Patnáctiminutový výpadek v Maďarsku rozhodl

S nadějí na postup jen v rovině hodně velké teorie a navíc oproti poslednímu zápasu ještě oslabeni o kapitána nastoupili dnes čeští basketbalisté v Maďarsku k pokračování kvalifikace o MS proti domácímu výběru. Trenér už před utkáním deklaroval, že jedním z cílů pro dnešní večer, je dát prostor mladým hráčům, kteří v následujících letech převezmou reprezentační žezlo.

Bodový účet zápasu otevřel relativně novou zbraní ve svém arzenálu Martin Kříž, když po jeho střele vedli Češi 3:0. Domácí se ale nenechali zahanbit a podporováni publikem, i když ne tak hlasitým, jak by se dalo předpokládat, dali vzpomenout na svou útočnou efektivitu z prvního vzájemného střetnutí v Chomutově. Českou hru rozhýbal příchod Richarda Bálinta.

Ten se navíc sám postaral o sedm českých bodů, když soupeře zaskočil i drzými nájezdy. Domácí brzy nasbírali pět týmových faulů a Češi toho dokázali využít. Záhy si svou reprezentační premiéru v oficiálním zápase připsal David Pekárek. Zpět s Vojvodou na hřišti domácí ofenzivně znovu ožili. I přes dobrou českou obranu dokázali párkrát na poslední chvíli úspěšně zakončit. To byla disciplína, která v tu chvíli na druhé straně hřiště trápila český výběr.

Závěr druhého poločasu stejně jako v pátek zastihl lvy v útlumu. Nejen že se přestala dařit střelba, ale do české hry se příliš často vkrádaly ztráty. Domácí tak díky šňůře 10:0 získali zpět vedení. Jejich bodovou řadu přerušil až z trestných hodů po nesportovním faulu na Martina Kříže dnešní kapitán Lukáš Palyza. Domácí pokračovali v ofenzivním tlaku i po změně stran a záhy svůj náskok navýšili na deset bodů.

Dlouhé české čekání na koš ze hry ukončil nájezd Půlpána. Domácí už ale byli rozjetí. I díky protiútokům či českým faulům při střelbě jejich náskok nepříjemně rostl. Až příliš často končil maďarský útok tříbodovým úspěchem. To české ofenzivní snažení nesčetněkrát zastavila postranní čára. Výmluvná byla statistika ztrát po třech čtvrtinách. Češi jich měli na kontě 16, soupeř tři.

Lvi se snažili něco udělat alespoň s rozdílem, když už o vítězi bylo rozhodnuto. Jejich snahu srážela další zakončení domácích s klaksonem, která propadla košem. V závěru zápasu přenechal místo na hřišti po svém dosud nejlepším utkání v národním týmu Richard Bálint debutujícímu Ondřeji Švecovi. Ten tak mohl z rychlého protiútoku vsítit své první dva body.

Maďarsko – Česko 83:69 (18:21 36:33 67:43)
Filipovity 15, Hopkins 11, Goloman a Keller po 9 – Kyzlink 21, Bálint 16, Balvín 10 bodů a 17 doskoků, Palyza 8, Kříž 7, Böhm 3, Půlpán a Švec po 2, Kovář, Pekárek, Peterka a Samoura 0
Fauly: 19 – 14

Ronen Ginzburg: „Gratuluji Maďarsku k vítězství a k udržení šance na postup. Není tajemstvím, že jsme se v tomto okně stejně jako v předchozích potýkali se sestavou. Měli jsme skupinu mladých hráčů doplněnou o tři, čtyři veterány. V prvním poločase to bylo ok. Kontrolovali jsme hru a hráli jsme to, co jsme měli na perimetru i pod košem. Ve druhém poločase domácí vytvořili větší talk na naší rozehrávku, především na mladé hráče. Udělali jsme osm nebo deset ztrát za třetí čtvrtinu a to zápas rozhodlo. Celkově jsme na hráče ale hrdý, že v této situaci odvedli své maximum. Většina mladých hráčů hrála dobře a v budoucnu od nich snad uvidíme ještě lepší výkony.“

Autor: CZ BASKETBALL