Petr Čeněk skončil ve funkci předsedy ČAMBu

Dne 28.3. 2022 se uskutečnila VH ČAMBu, tedy organizační složky ČBF dětí do 13 let, která má trochu odlišná pravidla, motivaci i tréninkový proces. Ve funkci předsedy po 13 letech skončil Petr Čeněk, který pro další pětileté období nebyl zvolen.

Protože pro nejmenší basketbalisty odvedl velký kus práce, tak jsme se ho zeptali na pár věcí týkající se nejmenších basketbalových talentů.

Petře, jak dlouho jsi byl členem ČAMBu?

Ve výboru jsem byl od roku 2005, kdy jsme společně s Lukášem Zajíčkem z Josefova vytvořili tandem, který stál za změnami v minibasketbalu od počátku století. Společně s námi to táhl ještě Petr Hála z Ostravy a řada dalších. Vystřídali jsme v čele ČAMBu bývalé vedení v čele s Jiřím Touškem.  Cítili jsme, že to chce nový vítr do plachet, ale třeba pan Malina z Olomouce a řada dalších odvedli velký kus práce a nezajímal je pouze jejich klub nebo oblast.

A jak to bylo dál?

Během několika let jsem vystřídal ve funkci předsedy Lukáše Zajíčka. Ten kvůli práci nestíhal, ale jeho počáteční impuls byl k nezaplacení, a ještě jednou mu moc děkuji za elán, který minibasketbalu dal.  V prvních letech jsme se věnovali především kultivaci prostředí při NF, tvorbě koeficientů, manuálu pro pořadatele a řadě dalších záležitostí spojených s organizací NF. Později se podařilo sehnat i generálního partnera všech NF a festivalů Olmu Olomouc, což však vydrželo pouze několik let. Myslím, že jsme vrcholné minibasketbalové podniky posunuli o kus dál. Věnovali jsme se i ne úplně basketbalovým věcem jako je slavnostní zahájení, doprovodný program a zlepšení diváckého prostředí, kde udržet emoce rodičů na uzdě bylo a je složité. Dobrým prvkem bylo i zavedení pozic delegátů ČAMBu, kteří na samotných místech konání odváděli a odvádějí dobrou práci. Moje práce byla oceněna i tím, že jsem byl zvolen do Výboru ČBF.

A ty sám jsi byl delegátem?

Ano byl a vždy jsem se těšil na kvalitní minibasketbalový zážitek. Bylo mi jedno, zdali se pojedu podívat na kluky, nebo holky. Slovy Jana Nerudy „delegátem jsem byl rád a všude“. Potkal jsem skvělé minibasketbalové lidi z řad trenérů a organizátorů milujících basketbal s menším míčem. V hlavě mi utkvěla místa jako Příbor, Sadská a Český Brod, Snakes Ostrava, Děčín, Karlovy Vary, Klatovy, Hradec Králové, Pardubice, Tygři z Prahy, Sokol Pražský a řada dalších, nerad bych na někoho zapomněl. Pokud se budeme opírat o persony stojící za organizací NF a festivalů, nebude to s nejmenšími basketbalisty špatné. Delegáta budu rád dělat i nadále, zkušeností i znalostí mám dostatek.

Ještě něco k NF a festivalům?

Pár věcí z minulosti bych ještě rád připomněl. U MČR „U13“ jsme šestkový formát změnili na dvanáctkový, tak, aby všechna NF měla stejnou podobu. U kategorie „U12“ jsme zavedli festivaly, což je druhá šance pro ty, kteří neprošli kvalifikačními síty a nedostali se na NF. Je pravda, že jsme někdy obtížné sháněli pořadatele jednotlivých akcí, možná i kvůli zvýšeným organizačním nárokům na pořadatele, ale bez toho to nejde. Během let jsme však získali okruh několika klubů a míst, na které jsme se mohli spolehnout. Pro ně uspořádat NF či festival nebyl problém ekonomický ani sportovní, protože jsou městy basketbalu a potažmo minibasketbalu, zaslíbené. Jsem rád, že mezi ně patří i můj Brandýs.

Co další činnost ČAMbu?

