Průkopník v zemi, kde rozhodnutí má stěží hodinovou platnost

Reprezentační obr Ondřej Balvín ví už po pár měsících hodně o fungování profesionálního basketbalu v pro Evropana nemálo exotické Číně. I o soukolí všech vlivů, jež mají přímý dopad na životnost hráče ve dvacetičlenné lize s názvem CBA.

Do té je kumšt už vůbec proniknout, proto je rovno zázraku, že národní tým v ní nyní měl hned dvoučlenné zastoupení i díky Tomáši Kyzlinkovi. Všechno to začalo jednou zajímavou akcí z roku 2019, kde se českým lvům včetně Balvína celkem zadařilo...

Ondřeji, jak byste popsal své angažmá v Shanxi, sídlícím v pětimilionové metropoli, kde máte mezi zahraničními spoluhráči dva Američany, Senegalce i známého Rusa?
Je to nahoru dolů, ale zajímavá zkušenost. Basket tam není až tak kvalitní, je hodně splašený a hlavně padesát procent z toho je „politika”. Je to někdy taková džungle.

O politiku jde v jakém smyslu?
Náš generální manažer řídí během zápasů zpoza mantinelu půlku střídání. Je to jiný svět, kde jde o to, kdo má větší moc.

Trenér je z domácích zdrojů?
Ano. Nám se trenér v létě změnil. Já podepisoval smlouvu ještě za kouče, kterého za měsíc vyhodili, primárně kvůli tomu, že ho generální manažer nemohl tak kontrolovat. Místo něj dosadili mladšího, který bude „více naslouchat” lidem z klubu.

Jaký vliv na vaši vytíženost v průměru 15 minut měl dosud právě generální manažer?
Zase tolik do toho nevidím. Když jsem dostal prostor, dělal jsem, co jsem mohl. V lize je specifické pravidlo, kdy v prvních třech čtvrtinách můžou hrát najednou dva cizinci, a v poslední už jen jeden. V té jsem nikdy nehrál, protože na hřišti byl většinou jen zahraniční guard. V prvních třech čtvrtinách jsem hrál a nemyslím, že bych na tom byl špatně. Pokud mě původně chtěli prodloužit smlouvu, asi byli spokojení.

Tlak na výkony zejména cizinců je v lize značný?
Je to jako mlýnek na maso, tam vás hodnotí zápas od zápasu. Jednou jsem dal za 12 minut 19 bodů a další utkání jsem hrál čtyři minuty. Tam se nemůže hledat logika, spíš jde o to, co trenér, nebo generální manažer v tu chvíli chtějí. Snaží se vymýšlet nějakou taktiku, ale je vidět, že v tom nejsou tak daleko jako Evropa.

Jak těžké je vůbec do ligy proniknout?
Je to padesát procent basket a padesát politika. V našem případě je situace specifická, že kromě Tomáše (Satoranského) a Honzy (Veselého) nemáme taková jména. Já se do CBA dostal přes čínskou Letní ligu, kde chtějí většinou vysoké pivoty, případně hráče jako Tomáš Kyzlink, kteří jsou kvalitní střelci a dobří na míči. Tím, jak je ten trh hrozně maličký, snaží se do něj prosadit hodně hráčů. Tomáš se tam ocitl vlastně díky mně, protože jsem ho doporučil. Jde tam o to, kdo koho zná, jaké má kontakty a není to tolik o basketu. Já měl štěstí, že v tom týmu v Letní lize náš trenér neměl v oblibě americké podkošové hráče, kdy jejich herní inteligence nebyla podle něj na takové úrovni. A hledal tak Evropana, kdy mě si navíc pamatoval z mistrovství světa v Číně, takže to byla docela i náhoda.

Jaká je pod košem v soutěži konkurence?
Cizinci bývají spíš na podkošové pozici čtyři. Pětku (klasického pivota) týmy spíš jako by vzdávají a mají na ní většinou čínské hráče, kteří nejsou tak kvalitní.   

