Pandy poprvé a dvojitý euroúspěch

Dvě domácí ligová vítězství severních týmů a dvojnásobný evropský úspěch, takový byl výsledek středečního večera zástupců Kooperativa NBL.

V jejím pátém kole se první výhry sezony dočkalo Ústí, jež doma jasně složilo oslabené Sokoly (110-77), a už čtvrtý vítězný korálek navlékli Válečníci z Děčína, kteří zlomili nováčka z pražského Edenu (80-63). Ani ve druhém utkání FIBA Europe Cupu neuspěla Opava, jež si veze porážku 79-64 z bulharského Botevgradu. V Alpe Adria Cupu Pardubice doma sfoukly rakouský Oberwart (93-63), Kolín dobyl chorvatské Škrljevo (73-84) a Olomoucko padlo vysoko ve Vídni (99-69).

Pandí kanonáda s oslabenými Sokoli

O prvním vítězství SLUNETY bylo prakticky jasno už po minutě utkání 5. kola. Sokoli do Ústí dorazili bez prvního rozehrávač Vlahoviče, a když hned v úvodu musel být odnesen k ošetření zraněného levého kolena 12. střelec NBL Škranc, měli hosté bez dvou zásadních opor prakticky po nadějích na solidní výsledek.

A po prvním úspěchu hladové Pandy na nic nečekaly. Vrhly se na soupeře, zasypaly ho už v první čtvrtině 34 body (ku 20), čímž se dostaly už za polovinu své průměrné produkce po prvních čtyřech kolech (66), a Sokoli pak už jen doufali, že jejich v úvodu sezony velmi propustná obrana neinkasuje příliš velký balík. K tomu nakonec došlo a Ústí tak po vítězství 110-77 (po poločase 62-44) zanechalo jako jediný bezvítězný celek soutěže Olomoucko.

V první čtvrtině mělo nevídanou 83procentní střelbu z pole (18/15), 22 bodů vsítilo zpod koše, navíc ovládalo i doskok (9-3). A dál nebylo co řešit.

V dresu vítězů guard Svejcar 32 body (s trojkami 9/6) vyrovnal maximum této sezony NBL, Martin přidal 20 bodů, Pecka 15 s 13 doskoky a 6 asistencemi a Johnson 13 s 8 doskoky. Za hosty korigovali Šturanovič (23), Mandalinič (17), Goga, Kábrt a Peterka (po 10). SLUNETA v kulise 620 fanoušků předčila Sokoly z pole (56-43), v trojkách (30/14 - 14/3), i na doskoku (46-28, útočné 16-11, body z nich 26-8).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás skvělé vítězství z mnoha důvodů, je to první vítězství v sezoně, po nepovedeném startu to bylo těžké utkání na hlavu, ale zvládli jsme to nad míru dobře, poprvé jsme dokonce překonali hranici 70 bodů a já nemusím vymýšlet synonyma k impotenci v útoku, takže jsem za to hrozně rád a musím pochválit hráče, protože to období nebylo lehké a my jsme dnes předvedli velmi dobrý výkon. A věřím tomu, že se od toho odrazíme a budou tím naše výkony stoupat dál.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Gratuluji Ústí k velmi jednoduchému vítězství, dnes domácí hráli daleko lépe než poslední zápas na Slavii, ale my jsme jim to umožnili, hlavně v prvním poločase. Rozhodilo nás rychlé zranění Davida Škrance, tam jsme začali najednou zmatkovat, a než jsme se rozkoukali, bylo to o 15 a pak už to byl válec, domácí trefovali jednu trojku za druhou a my jsme nebyli schopni je zastavit nebo alespoň faulovat. Druhý poločas jsme měli relativně slušný nástup, stáhli jsme to na 15 bodů, ale pak to prostřídám a noví hráči to prostě nebyli schopni udržet, takže nakonec zase takhle vysoké vítězství domácích, ale naprosto zasloužené.“

Adam Goga (rozehrávač Královští sokoli): „Jako první bych chtěl pogratulovat Ústí k první výhře, určitě to bylo zasloužené. Od nás velmi špatný, až ostudný výkon, dost ovlivněný tím, že se hned na začátku zranil David Škranc a s tím, že máme stále mimo hru Vlahoviče a Svojanovského, se nám hodně zúžila rotace a bylo těžké s Ústím držet krok. K tomu jsme kupili jednoduché chyby a v obraně jsme byli jak namalovaní a Ústí si dávalo koš za košem. My teď musíme do dalších zápasů nastoupit jako úplně jiné mužstvo a hrát absolutně něco jiného, protože s takovým výkonem bychom měli problém i v první lize.“

