Osobní fanoušek i doporučení koučovi

Po první sezoně ve fanouškovsky poněkud chladnějším Japonsku zažil v pátek v Pardubicích balzám na hráčskou duši. Přes 3600 diváků v enteria areně na duelu s Bosnou včetně kotle poněkud ohnivějších hostů, před tím centr lvů Ondřej Balvín rád smekl pomyslný klobouk. O to radši, že ze sedačky blízko hřiště mu fandil i jeho kamarád a zároveň obchodní parťák, fotbalový reprezentant Jakub Jankto, s nímž spoluvlastní profesionální esportový tým Sampi.

„Když fotbalový nároďák hrál nedávno v Praze se Švýcary, byl jsem se podívat a teď jsem Kubu pozval do Pardubic. Snažíme se navzájem podporovat,” pravil nejvyšší muž lvů.

I jeho pocity byly po „jen” dvanáctibodovém vítězství hořkosladké. „Důležitá domácí výhra, po které je pořád vše v našich rukou, ale hořké je, že ten konec jsme si pokazili sami. Byly tam ztráty, útočný doskok soupeře po jeho minuté šestce, trojka Robersona z ničeho a protivník byl schopný se tam chytnout a stáhnout ze 17 na 9 bodů. Na druhou stranu jsme i tak byli blízko tomu, abychom na ten 14bodový postupový rozdíl dokázali dosáhnout, což bylo plus,” shrnul své postřehy Balvín.

Sám zápas nezačal tak, jak by chtěl, neboť jej rychlé dva fauly brzy posadily na lavičku. „Tohle už beru s klidem, japonští sudí mě naučili, abych se klidnil. Dva rozhodčí mi ke druhému faulu, kdy do mě najel Musa, řekli, že podle nich to faul nebyl a se třetím kolegou se o tom pak bavili. Já to ale v danou chvíli musel respektovat,” podotkl centr k úvodní sekvenci.

Do druhé půle pak vstoupil mnohem aktivněji a zejména Satoranským byl už zásobován v situacích pod košem. „První půli jsem nebyl tak agresivní na pick-and-rollu, soupeři mě líp odstavovali, ale pak už jsem si na to zvykl a víc jsem po clonách sbíhal pod koš,” glosoval svůj vývoj v utkání nakonec top skórer lvů, který k 19 bodům přidal i 11 doskoků.

Když se však v závěru rozhodovalo o šanci na 14bodový rozdíl, Balvín na hřišti nějakou dobu chyběl. A do jisté míry i z vlastního rozhodnutí. „Tam šlo o taktiku. Sice jsme beze mě měli problém na doskoku, ale Martin Peterka pak dal necelé dvě minuty do konce důležitou trojku na plus 15. „Neno” (kouč Ginzburg) mě tam po minutě odpočinku chtěl vrátit, ale tím, že Martin trefil tu velkou trojku, řekl jsem „Nenovi”, aby mě nestřídal. A změnil to, jen pokud bychom měli nějaký problém,” osvětlil závěrečné šachy.

U akce na potenciálních plus 14 bodů už ale v posledních vteřinách Balvín na kurtu byl a mohl tak poskytnout i zasvěcený pohled na to, proč se ji nezdařilo zrealizovat k úspěšnému zakončení.

„Byl tam jasně daný pick-and-roll, ale my to pokazili tím, že jsme byli všichni moc na jedné straně a ten prostor jsme zahustili. To jsem možná mohl přečíst a odběhnout dál. Ještě před pick-and-rollem jsme se tam ale trochu zamotali,  „Saty” (Satoranský) to viděl a rozhodl se najet sám. Bosňané se tam ale chytře postavili na zdvojení.”

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Detail článku - Kooperativa