Obrovské zklamání. A ještě jedna šance v létě?

Ukončil novinářský rozhovor, šel rozdat do ochozů pár podpisů a dokonce i daroval svůj zápasový dres neznámému fanouškovi, který si nechal reprezentačního kapitána zvěčnit na plakát. Šlo v případě zkroušené opory po domácí porážce s Černou Horou o štědré gesto, nebo ten dar znamenal i něco víc?

„Možná,” odpověděl nejdřív trochu osudově 33letý forward Vojtěch Hruban. Pak ale přece jen dodal s větší nadějí do budoucna: „Mám ještě jeden.”

Vojtěchu, jaké pocity se ve vás teď melou?
Nepostup na mistrovství světa je velké zklamání, bohužel sestavy, ve kterých jsme hráli kvalifikační okna během sezony, nám moc nepřidaly, plus se přidal nezvládnutý zápas s Maďary doma, kdy jsme měli poměrně kompletní tým. Jsme už bez šance na postup a tři zápasy do konce už si zaslouží a je potřeba, aby minuty dostávali mladší kluci, kteří budou budoucností reprezentace, a já bych jim tam možná jen překážel.

Šlo o ofenzivně nejnepodařenější zápas za dlouhou dobu?
Stoprocentně, problém byl, že dnes neměl dobrou střeleckou formu prakticky nikdo, z dálky ani za dva body, tedy kromě David Böhma, který na konci trefil dvě trojky. Nebyl nikdo, o koho by se v útoku dalo opřít, mnou počínaje, a pak to skore nenaskakuje, když si tým nepomůže žádnou střelou z dálky. Trojky máme 28/7 a z toho dvě jsme dali v poslední minutě. Bohužel „bedna” byla extrémně ucpaná a tam se útočilo hrozně blbě. Kolikrát jsme letos prohráli obranou, tentokrát jsme do ní dali hodně energie a hráli jsme v ní slušně, bohužel ale i takové dny jako tenhle někdy přijdou.

Vypadnutí zraněné ústřední opory soupeře, rozehrávače Perryho, hned v úvodu vám aspoň částečně pomohlo?
Asi jo, dostali jsme 65 bodů, což není vůbec špatné, a normálně se s tím dá v pohodě vyhrát, a mělo by se vyhrát. Hra soupeře pak nebyla tak plynulá, bylo vidět, že tam neměli jednoho střelce, který by to dokázal strhnout, ale měli víc zbraní a my byli dneska totálně marní z dálky, čehož soupeř využil.

Ležel tlak situace na vás pěti, kteří jste zbyli ze sestavy na EuroBasketu, hodně?
My jsme věděli, že budeme hrát hodně minut. Kluci, kteří přišli z lavičky, mají basketbalovou kvalitu na to, aby hráli, ale ještě nemají ty potřebné zkušenosti. Nechci říct, že by nás to vědomí odpovědnosti semlelo, ale když nemá dobrý den celá základní pětka, tak se to všechno sečetlo a výsledek byl, jaký byl, protože jsme se natrápili na každý bod. Musím ale taky dodat, že velice slušný zápas dnes z mladých kluků odehrál Ríša Bálint, který si zaslouží velkou pochvalu.

Byl rozdíl na útočném doskoku daný výškou nebo fyzičností soupeřů? A nechyběli jste vy v lovu druhých šancí víc, když se střelecky nedařilo, nebo když jste se aspoň trochu víc ve skore přitáhli?
Útočné doskoky 11-16 nejsou žádný propastný rozdíl, oni z toho jen dali víc bodů (4-18). Mají vysoké a velice slušné pivoty, doskok nám to dnes ale neprohrál.

Je tohle konec éry té veleúspěšné sestavy, nebo se ještě zkusíte sejít v létě na nově zavedenou kvalifikaci o olympijskou kvalifikaci, kterou budou hrát týmy nepostupující na světový šampionát?
Tohle jsem ani nevěděl. FIBA pořád přidává nějaké předkvalifikace předkvalifikací (sarkasticky), ale v tuhle chvíli nevím, jak to bude. Uvidíme, v jaké sestavě se sejdeme, to bude záležet i na zdravotním stavu a dalším. Nějaká obměna už probíhá, ale třeba se zkusíme dát dohromady na poslední turnaj. Uvidíme... 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Radiožurnál Sport