Puršlova šestkoforma a konec Pand

ECHO STŘEDY V NBL A AAC Brno ve třetím kole ligové nadstavby zvládlo nabitý duel v Pardubicích (84-88) a na třetí pozici se tak Bekse vzdálilo o další stupínek. Ve stejném kole třetí výhru v řadě zaznamenala Opava, která doma zdemolovala Kolín 115-70. Ve třetím zápase dnešního večera Ústí doma jen remizovalo s lídrem slovenské ligy Levicemi (68-68) a po druhém utkání čtvrtfinále Alpe Adria Cupu se tak se soutěží loučí.

Brno veze velký lup! Řádil nový šestkař Puršl 

Udrží-li reprezentační centr Šimon Puršl kariérní šestky až do konce sezony, bude Brno těžkým oříškem k rozlousknutí. Když ještě míval úspěšnost kolem 50 procent, býval v koncovkách snadným terčem při šachových tazích koučů soupeřů. Letos už je to ale při 70 procentech docela jiná story. A tak i když Beksa v dramatickém závěru ligového šlágru právě na faul na potetovaného pivota vsadila, on se poděkoval dvěma trefami z linie. Pak sice dvakrát minul, ale přešlap domácích mu dal jednu dodatečnou trefu a on trestnou bilancí 13/9 velkým dílem přispěl Brnu k velmi cenné loupeži na horké pardubické půdě (84-88).

Zápas hraný v parádní bouři, generované 850 neúnavnými fanoušky, byl do půle velice vyrovnaný. V prvních pěti minutách sice domácí Brno zaskočili zónou a díky hlídání obranného doskoku a rychlému přechodu vylétli do vedení 11-4, ale jejich nepříliš efektivní útok pak dovolil pod koš směřujícím hostům návrat a ve druhé čtvrtině i šestibodové vedení. Na něj ale domácí zareagovali novým náporem a obratem na poločasových 41-39, ač jen na nějakých padesát procent zabíraly motory se sebezapřením hrajícího lídra Vyorala (celkem 8 bodů za 25 minut).

Ve třetím dějství už se ale dopředu hrnulo znovu Brno, jež v závěru čtvrtiny rozehrávač Marko vyhnal do vedení o sedm. A po třech trojkách ve čtvrté čtvrtině už hosté vládli o 11. Jenže to už se o slovo hlásil domácí pivot Vrankovič a zejména alternativní rozehrávač Šafarčík, který osmi body v řadě obracel na 80-79. Jenže Puršl zpod koše vrátil Brnu vedení, aby ztráta a minutá trojka už půl minuty do konce téměř vzaly domácím naději.

Pak Puršl naplno potrestal cílený faul na svou osobu, aby na druhé straně Pekárek snížil z šestek na bod. Naplno pak z trestných hodů uspěli i Brňan Madden a domácí Šafarčík, aby jen jedna šestka Puršla na 84-86 dala nějakých pět sekund do konce ještě naději Bekse. Pekárkovi se pak ale zamotal míč ještě na obranné polovině.

Vítězné hosty sytili Puršl (21), Madden (15, TH 9/8), Mickelson (13), Körner (12) a Marko (10). Tým byl lepší zpod koše (24-40), z šestek (16-22) a ve ztrátách (16-14). Za domácí, kterým patřily jen trojky (26/12 - 18/6), se činili Šafarčík (24, trojky 6/4), Pekárek (11) a Walton (10).


Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Byl to velmi zajímavý zápas, hodně fyzický, oba týmy do něj daly maximum. Myslím, že hlavní rozdíl byl v útočném doskoku, hosté měli 13 útočných doskoků a celkově o 5 doskoků víc, zpod koše dali o 16 bodů víc. To pro nás není dobré, musíme být pod košem silnější. Na konci jsme se vrátili z minus 11 bodů, tým ukázal charakter. V koncovce jsme měli otevřenou střelu za 3 body, ale nedali jsme a Brno proměňovalo trestné hody. Zápas byl 50 na 50, hosté vyhráli a já jim gratuluji.” 

Petr Šafarčík (guard BK Pardubice): „Prohrávali jsme vyšším rozdílem, dokázali jsme se vrátit zpátky, ale celkově to nebylo dobré. Do zápasu jsme nevstoupili tak, jak jsme chtěli, jak jsme vstupovali do předchozích utkání v posledních týdnech. To, co nás zdobilo - že jsme na soupeře vlétli, dokázali si udělat nějaký náskok a ten postupně zvyšovat - tam dnes nebylo. Byli jsme slabší pod košem, na doskoku, v osobních soubojích, byli jsme měkčí než oni, ne tak agresivní. To byl hlavní důvod naší porážky.” 

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Vyhrál Basket Brno, ale obecně i basketbal, protože oba týmy daly do zápasu spoustu energie a diváci si přišli na své. Oba týmy prokazují v posledních měsících obrovské zlepšení. Bylo trošku vidět, že Tomáš Vyoral má problémy, nebyl ve své kůži, přesto hrál, klobouk dolů před ním. My jsme si před zápasem řekli, že kdo vyhraje doskok, vyhraje zápas. To byl jeden z atributů, který nám hodně pomohl. Mrzí mě koncovka prvního poločasu, kterou jsme prohráli 0-8, bylo to trošku mementum, co se může stát ve druhé půli. Máme ale širokou rotaci a prakticky všichni kluci se dostali do utkání, za to jsem hrozně rád.” 