Jan Gabriel (guard SLUNETA Ústí): „Za mě velice povedené utkání, konečně jsme prolomili černou sérii porážek a v útoku ukázali, co v nás je.“

Válečníci zničili Slavii z brejků

Nováček na severu i bez svého šéfa Pavla Pumprly (chyběl také power forward Bernáth) ukázal, že i venku může odolávat silným soupeřům, ale při málo výkonném útoku dokázal Válečníkům vzdorovat nakonec jen necelé tři čtvrtiny. Padl 80-63.

Domácí se poprvé nadechli už v úvodní čtvrtině, kdy z 10-11 prchli produkcí zpod koše na 20-11. Jenže zejména šikovný sešívaný playmaker Dworsky nenechal Děčín uniknout nad deset bodů a díky disciplinované a organizované hře bez ztrát se slávisté před půlí dotáhli až na 39-36, i přes značné manko na doskoku (22-9).

Ve třetí čtvrtině se hosté drželi i přes rostoucí brejkovou díru až do stavu 57-52 po 29 minutách, stále díky pronikání až do koše. Na přelomu posledních dvou dějství ale domácí přece jen výrazněji zabrali a hnáni tribunami (710 fanoušků) odskočili na už fatálních 65-52.

Jejich lídry byli Matěj Svoboda (22+8 doskoků), Pomikálek (14+7 doskoků), Kroutil (12) a Nichols (10+8 asistencí). Za nováčka odpovídali zejména Dworsky (20) a Rožánek (16). Z pole o 9 procent lepší Děčín předčil Pražany zpod koše (52-40), z brejků (19-2) i na doskoku (43-30, útočné 16-9, body z nich 20-6).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Věděli jsme, že to takhle bude, připravoval jsem hráče na to, že Slavia se nás bude držet. Ostatně, měli jsme zkušenost z Federálního poháru, kde jsme zápas vyhráli až se štěstím v prodloužení. Tentokrát jsme to ale zvládli mnohem lépe, přestože Slavia se dotáhla ve třetí čtvrtině na rozdíl jediného bodu. My jsme ale nepovolili soupeři překlopit skore na svoji stranu a v poslední čtvrtce jsme už náš náskok jen navyšovali. Bylo to tím, že jsme ještě přidali v obraně, což umíme, a vyhráli jsme vyšším rozdílem, za což jsme hrozně rádi. Důvodem vítězství bylo to, že jsme pokryli dobře střílející Slavii, která nám dala jen čtyři trojky, také se nám ve druhé půli dařilo bránit pod košem, kde jsme nedostávali tolik jednoduchých košů. A jakmile soupeř nedal koš, hráli jsme rychle dopředu, což potřebujeme.”

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha): „Gratuluji domácím k naprosto zaslouženému vítězství, byli po celou dobu utkání o pár bodů vpředu. Jsem velmi rozezlen na své hráče, protože se zřejmě uspokojili tím, že máme v tabulce už dvě výhry. To, jak přistoupili k utkání, přestože nám chyběli tři až čtyři hráči, je naprosto neuvěřitelné. Tohle nemohu respektovat. Naši hráči nehráli kontaktně, nehráli fyzický basketbal. Jsme nováček a musíme bojovat v každé minutě s každým soupeřem. Domácí nebyli lepší o dvacet bodů a hráči to ode mě pocítí.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „K zápasu jsme přistupovali s velikým respektem, protože jsme se se Slavií už dvakrát potkali v přípravě a vždy to skončilo remízou. První zápas se kvůli špatné palubovce ukončil po třech čtvrtinách za nerozhodného stavu, tady doma jsme se Slavií hráli ve Federálním poháru opět nerozhodně a porazili ji až v prodloužení. Slavia tedy měla náš respekt a šli jsme do zápasu naplno. Stejně jako v předchozích zápasech podle mého rozhodla naše fyzička, když jsme v poslední čtvrtině dokázali udržet vysokou energii a zápas tam definitivně zlomili v náš prospěch. Díky dobré obraně jsme hráli rychle dopředu, snadno skórovali a nedovolili jsme Slavii se vrátit do zápasu.”

