První radost Opavy a nezastavitelná Beksa

Nebýt nebývalé trojkové erupce komárenských nájezdníků, mohl to být český pohárový hattrick. Basketbalisté Opavy se v domácím duelu se slovenským šampionem z Levic dočkali první výhry v Europe Cupu (80-70) a udrželi tak naději na postup.

V Alpe Adria Cupu ke třetímu vítěznému zářezu ze tří pokusů dokráčela Beksa, jež dobyla Dabrowu Gorniczu (68-79), naopak ke stejnému milníku nevyšplhal Kolín, který se doma sklonil před Komárnem (79-91).

První radost Slezanů

Český vicemistr v duelu dosud bezvítězných celků skupiny D FIBA Europe Cupu doma přemohl Levice a po polovině základní fáze může s bilancí 1-2 stále myslet na průnik do dalších bojů.

Do zápasu Opava vtrhla po dvou trojkách šňůrou 11-0, ale pak v útoku začala chybovat a na konci úvodní čtvrtky vedla po levických trojkách už jen 16-15. Ve druhém dějství ovšem Slezany mocně potáhl Kouřil, který nakopl trhák na 31-21, a jeho tým pak rozhodl třetí čtvrtinou (27-14). Podkošáci Mokráň s Bassettem tu třemi trojkami už po třech minutách zařídili odskok na 48-33 a při útočné marnosti hostů postupně Opava vysunula náskok až na dvacetibodovou hranici. Levice korigovaly až ve čtvrtém dějství snížením z minus 24 na konečných 80-70.

Vítěze nejvíc sytili Bassett (17+9 doskoků), Mokráň (16) a Kouřil (10). Jejich šířeji rotující tým přebil soupeře z trojek (28/11 - 23/6) i v produkci laviček (27-16).

Medvědi rozstříleni z oblouku

V kolínském stánku s nízkým stropem se prý nikomu nestřílí dobře. Jenže z každého pravidla se najde výjimka. A tou středeční byl celek Komárna, který na kurtu Medvědů proměnil 18 z 39 obloukových ran a rozhodným trhákem v poslední čtvrtině triumfoval 79-91.

Hosté se už do půle prezentovali 11 trojkami, z nichž šest doručili do obruče v posledních pěti minutách a unikli tu z 32-32 na 42-52. V závěru třetí části sice GEOSAN, který nasadil Slavinskase i Číže, přišlápl defenzivu a zpod koše snížil, aby na startu čtvrté desítky srovnal na 66-66, jenže Komárno pak dalšími třemi trojkami vytáhlo k novému desetibodovému náskoku, a domácí už pak snížili nejvíc na šest bodů.

V jejich týmu v kulise 600 fanoušků dvojciferně skórovali Mareš (24, trojky 11/7), Slavinskas (20+7 doskoků, TH 13/11) a Šiška (15). Tým zaostal v trojkách (28/10 - 39/18) a v bodech náhradníků (22-48), naopak lepší byl v šestkách (19-7) a zpod koše (30-14).

Beksa je k nezastavení

Pardubice třetí výhrou, z toho druhou venku, významně nakročily k vítězství ve své skupině Alpe Adria Cupu, když první a čtvrtou čtvrtinou (dohromady plus 20) ovládly duel v polské Dabrowe Gornizce.

Po raketovém startu se 6 trojkami vyhrály první část 16-24, pro změnu zpod koše pak udržely poločasové vedení (36-43), aby ve třetí čvrtině musely strpět obrat domácích z 41-53 na 57-56. Poté si však vzali slovo pardubičtí podkošoví muži, kteří utrhli rozhodné vedení 64-77 po 38 minutách, kdy už takřka vyhasly tři domácí opory Verge, Bluitt a Tass, které se složily na 63 ze 68 bodů týmu.

Pardubický celek, který 65 bodů vytěžil od svého základu, táhli Čolak (17), Šafarčík (16+7 doskoků), Vyoral (16) a Rikič (12+11 doskoků). KVIS si řekl o výhru větším počtem trojek (7-11) i doskoků (27-43, v útoku 4-12).

„Myslím, že jsme odehráli náš nejlepší zápas v sezoně. Gornicza je velmi silný tým, který hraje velice kvalitní polskou ligu. Soupeře jsme naprosto respektovali, ale dobře jsme se připravili a zaslouženě zvítězili. Důležité bylo, že jsme 40 minut byli mentálně v zápase. Od začátku do konce jsme se soustředili a řekl bych, že jsme utkání celou dobu kontrolovali. Měli jsme 3 až 4 špatné minuty na přelomu první a druhé čtvrtiny, stejně tak dvě tři minuty na konci třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny, ale rychle jsme se vrátili ke hře, jakou jsme hráli od začátku. Je to skvělý výsledek pro náš tým, pro náš klub i pro fanoušky,” radoval se kouč Pardubic Dino Repeša.

Autor: Redakce NBL