Pražská skupina EuroBasketu slibuje atraktivní souboje

I když nejasná situace kolem pandemie už pár měsíců zpátky odsunula mužský EuroBasket až na září 2022, dnes se čeští basketbalisté dozvěděli své soupeře pro základní skupinu hranou v pražské O2 areně. Už předem bylo jasné, že se utkají s Polskem. Další čtyři soupeře jim přiřkl los konaný v Berlíně.

Legendární basketbalista Dirk Nowitzki poslal Česko do skupiny D. Znamená to, že se brány pražské O2 areny otevřou den po oficiálním zahájení šampionátu, tedy 2. září 2022. Z českého pohledu bude start do EuroBasketu extrémně atraktivní. V zahajovacím utkání se Češi střetnou s Polskem a o den později vyzvou Srbsko. Po dni volna následují Nizozemsko a Finsko. Celou skupinu zakončí utkáním s Izraelem.

„Hned po losu mi volala izraelská média a ptala se na Satoranského, Veselého, Hrubana…“

Ronen Ginzburg

„Bude to velmi vyrovnaná skupina, ve které může kdokoliv porazit kohokoliv, snad jen s výjimkou Srbska. Se skupinou můžeme být spokojeni, ale v tuhle chvíli nikdo neví, v jakém složení budou týmy hrát, kdo přijede a v jaké formě,“ upozorňuje trenér národního týmu Ronen Ginzburg, že odhadovat rozložení sil šampionátu, který začne téměř za rok a půl je v tuto chvíli dost ošemetné.

Kapitán národního týmu po losu hovořil také optimisticky. Uvažoval přitom nejen o sportovní stránce, ale podíval se na základní skupinu také optikou pořadatele. „Skupina je krásně rozdaná. Všechny týmy mají věrné fanoušky, kteří do Prahy určitě přijedou. Srbsko asi může na papíře poskládat nejsilnější tým ze všech účastníků, Poláky známe dobře… Je to nalosované výborně, aby byly zápasy před plným publikem a my měli postup ve vlastních rukách,“ pochvaloval si v rozhovoru pro ČT Sport.

„Je to nalosované výborně, aby byly zápasy před plným publikem a my měli postup ve vlastních rukách.“

Vojtěch Hruban

Trenér Ginzburg zažíval v prvních minutách po losu opravdové šílenství. Na jeho telefonátu se vystřídali zástupci snad všech izraelských médií. Už jen to ukazuje, jak je basketbal v rodné zemi českého trenéra populární a co asi bude v pražské O2 areně prožívat při vzájemném souboji.

„Samozřejmě, tohle bude hodně speciální a zajímavé. Zatím jsem hrál jen proti izraelským týmům na klubové úrovni, ne proti národnímu týmu. Je to vidět už teď, kdy mi hned po losu volala izraelská média a ptala se na Satoranského, Veselého, Hrubana…,“ popisoval hektické minuty.

„Izrael ale není jediným týmem ve skupině. Jsou tam i další, kteří zaručují skvělou atmosféru. Finové určitě přivezou hodně fanoušků, Polsko i Izrael také,“ očekává, že O2 arena bude praskat ve švech. Teď už nezbývá než se modlit, aby mohla být kapacita pražského sportovního chrámu zaplněna ze sta procent.

Početní a fanatičtí fanoušci doprovázejí také reprezentaci Srbska. V rozhovoru před losem trenér Lvů uváděl, že si právě Srby z prvního koše přeje ze sportovního hlediska ze všeho nejméně. „Srbsko, Francie, Španělsko… To jsou opravdu skvělé týmy. Srbsko je možná nejlepší v Evropě i na světě. (úsměv) Bude to ale skvělá atmosféra a dobrá zpráva pro fanoušky, že uvidí všechny tyto hvězdy,“ uznává, že jména jako Jokič, Bogdanovič a další přilákají ke sledování basketbalu další fanoušky.

I když budou Češi čelit silné konkurenci, trenér Ginzburg zůstává s vyhlídkami pro rok 2022 dobře naladěn: „Jsem optimistický směrem k EuroBasketu. Ne kvůli dnešnímu losu, ale všeobecně. Věřím, že pokud budeme zdraví, můžeme pro Česko uhrát velké věci.“

EuroBasket v září 2022 uspořádají kromě Česka ještě Německo, Gruzie a Itálie. Ze základních skupin se čtyři nejlepší týmy kvalifikují do vyřazovacích bojů, které bude hostit Berlín.

 

Skupina A: Španělsko, Turecko, Rusko, Gruzie, Belgie, Bulharsko

Skupina B: Francie, Litva, Slovinsko, Německo, Maďarsko, Bosna a Hercegovina

Skupina C: Řecko, Itálie, Chorvatsko, Ukrajina, Velká Británie, Estonsko

Skupina D: Srbsko, Česko, Polsko, Finsko, Izrael, Nizozemsko

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Radiožurnál Sport