Róbert Rožánek (rozehrávač SK Slavia Praha): „Určitě jsme chtěli zápas zvládnout jinak, než jak jsme ho nakonec zvládli. Prohráli jsme o dost bodů. Domácí byli agresivnější a chtěli vyhrát víc než náš tým, což se jim nakonec podařilo. Nám se nepovedly nějaké akce, dali jsme hlavy dolů a domácí hnáni svými fanoušky šli za výhrou. Pak už bylo těžké se vrátit.”

Opavě v Botevgradu utíkaly začátky poločasů

Slezanům na palubovce bulharského šampiona nefungoval útok a po 20 ztrátách a trojkách 39/8 v Botevgradu podlehli 79-64. V základní skupině Europe Cupu tak zapsali ve druhém zápase druhou porážku.

Úvod utkání poznamenal oboustranný nános ztrát, jenže Opavě se na rozdíl od domácích nedařila ani střelba (v první čtvrtině trojky 7/1) a zaostala i na doskoku. Za prvních 7 minut tak stihla jen šest bodů a chvíli na to prohrávala už 20-8. Silným závěrem poločasu se ale dokázala vrátit, když si ji na záda naložil pivot Bassett, který z 41-28 prakticky sám snížil na 43-40, když byl u všeho podstatného dvěma trojkami a celkem 10 body, jedním útočným doskokem, asistencí i dvěma zisky. Do půle Slezané těžili zejména ze 14 ztrát soupeře.

Jenže ve třetí čtvrtině se opakoval tristní úvod té první, tým za prvních pět minut stihl pouhý bod a domácí nepotřebovali zase tolik k rozhodnému úniku na 57-43. Opava jim navíc po změně stran pomohla tuctem ztrát.

Botevgrad byl lepší z pole (47-31), z trojek (35/12 - 39/8) i v produkci laviček (30-10). Při manku na útočném doskoku 9-18 navíc zaostal o jediný bod z druhých šancí (13-14) a nepopravilo jej ani 25 ztrát. Opavu (nadále bez Dragouna a také bez Kvapila) nejvíc táhli Bassett (26+12 doskoků), Zbránek (11) a Mokráň (10).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Do první čtvrtiny jsme vstoupili ustrašeně, bylo to v našem podání bez energie a soupeř toho dokázal dokonale využít. Ve druhé čtvrtině jsme si pomohli útočným doskokem, chytli jsme se střelecky a vrátili se z minus šestnáct na tři. Ve třetí části nám fungovala zóna, jenže jsme se nedokázali trefit z otevřených pozic. Naopak soupeř dal dvě dalekonosné střely, šel do trháku a zápas už nepustil. V útoku se potýkáme se ztrátou formy, a to je problém. Domácí celek byl hratelný, bohužel když dáte 64 bodů, tak nemůžete být v Evropě úspěšní.”

Snadná práce pro Beksu i podruhé

Ve třech utkáních rakouské ligy dosud neporažený Oberwart, který zvládl i vstupní duel Alpe Adria Cupu, neměl šanci v Pardubicích, kde domácí tým od začátku udával hře tón a zvítězil i podruhé v soutěži jednoznačně 93-63.

V posledních třech minutách úvodního dějství Beksa z 13-12 odskočila na 25-15, vedena šesti body forwarda Pekárka. A od té doby už jeho tým jasně vládl. Při útočné marnosti soupeře v prvních třech minutách druhé čtvrtiny vytáhl náskok hlavně zpod koše až na 34-15. Později vedl až o třicet a v poločase zasekl rozdíl na 56-30, když kraloval z pole (v procentech 58-25), zpod koše (28-8), z brejků (17-0) i na doskoku (25-14). Ve druhé půli už domácí jen kontrolovali vedení.

Beksu v zápase před 630 fanoušky sytili Čolak (21), Rikič (12), Pekárek (11) a Burda (10). Napřed byla z pole (52-28), zpod koše (46-24), z brejků (19-10), z trojek (18/10 - 34/8) a na celkovém doskoku (46-35). Vykřičníkem je však pro celek 17 ztrát (soupeř 11) i 18 útočných doskoků hostů (v obraně měli 17), což je stejný počet, jaký na Dašické ulovil v sobotu Nymburk.

