Pandy do F-4, velký comeback Sov a srdnatý boj Brna

Do tří soutěží dnes zasáhli zástupci Kooperativa NBL. S letošním kontinentálním účinkováním se rozloučili Brňané, kteří v Polsku padli v rámci Severoevropské ligy s litevským BC Wolves 56-62.

Ústecká SLUNETA se stala prvním účastníkem FINAL-4 Českého poháru po dobytí Opavy (90-102) a v dohrávce 10. kola NBL udržel svou šanci na elitní nadstavbovou skupinu A1 pražský USK, který doma po obratu ze 17bodové jámy skolil podruhé za pět dnů Kolín (88-82).

Sovy s Medvědy otočily z minus 17!

Tým USK má před sebou jasnou vidinu skupiny A1, byť už nějakou dobu není jen v jeho rukou. Stále ale živí jiskru naděje a za tou si šel i v dohře 10. ligového kola. I za stavu 24-41 po 16 minutách, kdy hostující Medvědi měli z pravačky Novotného trojku na dvacetibodový trhák, domácí neskládali zbraně a nakonec byli odměněni obratovým triumfem 88-82, kterým si až do posledního kola základní části uchovali šanci na elitní nadstavbovou skupinu. Při předpokládané domácí výhře nad slávisty ale zároveň budou potřebovat pomoc Sokolů v Ostravě.

Kolín po čase vyrazil připraven už do prvního poločasu, včetně svého lídra Číže, který do půle stihl 11 bodů. A ve druhé čtvrtině, ovládnuté 10-21, si díky úderné podkošové hře i několika trojkám vybudoval zdánlivě rozhodný náskok. Domácí se tu trápili, ztráceli míče, ale když hosté, kteří za poslední čtyři minuty první půle stihli jen tři body, nevyužili šanci jít na 20 bodů rozdílu, Okauru dvěma trojkami přitáhl Sovy na tucet a založil na skvělý druhý poločas (56-38).

Pražané v něm byli jednoznačným agresorem, při absenci kolínského power forwarda Slavinskase i nejspíš indispozici pivota Petráše (3 body a 2 doskoky za 18 minut, ve druhé půli hrál minimálně) dominovali na doskoku, nepouštěli soupeře k žádným snadným bodům, létali do brejků a koš po koši se drali do čela. Po 30 minutách srovnali skore a Vlk s Pipesem tříbodovými akcemi vyhnali náskok USK dvě minuty do konce až na 76-69. Kolínský forward Mareš trojkami ještě zkoušel vznítit drama, ale na tom už domácí odmítli participovat.

Soví letce, která složila Medvědy podruhé za pět dnů, šéfovali Pipes (27), Okauru (20+8 doskoků), Böhm (10+10 doskoků) a Vyroubal (10). Za hosty zejména produkcí z první půle odpovídali Číž (16+9 asistencí), Šiška (15), Jelínek (13), Mareš a Novotný (po 12). Z brejků kralující Sovy (24-5) měli víc i zpod koše (30-24), na doskoku (50-31, útočné 17-6, body z nich 18-9) a nakonec i z trestné linie (19-16).

Adam Konvalinka (trenér BC GEOSAN Kolín): „Už v poločase jsme hořeli na doskoku a ty čísla po zápase mluví jasně. Jsme minus dvacet na doskočené míče a s tím se vyrovnaná koncovka vyhrát nedá. V první půli jsme ještě byli s pohybem v útoku. V té druhé, nevím jestli nám odešly nohy, ale domácí dobře tlačili na balon a my jsme se nedostali do své hry a jen těžili z toho, že nám něco padne z dálky. Přeskákali nás, trefili důležité trojky. Pro nás smolná prohra, ale domácí si výhru naprosto zasloužili.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha):
„Dovolte mi použít výraz mistrovský kousek! Tohle slovo jsem chtěl použít po jednom z našich posledních zápasů, kdy jsme byli schopni jít do koncovky zápasu s vedením. Zejména v posledním domácím zápase proti Nymburku, kdy jsme dobrým výkonem byli k jednomu velmi blízko. Po velmi obtížné a důležité výhře v Kolíně, jsme se dnes s tímto soupeřem setkali opět. Věděli jsme, že proti nim nebudeme moci hrát jejich hru. Sice se nám to u nich podařilo, ale dnes jsme chtěli zápas hrát v našem tempu. Zápas jsme začali velmi dobře, avšak při přechodu soupeře do zony jsme nebyli schopni zareagovat. Dostala se našim hráčům do hlavy a po několika minutých střelách jsme vypadli z rytmu. Věděli jsme však, že je to kvůli sníženému tempu a když jsme ukázali větší snahu a touhu po výhře, dostali jsme se zpátky do zápasu. Byli jsme lepší v doskoku, v běhání a celkově jsme podali velmi dobrý výkon, proti velmi silnému soupeři, který opět střílel spoustu trojek. Takže spojení mistrovský kousek je na místě!”

Michal Mareš (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Začali jsme dobře, i když jsme si nebyli schopni pohlídat obranný doskok, a domácí tam chodili hodně agresivně. Nebyli jsme je schopni odstavit, přesto jsme vedli v poločase o dvanáct bodů. S doskokem to pokračovalo stejně, a pokud jich domácí měli o tolik více než my, pak se to těžko vyhrává. Dává jim to střely navíc a těžko hrát vyrovnanou koncovku s takovou převahou soupeře na doskoku.“

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „Máme dvě výhry v řadě po mnoha prohraných koncovkách. Vyhráli jsme konečně i doma, takže super. Byl to fyzicky vyrovnaný zápas. Měli jsme výpadek v druhé čtvrtině, což by se nemělo stát. Šli jsme do druhého poločasu za stavu mínus dvanáct a pak jsme museli dotahovat, ale konec jsme si pohlídali. Tak už byly jen trestné hody a potom jsme museli zastavit, aby hosté nedali trojku. V sobotu nás čeká derby proti Slavii a poslední zápas základní části. Chceme si dojít pro třetí výhru.”

Do FINAL-4 poháru míří trojkobijci z Ústí

Slezané dostali na startu druhé čtvrtiny úvodního čtvrtfinále Českého poháru velmi slibný dárek. Už tak o křídelníka Daileyho oslabené Ústí tu na dlouho přišlo kvůli třetímu faulu o svého lídra Hickse, což pro už tak naúzko rotující Pandy bylo při tlaku domácí Opavy nedobrou zprávou. Slezský celek navíc dokázal přežít i první čtvrtinu s neskutečnými trojkami hostů 8/7 na jen sedmi bodech manka (27-34), a to i proto, že dal 16 bodů zpod koše, 8 z šestek a soupeř šestkrát ztratil.

Jenže za Hickse ve druhé čtvrtině skvěle deseti body zaskočil druhý playmaker Nábělek, přidali se i další a z trojek ukrutně se trápící domácí (13/2 do půle, 27/3 po třech čtvrtinách) nebyli s to od 13. minuty srazit manko pod 10 bodů a poločas prohráli děsivým skore 47-63, když SLUNETA měla čtyři dvojciferné střelce, trojky 18/11 a dvojky 17/13!

Ani ve třetí čtvrtině se nic nezměnilo, když Nábělek vyvezl při neuvěřitelném trojkotrápení Slezanů hosty až k 22bodovému náskoku a o zbytek se postaral ústecký pilíř Svejcar. Až v posledních šesti minutách se domácí nadechli, ale z 22 bodů snížili podkošovou aktivitou guardů Farského se Šiřinou nejblíž na osm. Na větší drama už ale bylo příliš pozdě. Ústí triumfovalo 90-102 a dál zůstává na vítězné vlně z ligy.

Pandy, jimž chyběl i forward Haiblík, tlačili do FINAL-4 Svejcar (29), Pecka (25+10 doskoků), Martin (14+7 doskoků), Nábělek a Karlovský (po 12). Z pole jasně lepší hosté (v procentech 43-60) kralovali především z trojek (38/6 - 28/14). Za Opavu v kulise 1120 fanoušků odporovali Farský (27), Šiřina (19) a Mokráň (12), 6 body za 10 minut se do jejího dresu vrátil power forward Gniadek. Týmu naopak chyběli Dragoun a Henderson, navíc 15 minut před koncem odstoupil po srážce koleny se Svejcarem i forward Zbránek a nedlouho po něm skončil v zápase zřejmě rovněž ze zdravotních důvodů také rozehrávač Kouřil. Domácí celek těžil z bodů zpod koše (52-40) a z útočných doskoků (24-10, body z nich 28-14), navíc i méně ztrácel (11-18).

Brno se s ENBL rozloučilo porážkou

Lídr české ligy nebude na své účinkování ve druhém ročníku Severoevropské ligy vzpomínat jako na vydařené. Dnes ve svém závěrečném vystoupení na polské půdě podlehl třetímu celku litevské ligy BC Wolves z Vilniusu 56-62 a s bilancí 1-6 skončil ve skupině B na hony vzdálen účasti v play-off.

První poločas byl při velmi nízkém skore ještě poměrně nadějný. Brno, hrající druhé utkání během 24 hodin, jím protáhli na bodu manka Chatman, Bálint a power forward Riley, který tým zatím posiloval jen na poslední utkání evropské soutěže. Toto trio pomohlo po 28 minutách až do vedení 48-39, jenže za zbylých 12 minut tým zvládl už pouhých osm bodů. Vilnius pak zabral, v polovině poslední čtvrtiny už vedl, a byť dvě minuty do konce Brno ztrácelo jen 56-58, za zbylý čas už nepřidalo ani bod.

Dvojciferně jej zdrojovali Riley (16+14 doskoků), Chatman (13+7 doskoků) a Bálint (13). Celek, jemuž chyběli forward Šimon Svoboda a pivot Krakovič, měl jen 29procentní střelbu a zpod koše zaostal 18-34. Lepší trojky (5-3), body z brejků (20-4) a z druhých šancí (10-5) už Brňany nespasily.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Zápas se hodnotí těžce, protože jsme prohráli v koncovce, přestože jsme to měli ve třetí čtvrtině dobře rozehrané. Ale kdo rozumí basketbalu, tak musí chápat, že dnes jsme předvedli jeden z nejlepších výkonů v sezoně. Každý jeden z nás nechal na hřišti 100 procent. Pohlídali jsme si doskok, který jsme nakonec i vyhráli, za což jsem strašně rád po včerejšku, kdy jsme byli na doskoku slabí. Náš dnešní soupeř je velmi zkušený, má v sobě spoustu talentu ale také zkušeností. Mají tam hráče, kteří si prošli olympijskými hrami, světovými a evropskými šampionáty a také NBA. Pro nás všechny to byla skvělá výzva, které jsme se zhostili tak, že odcházíme z Polska s hlavou vztyčenou. Jsem pyšný na kluky, jakým způsobem se dnes prezentovali.”

Autor: Redakce NBL