Vedle organizací NF bych ještě vyzdvihl kvalitní tvorbu koeficientů pro NF, za což vděčíme především Petrovi Kapitulčinovi, jehož znalosti jsou obrovské a nahradit ho nebude jednoduché. V tomto směru mu patří velké ocenění.  S příchodem Jirky Novotného se práce hodně změnila. Minibasketbal získal profesionálního pracovníka. Prudce vzrostl počet projektů a podpora mini. Rozpočet ČAMbu dnes převyšuje 7 mil. Kč, i když je to převážně na jednotlivé projekty. Ale některé z nich bych rád vyzdvihl. Jde o podporu montáže minibasketbalových konstrukcí, Startupy, zavedení metodických školení a vzdělávání, náborové akce a mnoho dalších. Málem bych zapomněl na jr. NBA League, to je skvělý turnaj pro první školní stupeň a následnému příchodu nových nadějí k minibasketbalu. Byl jsem u týmu ZŠ „Na Výsluní“, kde jsme dosahovali vynikajících výsledků. Nikdy bych neřekl, že chlapi v brandýských hospodách budou koukat na desetileté děti a fandit jim. To bylo nezapomenutelné.

Pozitivně hodnotím i zavedení kategorie „U10“ a tzv. mezioblastních soutěží. Na tom Jirka Novotný odvedl velký kus práce. Velkým pozitivem je i práce Mileny Moulisové, její přínos pro mini kategorie je obrovský.

Jak se měnily struktury minibasketbalových soutěží?

Neustále jsme řešili otázku: “Máme hrát v mini na výsledky, nebo ne?“. Vzhledem k tomu, že soutěže řídí Oblasti, tak naše kompromisní řešení znělo: „Hrajte dvoustupňově“. V základní dlouhodobé soutěži by se nemělo hrát na výsledek (ten by měl být podružný, i když je potřeba). Kdo má zájem hrát na vyšší úrovni, nechť si zkusí oblastní kvalifikace a pokud uspěje, tak Národní finále. Na výsledek by se mělo hrát tak cca maximálně 5 % minibasketbalových zápasů.

Ještě něco?

Ano. Rád bych zmínil úpravy pravidel, které nebylo jednoduché prosadit. Z těch nejvýznamnějších bych rád uvedl obranné tři vteřiny, nebo zákaz zdvojování. Vždy však bylo na trenérech, jak se věci chopí. Děkuji každému, kdo ke změnám přistoupil pozitivně a nehledal v tom problémy, stejně děkuji i rozhodčím. Uvažuje se a diskutuje se o dalších možných změnách. Některé se zkouší ve středočeské Oblasti, ale to už je na novém výboru.

V březnu 2020 se objevil zcela nečekaný nepřítel v podobě Covidu, a to nám moc nepomohlo. Téměř dva roky se nekonaly žádné nábory a s tím by se mělo pracovat. Dvouletý herní výpadek se podepsal nejen na činnosti výboru ČAMbu, ale hlavně na dětech.

A budoucnost minibasketbalu je nějaká?

V Evropě na mezinárodní úrovni ve strukturách FIBA byla minibasketbalová sekce zrušena. Vše se řeší v rámci mládeže do 14 let. Otázkou je, jak tomu bude u nás, ale to už neleží na mých bedrech.

Byla práce výboru nějak honorována?

Zpočátku ne, ale později jsme dostávali 750 Kč za schůzi + cestovné. Ta obvykle trvala 3-4 hodiny. Schůze jsme obvykle dělali v Pardubicích, aby to bylo dostupné z Čech, Moravy i Slezska.

Co byste novému výboru ČAMBu popřál?

Po tak dlouhé době to zřejmě změnu chtělo. Rád novém výboru ve všem pomohu a rozhodně nejsem zatrpklý, i když svůj konec jsem si představoval trochu jinak.  Moje doporučení zní, pokračovat v kvalitních projektech. Nerušit to dobré, co se udělalo. Vždyť všichni jsme na jednom minibasketbalovém hřišti. Členům výboru (s řadou z nich jsem pracoval v minulosti) přeji, aby se jim práce pro český minibasketbal dařila. V hlavě toho mám mnoho, v počítači více než sto stran a pokud bude zájem, mohu spolupracovat, i když ve výboru nejsem.

 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa