utekli až v poslední čtvrtce

Složitější už to čeští basketbalisté na začátek kvalifikace o EuroBasket 2025 snad ani mít nemohli. Los je k prvnímu utkání poslal na horkou půdu favorita skupiny a čtvrtého celku kvalifikačního power rankings FIBA do Řecka.

Češi ale do utkání vstoupili bez bázně a hany. Brzy vedli 5:0, když míč do koše položil Balvín a trojku z odskoku zaznamenal Kyzlink. Proti domácí obraně ale celkově hledali těžko recept na úspěšný útok. Defenziva ale působila poměrně jistě i na druhé straně, a tak oproti očekávání lehce vlažné publikum nevidělo moc bodovou první čtvrtinu.

Ve druhé čtvrtině začala hra získávat na obrátkách. Řekové ještě přitlačili v obraně a zastavovali české útoky na hraně faulu. I tak si lvi vypracovali až sedmibodový náskok. O něj poměrně rychle přišli a smeč Mitogloua dostala domácí publikum do varu. Komplikace pro trenéra Ocampa nastaly, když si už svou třetí osobní chybu připsal Ondřej Sehnal. Ke svému vůbec prvnímu reprezentačnímu startu tak v 16. minutě vyběhl Vojtěch Sýkora.

Češi ale stále drželi krok. Utkání působilo z obou stran urputně, hráči bojovali o každý centimetr na hřišti. Bylo vidět, že tři dny přípravy si vybraly svou daň. Zdálo se, že by Češi mohli jít do šatny za poločasového vedení o jeden bod, ale nepohlídali si poslední obranný doskok a tak nejtěsnější výhodu získali domácí.

Češi do druhé půle vstoupili hodně aktivně. Především díky úspěšným střelám za tři body. Jenže za sedmibodové ztráty se do utkání vrátili domácí. Zaznamenali bodovou šňůru především díky jednoduchým košům z protiútoků po českých ztrátách. Hrozící nebezpečí hluboké ztráty se ještě lvům podařilo zažehnat, ale pak byl při řeckém taktickém faulu trefen loktem do hlavy Tomáš Satoranský. Rozhodčí ani po přezkoumání videa nezměnili názor, že to byl normální faul.

Zkraje závěrečné desetiminutovky se dostavilo české ofenzivní trápení. Když se k tomu přidala převaha Řeků na útočném doskoku, začalo se utkání výrazně lépe vyvíjet pro domácí celek. Češi ještě zkusili s utkáním něco udělat, snížili na rozdíl pěti bodů, ale zkušený domácí tým už si první vítězství v kvalifikaci pohlídal.

Řecko – Česko 72:64 (12:15 32:31 53:50)
Mitoglou 22, Walkup a Papanikolaou po 16 – Balvín 13 bodů a 10 doskoků, Peterka 12, Kyzlink 10, Satoranský 9 bodů, 7 doskoků a 6 asistencí, Bohačík 8, Hruban 5, Jelínek 4, Böhm 2, Sehnal 1, Sýkora a Kříž 0
Fauly: 20 – 21

Diego Ocampo: „Zaprvé bych chtěl pogratulovat svým hráčům, protože odvedli skvělou práci. Přijeli jsme sem pobít se o výhru v každou vteřinu utkání, což se nám dařilo, bohužel se nám nakonec nepovedlo dotáhnout utkání k vítězství. V první čtvrtině jsme se drželi dobře, ale ve druhé a třetí jsme trochu ztratili kontrolu nad ztrátami, kterých jsme měli příliš. Úspěšnost z pole byla podobná, ale naše ztráty byly kritické, protože vedly k brejkům soupeře.“

Ondřej Balvín: „Byl to skvělý zápas který jsme si zasloužili vyhrát. Nakonec rozhodly maličkosti. Největší problém byly naše ztráty, zvlášť v kritických momentech. Další problém byly body z druhých šancí soupeře plus naše hloupé fauly, jako třeba při poslední střele soupeře, což nás sráželo. Ukázali jsme ale, že jsme konkurenceschopný tým.“

Autor: CZ BASKETBALL