Prohra bez následků na závěr

Ač nymburský tým měl ten nevídaný luxus, že ve čtyřčlenné osmifinálové skupině Europe Cupu se soupeři ze španělské, francouzské a turecké ligy už před posledním šestým kolem držel postupovou kartu s prvním místem, i na závěr stál blízko páté výhry v řadě, leč při jen 35procentní palbě z pole nevyužil 22 ztrát soupeře a na palubovce francouzského Dunkerque padl 74-71. S bilancí 4-2 nicméně ovládl skupinu.

V první čtvrtině stačilo Nymburku několik zisků, zásahů pivota Mathona a dvě trojky Tůmy k vedení 14-20. Ve druhém dějství se ale zaktivizovali domácí, kteří z 18-27 otočili do půle z podkošových operací na 37-33, když jim Polabané, kteří tu byli o 28 procent zpět z pole, pomohli řadou ztrát i minutých trojek.

Trvající ofenzivní marnost lídra NBL v úvodu třetí čtvrtiny znamenala už 11bodové manko, ale pak trojkami dokázal tlačit deficit pod deset bodů, aby ve čtvrtém dějství za stavu 57-52 nevyužil útočného strádání domácích k ještě většímu nablížení a závěrečný finiš po nově nabytém devítibodovém vedení soupeře už přišel příliš pozdě.

Nymburk, kterému chyběl křídelník Svejcar a už také propuštěný guard Collins, dvojciferně sytili Mathon (17+11 doskoků), Bohačík (12) a Tůma (10). Z pole horší hosté (v procentech 47-35) zaostali i v produkci šestek (25-16) a lepší útočné doskoky (9-16, body z nich 9-15), ztráty (22-14, Nymburk o 18 střel víc) a trojky (5-9) už je nespasily.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Tým má svou hrdost a nechtěl zápas odevzdat a bojoval až do konce. Tento zápas by nás měl udržet v pozoru, že když do zápasu nenastoupíme s tou správnou touhou a zápalem, tak jsme mnohem slabší tým. Dnes tam nebyla ta mentalita outsidera, která nás provázela celou sezonu v evropských pohárech. Všechno je součást procesu. Když se vám povede úspěch, tak pak přijde trochu uvolnění. Je to přirozené a mají s tím problémy týmy po celé Evropě. Věřím, že nám to přinese poučení. Ve druhé čtvrtině oni začali hrát důslednou obranu a my se báli chodit do koše, kde oni využívali svou velkou fyzickou výhodu. A k tomu jsme nedávali střely. Měli jsme si s tím ale poradit lépe. A také jsme si měli více pomoci v obraně, kde jsme v první půli nebyli tak solidní a dovolili jsme jim jednoduché koše. Ve druhé půli už byl ten přístup jiný, a proto jsme se dokázali vrátit do zápasu.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Nenastoupili jsme do zápasu dobře. Nehráli jsme tak, jak jsme chtěli. Oni nám tam pak utekli, ale vůli a bojovností jsme se udrželi v zápase a nakonec jsme měli střelu na vyrovnání. Domácí hráli zónový presink a pak zónu a tím nám zastavili naší rychlou hru. To nám dělalo problémy. Soupeř měl převahu pod košem, kde má silné a atletické hráče, blokovali naše nájezdy. Ale nakonec z toho byla jen těsná porážka. Se všemi soupeři ve skupině máme lepší vzájemné zápasy, jsme první, takže i přes dnešní prohru můžeme říci, že se nám tato skupina hodně povedla a doufám, že se nám bude dařit i ve čtvrtfinále.”

Autor: Redakce NBL