V týmu máte i někdejší hvězdu Euroligy, už téměř 36letého ruského guarda Alexeye Šveda. Co jej do Číny přivedlo?
Byl tam už loni, nechtěl hrát v Rusku. Dohrál, myslím, celou sezonu a chtěl se tam vrátit, protože o něj měli zájem. Nejdřív to nedopadlo, ale pak se mu z Shanxi ozvali, že by ho chtěli a vrátil se.

Na jak dlouho zní váš aktuální kontrakt, který se v soutěži standardně prodlužuje jen krátkodobě?
Aktuálně jsem v týmu skončil. Původně jsme se domlouvali, že budu pokračovat, ale já chtěl hrát na národní tým, s čímž sice na začátku v klubu problém neměli, ale pak ano, opět ne a zase ano. Bylo to tedy řešení každé dvě tři hodiny, jaký zrovna mají názor. Nakonec jsem odjel, abych mohl být s nároďákem, s tím, že oficiálně mi ukončili smlouvu, ale možná by mě po kvalifikačním oknu mohli chtít zase zpátky. Teď to ale neřeším. Mně 12. listopadu skončila smlouva tak či tak a klub by se stejně musel rozhodnout, jestli mě chce prodloužit. My tam měli i hráče, který odjížděl do čínského nároďáku, a všechny kluby hráče pro reprezentací uvolňovaly. Po mně chtěli podmínky, které jsem splnil, tedy doklad o standardním pojištění od mezinárodní federace FIBA. Domlouvali jsme se taky, že by se platnost dalšího kontraktu posunula až na dobu mého návratu kolem 25. listopadu, s čímž jsem neměl problém. Já jsem chtěl jen garanci, že budu mít novou dvouměsíční smlouvu. S čímž nejdřív souhlasili, pak ne a ještě několikrát změnili názor. Čína je v tomhle specifická, ale já to tak beru.

Jak vypadá fungování čínské kabiny?
Jsou tam skupinky, ale ze zkušenosti vím, že ty se vytváří ve všech týmech. Není to tím, že by někdo neuměl anglicky. Zažil jsem to ve Španělsku, v Lotyšsku, když jsem hrál za Prometey, i v Japonsku. Hráči, kteří spolu hrají víc let, se kolikrát semknou víc k sobě. Někteří kluci v Číně neumějí tolik anglicky, ale taky mě překvapilo, že v basketbalových pojmech normálně fungují. A díky moderním technologiím a překladačům komunikujeme bez problémů. I jsme si při tom s čínskými kluky užili nějakou srandu.

Takže máte před sebou všichni mobil, namluvíte, co chcete kolegovi říct, a dáte mu to vědět přes překladač v telefonu...
Je to tak. Bereme to jako normální způsob komunikace. V týmu je i překladatel, ale ne vždycky může být u vás, když se chcete jen tak pobavit. Dáváte tím ale najevo snahu komunikovat a jakýkoli tým takové chování ocení.

Překladatele máte k dispozici i v soukromém čase?
Když chceme, dá se to domluvit. Volného času ale tolik není, v lize se hraje každé dva tři dny, hodně se i cestuje. V rámci ubytování na hotelu jsou ale k dispozici lidi, kteří mluví anglicky a s tím není problém.

Všichni cizinci bydlí na stejném hotelu?
Ano, v Číně vám nedají auto a byt, nebo peníze na tyhle výdaje. Podle pravidel CBA musí týmy pro hráče zajistit pětihvězdičkový hotel a dopravu, kdy nás klub vyzvedává dodávkou všechny najednou.

Je komunikace v Číně těžší i kvůli zákazům některých sociálních sítí?
To není problém obejít pomocí VPN. Oni používají i aplikaci WeChat, což je obdoba našeho WhatsAppu, je za mě i lepší, protože má navíc některé funkce. Na iPhonu tam normálně funguje třeba FaceTime. Jediné aplikace, které jsou zakázané, jsou ty od Googlu, nebo Facebook a Instagram.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Repre ženy