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Pro nás je to obrovsky důležitá výhra, obzvlášť proto, že díky ní zase odskakujeme Pardubicím o další vítězství. A důležité je i kvůli tomu, že jsme tady hrozně často prohrávali. Zápasy v Pardubicích pro nás byly vždycky těžké, domácí nás nenechávali hrát kolektivně. Dneska jsme to ale převážnou část zápasu zvládli a díky tomu máme tuhle skvělou výhru.”

Slezané odstřelili Medvědy

Blahoslavení, kdo stihli využít lednové opavské minikrize, včetně Medvědů z kolínského brlohu. Ti v Opavě triumfovali 13. den nového roku. O necelý měsíc později odjíždějí ze stejné lokace jako spráskaní psi. Po výplachu 115-70, při němž potřetí v řadě vítězní domácí disponovali osmi dvojcifernými střelci.

Utkání vykázalo nulové drama, když Slezané hned v úvodu pěti trojkami v řadě vytáhli do vedení 17-8. Později přidali další tři obloukové zásahy, bilanci tak v úvodní čtvrtině měli 13/8 a vedli už 32-17, když 8 bodů a 6 asistencí měl u pasu kapitán Šiřina.

Kolín pak ještě na chvíli snížil na deset, ale domácí rozehrávač Kouřil šesti body v řadě rozjel dvacetibodový trhák svého týmu a po půli 54-29 už se jen čekalo na konečný rozdíl.

Za domácí (bez Klečky) se dvojciferně prosadili Šiřina (18+10 asistencí), Kouřil (17), Slavík (14), Markusson (13+12 doskoků), Švandrlík (13+11 doskoků), Gniadek (12), Zbránek (11) a Kvapil (10). Za hosty se se stejně ukázali jen Lošonský (15), Číž (14) a Mareš (11). Opava vládla zpod koše (44-24), z trojek (35/15 - 28/10), šestek (20-6), na doskoku (52-22, útočné 18-3) i z druhých šancí (22-3)


Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes se mi utkání hodnotí lehce. Nastoupili jsme s ohromnou energií a již v první čtvrtině jsme dominovali. Všech deset hráčů, které jsem měl dnes k dispozici, odvedlo skvělou práci. Naše dominance byla zejména na doskocích. Kolín nám to trochu usnadnil, bylo vidět, že jeho motor Adam Číž nastoupil po zranění a nemohl odehrát obvyklou porci minut. Do konce A1 je ještě spousta utkání a jedno těžší než druhé.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Dnes jsme utkání rozhodli hned v úvodu. Nastoupili jsme s cílem vrátit Kolínu lednovou prohru ze závěru základní části a to se nám povedlo. Dnes se nám dařilo téměř vše a v takovém případě není těžké zvítězit. Snad nám to vydrží dlouho.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Opava nám dnes vrátila minulou prohru i s úroky. Byla ve všem lepší. Nemusíme se trefovat, ale musíme bojovat a to jsem dnes postrádal.”

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „(ironicky) Dnes jsme Opavu k ničemu nepustili, výborně jsme bránili a doskakovali a v útoku jsme vše trefovali. (dále už vážně) Pokud budeme hrát jako dnes, tak musíme přemýšlet o předkole play-off a to by bylo hodně špatné. V poslední době hrajeme bez jiskry a to je škoda.”

Podruhé promarněná koncovka vzala Pandám postup

Stejně jako v prvním duelu čtvrtfinále Alpe Adria Cupu na Slovensku, pohřbila i na domácí půdě postupovou naději SLUNETY až úplná koncovka. V Levicích kvůli nevydařeným posledním pěti minutám nabrala sedmibodovou porážku, doma v závěru přišla o šanci dotáhnout se na postupový rozdíl, nebo alespoň na prodloužení.

Ač sedm minut do konce prohrávala 55-61, což bylo vyjma jedné sekvence ve druhé čtvrtině (kdy hosté vedli o sedm) nejvyšší manko v utkání, při zamrznutí levického útoku Joseph dvěma trojkami a Johnson dvěma dvojkami otočili na 65-61. A Autrey 90 sekund do konce trojkou zvýšil už na 68-63. Když však poté domácí mohli celkové manko srovnat, Svejcar ztrátou nabil hostům na úspěšný brejk a Autrey vzápětí týmž prohřeškem už zavřel nad postupem vodu. Remíza 68-68 ukončila ústeckou misi v soutěži a posledním aktivním zástupcem NBL tak zůstává pardubický obhájce trofeje.

Ústí tlačili Autrey (22, z toho 15 do půle), Johnson (14+8 doskoků), Svejcar (13) a Joseph (10). Tým dal o trojku víc (7-6), ale manko nabral zpod koše (28-34) a z šestek (7-12). Vůbec největší díru do jeho plánů ale udělaly ztráty (22-16).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „I přes velký počet ztrát jsme dokázali dohrát utkání na fotbalovou remízu. Dnes nám nefungoval útok a je to opravdu malý zázrak, že i přes 22 ztrát jsme zůstali ve hře. Každopádně to pro nás byla dobrá prověrka před víkendovým utkáním NBL.“

Autor: Redakce NBL
Reklama
EuroBasket - děkujeme