Průkopník v zemi, kde rozhodnutí má stěží hodinovou platnost
Reprezentační obr Ondřej Balvín ví už po pár měsících hodně o fungování profesionálního basketbalu v pro Evropana nemálo exotické Číně. I o soukolí všech vlivů, jež mají přímý dopad na životnost hráče ve dvacetičlenné lize s názvem CBA.
Do té je kumšt už vůbec proniknout, proto je rovno zázraku, že národní tým v ní nyní měl hned dvoučlenné zastoupení i díky Tomáši Kyzlinkovi. Všechno to začalo jednou zajímavou akcí z roku 2019, kde se českým lvům včetně Balvína celkem zadařilo...
Ondřeji, jak byste popsal své angažmá v Shanxi, sídlícím v pětimilionové metropoli, kde máte mezi zahraničními spoluhráči dva Američany, Senegalce i známého Rusa?
O politiku jde v jakém smyslu?
Trenér je z domácích zdrojů?
Ano. Nám se trenér v létě změnil. Já podepisoval smlouvu ještě za kouče, kterého za měsíc vyhodili, primárně kvůli tomu, že ho generální manažer nemohl tak kontrolovat. Místo něj dosadili mladšího, který bude „více naslouchat” lidem z klubu.
Jaký vliv na vaši vytíženost v průměru 15 minut měl dosud právě generální manažer?
Tlak na výkony zejména cizinců je v lize značný?
Jak těžké je vůbec do ligy proniknout?
Jaká je pod košem v soutěži konkurence?
Cizinci bývají spíš na podkošové pozici čtyři. Pětku (klasického pivota) týmy spíš jako by vzdávají a mají na ní většinou čínské hráče, kteří nejsou tak kvalitní.
V týmu máte i někdejší hvězdu Euroligy, už téměř 36letého ruského guarda Alexeye Šveda. Co jej do Číny přivedlo?
Byl tam už loni, nechtěl hrát v Rusku. Dohrál, myslím, celou sezonu a chtěl se tam vrátit, protože o něj měli zájem. Nejdřív to nedopadlo, ale pak se mu z Shanxi ozvali, že by ho chtěli a vrátil se.
Na jak dlouho zní váš aktuální kontrakt, který se v soutěži standardně prodlužuje jen krátkodobě?
Aktuálně jsem v týmu skončil. Původně jsme se domlouvali, že budu pokračovat, ale já chtěl hrát na národní tým, s čímž sice na začátku v klubu problém neměli, ale pak ano, opět ne a zase ano. Bylo to tedy řešení každé dvě tři hodiny, jaký zrovna mají názor. Nakonec jsem odjel, abych mohl být s nároďákem, s tím, že oficiálně mi ukončili smlouvu, ale možná by mě po kvalifikačním oknu mohli chtít zase zpátky. Teď to ale neřeším. Mně 12. listopadu skončila smlouva tak či tak a klub by se stejně musel rozhodnout, jestli mě chce prodloužit. My tam měli i hráče, který odjížděl do čínského nároďáku, a všechny kluby hráče pro reprezentací uvolňovaly. Po mně chtěli podmínky, které jsem splnil, tedy doklad o standardním pojištění od mezinárodní federace FIBA. Domlouvali jsme se taky, že by se platnost dalšího kontraktu posunula až na dobu mého návratu kolem 25. listopadu, s čímž jsem neměl problém. Já jsem chtěl jen garanci, že budu mít novou dvouměsíční smlouvu. S čímž nejdřív souhlasili, pak ne a ještě několikrát změnili názor. Čína je v tomhle specifická, ale já to tak beru.
Jak vypadá fungování čínské kabiny?
Takže máte před sebou všichni mobil, namluvíte, co chcete kolegovi říct, a dáte mu to vědět přes překladač v telefonu...
Je to tak. Bereme to jako normální způsob komunikace. V týmu je i překladatel, ale ne vždycky může být u vás, když se chcete jen tak pobavit. Dáváte tím ale najevo snahu komunikovat a jakýkoli tým takové chování ocení.
Překladatele máte k dispozici i v soukromém čase?
Všichni cizinci bydlí na stejném hotelu?
Je komunikace v Číně těžší i kvůli zákazům některých sociálních sítí?