Pivoda: Böhmův nej výkon v reprezentaci

Byl už na hraně vyčerpání, přesto David Böhm pod košem suverénním způsobem obral o míč chorvatského soupeře a vzápětí už dlouhým pasem zaměřoval na útočné polovině mávajícího parťáka Ondřeje Hanzlíka. Křídelník přesně doručenou zásilku už za okamžik proměnil v parádní dunk a pod vlastním košem ztěžka vydechující Böhm v tu chvíli zaťal ruku v pěst a za burácení tří stovek fanoušků s ní švihl vzduchem. Byl si jistý, že vedení 72-61 necelé čtyři minuty do konce už jeho enormně bojující a po každé úspěšné akci se vzájemně hecující četa nepustí.

O pár útoků později už si hrdina čtvrtého duelu na basketbalovém European Challengeru U20 - po 38 minutách strávených na palubovce - mohl užívat ovací fanoušků vstoje, což bylo po roce a půl s prázdnými hledišti cosi jako rajská hudba pro každého člena českého týmu. Ten skolil 81-68 dosud nejlepší celek brněnského turnaje Chorvatsko, opírající se o řadu hráčů ošlehaných lecjakými mužskými soutěžemi.

Böhm, hrající dnes proti vlasti svých rodičů, v utkání zaznamenal double double za 17 bodů a 12 doskoků, k nimiž přidal i 5 asistencí. 24 bodů s trojkami 11/6 a 4 zisky vyprodukoval snajpr Hanzlík a 13 bodů se 7 asistencemi přihodil tentokrát zásadně viditelný playmaker Bálint.

I proti Chorvatům měli lvi tradičně silnou první půli, již i díky brzkým třem trojkám Hanzlíka (do poločasu 11 bodů) vyhráli 41-34. První čtvrtina (26-19) se změnila v trojkovou přestřelku (13/6 - 8/5), Češi si navíc i zásluhou bloků a výpomocí proti nájezdům a hře v dolním postavení výborně strážili vymezené území a jako bonus k disciplinované hře tu přidali i 10 bodů z protiútoků, což mělo zásadní podíl na 50procentní střelbě z pole.

V úvodu druhé čtvrtiny Böhm do chvíli zkoušené chorvatské zóny přidal sedmou trojku a osmá z ruky Bálinta už dala lvům vedení 34-25. Mladí Češi se proti vyšším a urostlejším soupeřům ztěžka dostávali pod koš a dočasně jim tak vyprahl útok, ale sami opláceli soupeři stejnou mincí, na obranném doskoku díky mezní bojovnosti nedávali Chorvatům mnoho míčů k druhým šancím a sahali jim i do spousty příher. Soupeř navíc svých fyzických výhod pod košem nedokázal často využívat nebo míjel i z blízkých distancí.

Do kabin odcházela lví družina sice jen se třemi dvojkovými trefami, zato  s převahou z trojkoviště (22/9 - 11/5) a v trestných trefách (8-3) i s jen pěti ztrátami.

Druhý poločas se po brzkých třetích faulech guarda Sýkory a především prvního pivota Svobody změnil v dočasný boj o přežití proti chorvatským silákům. Böhm v roli falešného centra zůstal na hřišti jako jediný vyšší lev, musel čelit stále novým atakům koše a především byl nucen se bít o každý doskok. A vedle toho - jako by mimochodem - táhnout i český útok.

Mezní odolnost v obraně i několik velkých distančních tref, jež tu lvům zejména do zónové obrany zbyly jako téměř jediný ofenzivní artikl, ovšem týmu dovolily udržet alespoň minimální náskok, když po 30 minutách se Hanzlík s Böhmem starali už o 30 z 56 bodů týmu.

Až pak se junioři s návratem siláka Svobody konečně mohli znovu nadechnout. A stálo to za to! Hanzlík udeřil z oblouku, Bálint z těžké kontaktované dvojky, Svojanovský trojkou z rohu s faulem, a když pak přišel osudový part Böhma, nic v závěru s až 14bodovým českým trhákem nezmohl ani nejlepší z Chorvatů, téměř dvoumetrový rozehrávač a autor 21 bodů Gnjidič.

Češi soupeře přestříleli v NBA stylu z trojek (39/15 - 19/7), navíc i z šestek (16-11) a také z brejků (17-10) a vedle toho i méně ztráceli (11-14).

Lukáš Pivoda (kouč českého týmu k zápasu)
”Byl to náš nejlepší a nejkomplexnější výkon na turnaji. Hlavně jsme to zvládli hlavami, to je pro mě nejcennější. To, že basket umíme a máme výborné hráče, to si všichni, myslím, uvědomují už od prvního zápasu, ale tentokrát jsme to totálně zvládli hlavami. Od začátku do konce jsme diktovali tempo a prakticky jsme Chorvaty k ničemu nepustili. Měli jsme 23 asistencí, což svědčí o totálně týmovém výkonu. A nedostali jsme ani 70 bodů, což je při výčtu chorvatských talentovaných hráčů, hrajících ve Španělsku, v Itálie i leckde jinde, výborný počin.”

K výkonu Davida Böhma
”V kritické sekvenci ve třetí čtvrtině (po stažení Svobody) nám naštěstí pomohlo, že Chorvatsko není tým hrající ve vysokém tempu, hraje spíš profesorský basket a to ”Dejvovi” svědčilo, hlavně v obraně. Nemusel tolik lítat tam a zpátky jako třeba se Španělskem a vydržel to. Zahrál výborný zápas. Já nechci vyzdvihovat jednotlivce, ale když zazněla otázka, tak dnes na obou polovinách zahrál výborný zápas, nejlepší jaký jsem od něj zatím v reprezentaci viděl.”

O tom zda je blíž realitě výrok Ondřeje Hanzlíka, že Češi jsou talentovanější než Italové, nebo observace kouče Chorvatů Dina Repeši, že mladí čeští hráči jsou možná zpočátku o něco méně talentovaní než borci z Balkánu, ale mají lepší pracovní etiku a také jsou disciplinovaní
”Já jsem rád, že tohle nějaký mladý český hráč řekne, protože celkově nám Čechům chybí větší, zdravé sebevědomí. Já klukům říkal od začátku do konce, ať si uvědomíme, že Česko je na olympiádě a ať si začneme věřit, že už nejsme outsideři. Můžeme porazit kohokoli. A to, co řekl Dino, je pravda v tom, že kluci dnes plnili vše, co měli. Ve srovnání s Chorvaty to bylo vidět i v řeči těla. My nevěšeli hlavy, nehádali jsme se, soupeři naopak. Srdcem, koncentrací a soudržností bez ohledu na to, kdo kolik hrál, spolu tým od začátku do konce žil a potvrdil ohromnou vnitřní sílu.“

Autor: CZ BASKETBALL