Vanja Miljkovič (asistent BK KVIS Pardubice): „Na zápas jsme se velmi dobře připravili, ale po prvním poločase jsme nebyli spokojeni s kontrolou doskoku. Ve druhém poločase jsme se to snažili změnit, ale bohužel se nám to tolik nepovedlo. Snažili jsme se udržet velkou rotaci a vysoký rytmus jako v našich předchozích třech zápasech. Musím říct, že s maximálním respektem k soupeři nejsme plně spokojeni s naší obranou, zejména s defenzivními doskoky. S tím samozřejmě souvisí naše útočné doskoky, kde také nejsme spokojeni. Musím zopakovat, že to říkám s velkým respektem k Oberwartu, ale tým naší úrovně nemůže dát takové šance týmu, jako je Oberwart. Takže na tom musíme opravdu zapracovat směrem k sobotnímu ligovému zápasu s Kolínem.”

Kolín ošéfoval i zahraniční křest

Medvědi si ve svém premiérovém mezinárodním utkání v zahraničí nedělali problémy v chorvatském Škrljevu a způsobem start - cíl dosáhli na svou druhou výhru (73-84) ve druhém zápase Alpe Adria Cupu, ač jim chyběl rozehrávač Autrey i top skórer NBL Slavinskas.

Kolín v úvodu těžil z řady ztrát domácích a po snadných protiútocích i hře do koše se vyšvihl do vedení 6-16. Pak se sice jeho útok začal zadrhávat, ale trojky Novotného mu znovu pomohly a nad druhou čtvrtinou už dohlížel především pivot Petráš (15 bodů do půle). K poločasovému náskoku 36-53 nejvíc přispěla 59procentní palba z pole, převaha zpod koše (10-22) i trojková bilance 16/8.

Ve třetí čtvrtině hosté vrátili soupeře ztrátami až na 53-58, pak ale slovenští podkošoví dělníci Lošonský s Petrášem udrželi náskok na úrovni deseti bodů a ve čtvrté části se přidali i další, takže domácí se nikdy neprobili pod rozdíl sedmi bodů.

Střelecky Medvědy vedli Petráš (21+10 doskoků), Mareš (18) a Lošonský (15). Z pole výrazně lepší Kolín (39-53) přetlačil Škrljevo zpod koše (28-36) i na doskoku (31-40) a ustál i 17 ztrát.

První pohárový duel Hanáků končil nadílkou

Olomoucko ke svému historicky prvnímu utkání v evropských pohárech vyrazilo do Vídně, kde se však v rámci svého vstupu do Alpe Adria Cupu se zlou potázalo - odvezlo si vysokou porážku 99-69.

O všem podstatném se rozhodlo už v první čtvrtině (24-12), s pěti ztrátami Olomoucka. To navíc v obraně nedokázalo odolávat domácím atakům pod koš, útočným doskokům a později ani trojkám. Ve druhé čtvrtině se ještě šest minut drželo pod 15 body manka, ale pak už mu domácí ujížděli stále víc.

Tým, kterému ve hře chyběl rozehrávač Stamenkovič (dirigoval celek z lavičky), měl o 15 střel z pole míň a zpět byl zpod koše (44-30), z trojek (11-5), z brejků (16-6), v útočných doskocích (17-6, body z nich 19-2) i ve ztrátách (12-19).

Michal Pekárek (dočasný kouč BK REDSTONE Olomoucko): „V prvním poločase jsme si zvykali na velmi fyzicky hrajícího soupeře, který nám dělal problémy především na doskoku pod naším košem. Po přestávce to už bylo z naší strany lepší, hráči se s tím dokázali vyrovnat lépe, až na koncovku, kdy už jsme hlavní hráče šetřili na pokračování domácí soutěže. Prohráli jsme se silným protivníkem, který má hodně kvalitní sestavu a je dlouho pohromadě. Pro naše hráče to byla velká zkušenost a pro řadu z nich první setkání s evropským pohárem. Takové zápasy nám určitě pomůžou. Díky nim se můžeme zlepšovat a to nám pomůže i v NBL. To je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč jsme chtěli Alpe Adria Cup hrát. Vídeň ukázala, že je favoritem naší skupiny a je hlavním aspirantem na postup do další fáze.”

Autor: Redakce NBL