Opava padla, v Evropě však zůstává!

KVALIFIKACE LIGY MISTRŮ Slezané dřeli do úmoru, leč individuální mistrovství a střelecké kvality soupeřů byly nad jejich síly. Ekonomicky výrazně silnější ukrajinský Prometey kouče Ronena Ginzburga si v semifinále kvalifikačního turnaje o Ligu mistrů FIBA v Sofii bez větších potíží došel pro vítězství 100-78.

Interní souboj trenérských kolegů z české reprezentace tak nenabídl žádné větší drama. Pro Opavu to ovšem neznamená konec v pohárové Evropě, neboť nakonec se přece jen rozhodla pro účast v základní skupině FIBA Europe Cupu.

Kritická fáze semifinálového utkání pro českého vicemistra nastala už v úvodní čtvrtině, kdy soupeř za vedení 18-10 tažen nezastavitelným guardem Harrisonem (12 bodů) slepil pět trojek a ovládl první desetiminutovku 33-13. Prometey tu byl lepší z brejků 8-0, zpod koše 10-4 a trojkovou bilanci měl 10/7. Slezané, velkou část zápasu sázející na svou zónovou obranu, tu nemohli vytvářet dostatečný tlak na míč, odkrývali palebné pozice a ty zámořským oporám ukrajinského mistra stačily k vysoké obloukové úspěšnosti.

V útoku pak Opava jen těžko dostávala míče na svého přísně střeženého obra Markussona, který se rozjel až v pozdější fázi utkání, a řada zakončení kolem koše v podání dalších hráčů postrádala větší důraz a sebevědomí.

V úvodu druhé čtvrtiny se nicméně svěřenci kouče Czudka chytili třemi trojkami a snížili až na 28-36. Prometey se však díky šikovnosti svých pronikajících guardů dokázal udržet na vedení kolem deseti bodů, když si pomáhal i z druhých šancí a v poločase vedl 57-42, zejména díky 35 bodům dua Harrison - Evans, ohromné převaze z dvojek (úspěšnost přes 70 procent) a polštáři z brejků (15-4). Opava sice v zóně nenabírala fauly (7), přesto centr Markusson zapsal hned tři za 11 minut.

Po změně stran Slezané ještě dvě minuty kousali útočným doskokem, ale od vedení soupeře 58-48 opět zapnul turbo Harrison a i díky několika opavským ztrátám vyvezl ukrajinský celek k už rozhodnému náskoku 76-53 po 25 minutách. Prometey po 30 minutách vedl 81-62, sycen 29 body Harrisona (v zápase nakonec 33 za 25 minut) i 13 trojkami. Z dvojek si navíc dál udržoval úspěšnost nad 70 procent.

Opavu v utkání bodově táhli Šiřina (15), Markusson (12+13 doskoků za 20 minut) a Zbránek (12). Tým zaostal především z trojek (11-14) a z brejků (10-23), chuť si naopak aspoň částečně spravil na útočném doskoku (18-10) a z druhých šancí (15-11).

Autor: Redakce NBL