Opava o LM v Sofii, Brno pohár vzdalo

BK Opava už zná jízdní řád i dějiště kvalifikace o Ligu mistrů, v níž se v polovině září 24 celků bude ve čtyřech destinacích bít o pouhá čtyři postupová místa pro základní část šesté sezony top soutěže FIBA.

Slezané pocestují do bulharské Sofie, kde se odehraje kvalifikační turnaj skupiny D, kde budou termíny čtvrtfinále, semifinále a finále 14., 16. a 18. září. Do turnaje byly nalosovány i domácí Levski Sofie, izraelský Eilat, francouzské Le Mans, ruský Perm a ukrajinský Prometey, jejž v závěru uplynulé sezony vedl kouč české reprezentace Ronen Ginzburg.

Při šesti týmech je formát nastaven tak, že čtvrtfinále budou jen dvě a dva celky budou nasazeny rovnou do semifinále. To se týká i Opavy, jež v semifinále narazí na vítěze čtvrtfinále mezi Sofií a Prometeyem. Ve druhém semifinále se utká Le Mans s vítězem čtvrtfinále Perm - Eliat. Jen vítěz finále si pak zahraje základní fázi Ligy mistrů.

Zbývající tři turnaje budou hostit řecké Peristeri, italské Treviso a estonský Tallinn. V Peristeri budou hrát vedle domácího týmu i švýcarský Fribourg (tyto dva celky jsou nasazeny do semifinále), kyperský AEK Larnaca, finské Vilpas, chorvatský Split a rumunská Kluž.

V Trevisu se setkají dánský Aarhus, beloruský Minsk (tyto dva celky jsou nasazeny do semifinále), belgický Mons, nizozemský Leiden, Londýn a domácí celek. 

A konečně v Tallinnu si to rozdají německý Bamberg, černohorský Bar (tyto dva celky jsou nasazeny do semifinále), litevská Utena, rakouský Kapfenberg, portugalský Sporting Lisabon a domácí Kalev/Cramo.

Pokud by Opava nástrahami dvou těžkých kvalifikačních duelů úspěšně prošla, stala by se letos po už jistém účastníkovi základní fáze Ligy mistrů Nymburku druhým a posledním zástupcem Kooperativa NBL v evropských pohárech FIBA.

Basket Brno, který během minulé sezony signalizoval snahu zahrát si Europe Cup, tedy druhý pohár FIBA, nakonec od svého záměru ustoupil.

”Důvod našeho rozhodnutí byl ryze finanční. Rozpočet minulé sezony byl výrazně poznamenán výpadkem příjmů za vstupného, včetně permanentek. Tyto peníze museli nahradit akcionáři klubu z vlastních zdrojů, což vedlo k ponížení rozpočtu na nadcházející sezonu a odmítnutí účasti v Europe Cupu,” uvedl pro NBL.Basketball jeden ze spolumajitelů klubu Ctirad Nečas. 

Autor: Redakce NBL
Reklama
Zkouška hejty