Nymburk končí. Vítězná tečka Hanáků

Český mistr druhý rok po sobě nevydrží v Lize mistrů přes vánoční svátky. Na pražské domácí půdě Nymburk drtivou většinu duelu pátého kola naháněl těsně vedoucí Aleksandrovac, než padl 69-73 a s bilancí 1-4 už před posledním duelem v Bilbau nemá ani teoretickou naději na další postup.

O postupové šance v Alpe Adria Cupu už dříve přišlo i Olomoucko, jež se dnešní domácí výhrou nad chorvatskou Šibenkou (70-59) rozloučilo s premiérovou účastí v pohárové Evropě.

Nymburk po vyrovnané úvodní čtvrtině postihlo v té druhé pětiminutové sucho se čtyřmi ztrátami a ze 24-22 se propadl na 26-31. Ve třetí části téměř neztrácející Aleksandrovac navyšoval své vedení až na osm bodů a domácí byli po 30 minutách na pouhých 36 procentech střelby, když jediným významným skórerem byl 11bodový dirigent Klassen.

Ve čtvrté čtvrtině ještě Nymburk zkusil soupeře lovit, ale další čtyřminutovka bez bodu mu srazila vaz. Kovář ještě dvě minuty před koncem snížil na 67-69, ale hosté vzápětí kontrovali a k další reakci už se domácí nedostali.

Z pole jen 34procentní Nymburk, který v utkání vedl necelých pět minut, dvojciferně tlačili Klassen (14+10 asistencí), Simmons (13), Watson (11+10 doskoků) a Kovář (10+7 doskoků). Tým byl lepší z brejků (15-10), trojek (7-6), šestek (16-11) a útočných doskoků (16-8, body z nich 12-6), naopak zpod koše zaostal 32-42 a ve ztrátách 15-9, když právě body soupeře po vlastních chybách mu nadělaly hodně škody. Hostům sneslo zásadních 40 bodů duo Crawford - Tanaskovič.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Těžko můžeme vytknout hráčům něco kolem bojovnosti a obrany. V útoku byly nějaké chyby. Myslím, že v první půlce jsme měli docela dost volných střel za tři a je škoda, že jsme některé z nich neproměnili. Občas jsme měli i nějakou blbou ztrátu, protože se to hrálo naplno a občas tam hráči byli i na hraně sil. Ale nemyslím  si, že bychom byli horším týmem. Možná byl soupeř o malilinko lepší, ale určitě byl šťastnější. Vyhráli jsme doskoky. Na asistence jsme byli nastejno. Ztráty nebyly nejlepší a samozřejmě ta střelba... Jsou zápasy, kdy dáváme hodně a méně bráníme, teď to zase bylo opačně. Škoda, že jsme nedokázali skloubit tu dobrou obranu s lepším útokem. Čeká nás v sezoně spousta zápasů. Ještě pořád máme zápas v Bilbau, kde už není ani teoretická šance. Ale to nevadí, hrajeme o to, abychom byli lepší, jak hráči, tak tým a měli jsme lepší formu do zápasů v lize. Když do zápasu vstoupíme naplno, tak jsme schopní bránit a teď to jen musíme ukázat i v lize.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Je to několikátý zápas, co se dotáhneme a dáme do toho hrozně moc energie, ale pak přijde zkrat, soupeř nás potrestá a najednou z remízy je to zase o pět bodů. Nepovedou se nám dvě minuty, což nás trápí celou sezonu, a je z toho bohužel prohra. Dnes jsme bojovali tak, jak máme v každém zápase. Namotivovaní tím, že chceme vyhrát, i s energií, ale když nedáme koš, tak nemůžeme vyhrát.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Měli jsme taktiku a chtěli jsme zastavit Raye s Crawfordem. U Raye se nám to celkem povedlo, ale jsou to tak zkušení hráči, že když na ně hrajeme dlouho předskok, tak to pak začnou dřív pouštět z ruky a hledat spoluhráče, což nám trochu dělalo problém, jelikož jsme si nepohlídali seběhy pivotů. Naše úspěšnost střelby byla dnes bídná, ale tím to nebylo. Spíš nás pohřbily zbytečné ztráty. Já tam také jednu měl. Místo toho, abychom šli do protiútoku, jsme ztratili míč a dostali koš. To zápas rozhodlo. I nějaké šestky nám tam chyběly. To se v tak vyrovnaném utkání načte. Rozhodují maličkosti. Nedá se nic dělat a poslední zápas v Bilbau pro nás bude už jen o napravení reputace. Ani výhra o 50 bodů nám už nepomůže. Ale musíme tam jet to odehrát co nejlépe a užít si ještě jeden zápas v této skvělé soutěži. Celou sezonu nás provází, že jsme schopni se vyhrabat ze ztráty, pak zase přijde výpadek, delší časový úsek nejsme schopni dát koš a to nás stojí zápas. První cíl v podobě postupu ze skupiny nevyšel, ale bylo by nerozumné říkat, že je to konec. Před námi jsou další dva cíle. A to vrátit k nám Český pohár a obhájit titul v české lize. Je stále o co hrát. I v lize máme prohry, tolik jich dlouho nebylo, takže nás čeká boj. Když ale budeme plnit to, co chceme, tak se určitě vrátíme do role dominantního týmu a favorita. Ta sezona od začátku nebyla úplně obvyklá. Měnil se trenérský tým po dvou odehraných kolech Ligy mistrů. Minimálně zápas v hale Aleksandrovace nám hodně chyběl, protože si myslím, že jsme měli na to ho porazit. Tým jde ale postupným tempem nahoru a já věřím, že to půjde výš a výš a vrátíme se na vlnu domácího favorita a vezmeme si zpátky Český pohár a obhájíme titul.”

Hanáci i bez kvarteta Motum, Williams, Stamenkovič, Welsch vystartovali do domácího duelu se Šibenkou raketově (9-0), ale Haladovu miniexplozi hosté dokázali zaretušovat až k obratu na 13-14. Skalička s Feštrem ovšem zosnovali nový nápor Olomoucka (23-17), Halada přidal turbo na 28-19 a trojkami pak domácí udržovali vedení na úrovni deseti bodů.

Na začátku třetího dějství navýšili svou vládu na 15 bodů a jejich cesta k výhře se zdála být jasná. Hosté se po hanáckých ztrátách 3:30 do konce ještě přiblížili až na 63-59, ale tam také jejich ofenzivní žně definitivně skončily a Olbortova trojka a Haladova dvojka přinesly REDSTONU definitivní klid.

Olomoucko, které základní skupinu Alpe Adria Cupu skončilo bilancí 2-4, táhlo trio Halada (19+9 doskoků), Feštr (14+8 asistencí), Olbort (10). Vítěznými ingrediencemi byly trestné hody (11-4), body zpod koše (30-24) a útočné doskoky (13-10, body z nich 11-4).

Autor: Redakce NBL