O první místo: doskoky vs. zisky

Euroligový zápas týdne? Tak ten jednoznačně viděla pražská Královka. Ve skupině A druhý ZVVZ USK Praha vyzval ve své domovině vedoucí Fenerbahce Istanbul. Pokud by Pražanky svého soka přetlačily, vyrovnaly by jeho bilanci ve vedoucí pozici. V opačném případě by si turecký mistr s předstihem dvou zápasů zajistil nejlepší výchozí pozici pro play-off.

Bylo jasné, že svěřenkyně trenérky Hejkové nečeká vůbec nic jednoduchého. Papírově byl turecký celek přeci jen o něco silnější. Plány na útok na vedoucí pozici dostaly velkou trhlinu hned po necelých čtyřech minutách. To musela pro zranění kotníku po kontaktu se soupeřkou odstoupit Maria Conde. O její roli především při úzké rotaci USK nemůže být pochyb.

Domácí hráčky ale zbraně nesložily. Naopak, srdnatě vzdorovaly soupeřkám. První čtvrtinu po skvělém rychlém přechodu do útoku Vyoralové zakončila s klaksonem Fágbénlé trojkou a zajistila hráčkám ve žlutém pětibodové vedení. To si po vyrovnaném průběhu druhé desetiminutovky vzaly v samém závěru poločasu zpět. Chvíli to vypadlo, že hodnota poločasového náskoku bude sedmibodová. Jenže buzzer Jones po zhlédnutí videa rozhodčí správně odvolali.

Utkání se změnilo v souboj mezi doskoky na straně USK a zisky na straně Fenerbahce. Aktivní defenziva soupeřek donutila domácí basketbalistky celkem k 22 ztrátám, když samy Turkyně nedosáhly ani dvoucifernou hodnotu. Hráčky USK na druhou stranu své sokyně přeskákaly v poměru 48:30. V obou případech jsou to na tak vyrovnané střetnutí nezvyklá čísla.

Desetiminutovka po změně stran se ukázala jako zásadní pro konečný výsledek. Domácí hráčky ji ztratily rozdílem deseti bodů. I když se i díky skvěle střílející Vukosavljevič (nakonec 23 bodů a 10 doskoků) na soupeřky v závěrečném dějství ještě dotáhly. Po trojce (a jediných bodech v utkání) Teji Oblak šel USK do vedení 64:62. Defenzivní mašina Fenerbahce se ale znovu rozjela naplno. Hostující hráčky zaznamenaly sedm bodů v řadě a domácí nápor tak otupily.

Pro USK dnešní prohra znamená, že se srovnal do zítřka na čtyřech porážkách společně s Polkowicemi a Valencií. S pěti porážkami ze zadních pozic útočí ještě Bourges. No, závěrečná dvě kola budou pro Pražanky velice důležitá.

ZVVZ USK Praha - Fenerbahce Alagoz Istanbul 66:73 (21:16 38:33 47:52)
Vukosavljevič 23 bodů a 10 doskoků, Jones 16, Fágbénlé 12, Thomas 6, Voráčková 4, Oblak 3, Conde 2, Vyoralová 0 - Stewart 18, Sabally 14, McBride 13, Meesseman 12, Iagupova 10
TH: 7/11 - 15/18
Trojky: 7 - 4
Doskoky: 48 - 30
Zisky: 4 - 12
Ztráty: 22 - 9
Asistence: 20 - 17
Fauly: 17 - 15