Nymburk i Brno přeskočily Děčín. Opava blízko europostupu

Kooperativa NBL má po středečním večeru nové vedoucí duo. Nymburk doma oplatil venkovní porážku Děčínu (102-86) a vystřídal jej na čele ligy. O to se však musí dělit s Brnem, jež doma bez potíží skolilo Ostravu (82-72).

Tři další ligové celky pokračovaly v pohárových dobrodružstvích. Opava na domácí půdě setnula bulharského mistra z Botevgradu (83-69) a sahá po postupu ze skupiny. Kolín v Kapfenbergu získal třetí výhru v Alpe Adria Cupu (76-83) a Olomoucko ve stejné soutěži podlehlo v Lublani až po prodloužení 90-81.

Nymburk sesadil oslabený Děčín z čela

Z druhé pozice útočící obhájce trofeje se doma opřel o vysoce efektivní trojky zejména dua Klassen - Simmons a přestřílel nejlepší obranu ligy 102-86, čímž oslabeným hostům z Děčína (bez Nicholse) nejen oplatil porážku z prvního vzájemného duelu, ale hlavně je vystřídal na čele NBL, o něž se nyní dělí s Brnem. Navíc ve všech čtyřech ligových utkáních pod koučem Sokolovským vysázel nejméně 97 bodů.

Klíčem ke všemu bylo posledních sedm minut úvodní čtvrtiny. Domácí tu šli z 4-11 na 32-20 a založili tak na poměrně klidný zbytek duelu. V tomto úseku ničili z druhých šancí (10 bodů), trefili čtyři trojky ze čtyř pokusů a osm bodů zvládli z brejků. I ve druhé čtvrtině se dostávali ke snadným zakončením, pivot Watson do půle několikrát osamocen zasmečoval, tým několikrát skóroval s faulem a 50 bodů nasbíral už za 15 minut.

Na MVP října a lídrovi Děčína Watsonovi se v obraně od začátku střídala polabská omladina Rylich, Tůma či Novák a hosté se proztráceli k hrozivému poločasovému skore 59-43. Ve třetí čtvrtině sice využili všeobecného zlaxnění a zindividuálnění domácích a z -19 přirazili hrou do koše a urychleným přechodem 11 minut do konce na -9, ale citelně jim tu už chyběl křídelník Matěj Svoboda, který po 17 bodech za 18 minut hry musel jako top skórer týmu odstoupit už v úvodu třetí čtvrtky se zraněným kolenem. A Nymburk trojkobitím v poslední části už žádné potíže nepřipustil.

Vítěze (bez Váni) tlačili Klassen (20+9 asistencí, trojky 10/5), Simmons, Watson (po 17) a Palyza (16), hosty kromě Svobody sytili Pomikálek (17+7 doskoků), Walton (13+10 asistencí, 7 doskoků a 11f+) a Kroutil (13). Pro domácí hovořily trojky (28/14 - 22/7), body laviček (53-18) a ztráty (15-19).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Výhra je samozřejmě dobrá, ale přesto to nebudu hodnotit úplně pozitivně, protože jsme tam dnes udělali hodně chyb z pohledu taktiky a občas mi tam chybělo větší nasazení. Dostali jsme hodně bodů z protiútoků, jak kdybychom se neuměli vrátit zpět do obrany. Ale na tom se dá pracovat a to se dá zlepšit. V útoku to celkem jde, dnes jsme ukázali i to, že umíme střílet za tři, což z tréninku víme, jak hráči střílí, ale dosud se to nedařilo dostat i do zápasů. Ale měli jsme soupeři dovolit o 10 až 15 bodů méně. Pak bych řekl, že to bylo velice slušné utkání. Takhle je to dobrá výhra, ale máme na čem v obraně pracovat. Možná to bylo nekoncentrovaností, že si hráči mysleli, že když Nichols nehraje, že to bude jednoduché. Útok byl v pořádku, i když bych si představoval, že se míč ještě malinko víc pustí, ale já se chci hlavně bavit o problémech a v obraně to dobré nebylo. Co se týče Natea Watsona, tak ten těžil z toho, že Marek Klassen ho dobře vidí a Děčín tam na pick-and-rollu udělal chyby, čehož oba velmi dobře využili. Pět dunků za prvních pět minut se moc často nevidí, ale já. stejně pořád přemýšlím spíše nad tou obranou. Když budeme v zápasech koncentrovaní, tak můžeme hrát ještě mnohem lépe, protože tým máme opravdu dobrý. Já to nebral jako zápas o první místo, ale jako těžký zápas, což se potvrdilo. Děčín hrál slušně. Teď nás čeká Brno, to se také bude říkat, že se hraje o první místo. pro mě je ale hlavní, abychom se zlepšovali a třeba příští týden zkusili zabojovat o další výhru v Lize mistrů.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to hodně fyzický zápas jako play-off utkání. Hodně se to mlelo, a když Děčín zjistil, že herně to dnes s námi nepůjde, tak sáhl k fyzické hře, kouskování hry a to se jim ve druhé půli povedlo a náš náskok nenarůstal. Naše chyba byla, že jsme neudrželi koncentraci, nechali se rozhodit. To musíme zlepšit. První poločas byl velmi dobrý v útoku. bylo tam hodně pěkných akcí. Všichni v týmu pod novými trenéry pochopili, že hraní za Nymburk je o týmu. Vždy to vyjde na někoho jiného a je důležité, abychom tu hru dobře četli. Pak jsou všichni hráči v rytmu a vypadá to dobře. Od začátku sezony jsme se trápili se střelbou a dnes se do toho konečně dostalo více hráčů. Je to důsledek tréninků, kde už to vypadá lépe, a vše si analyzujeme. Pro nikoho nebylo příjemné se prvních pár kol dívat jiným na záda, takže jsme rádi, že jsme to dnes zvládli a dostali jsme se zpět tam, kam patříme. Teď už je jen na nás, abychom se nadále zlepšovali a zůstali tam, kam dlouhodobě patříme.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My si nemůžeme myslet, že pojedeme do Nymburka vyhrávat, protože má nejlepší a nejdražší mančaft v celé lize. Ono se to jen říká, že je to zápas o první místo, realita je někde jinde. My jsme zápas začali velmi dobře, vedli jsme prvních pět minut první čtvrtiny. Na konci první čtvrtiny nás položil úsek 10:0, když jsme nebyli schopni zastavit clonu na hráče s míčem a dostávali jsme jednoduché koše od Watsona. Tím se Nymburk dostal do vedení 32:20 po první čtvrtině. To nás zlomilo na zbytek zápasu, protože jsme se už nedokázali dostat pod deset bodů v rozdílu, i když jsme se o to snažili až heroickým bojovným výkonem ve druhém poločase. Škoda toho výpadku sedmi, osmi minut na přelomu první a druhé čtvrtiny, kde jsme defenzivně propadli a naše obranné snažení bylo velmi špatné. Utkání bylo agresivní od začátku. My jsme si ale na rozdíl od druhého poločasu nechali dát jednoduché koše. Jednoduchá stupidní dvojička mezi Klassenem a Watsonem a naši pivoti nejsou schopni Watsona ubránit. Proto vypadal konec první čtvrtiny, jak vypadal. Ve druhém poločase jsme odvedli lepší práci na Watsonovi a to se projevilo v tom, že jsme už nedostali tolik jednoduchých košů. Nymburk ale má takovou kvalitu, že když jsme pokryli clonu na hráče s míčem, trefí se zvenku. Když mají trojky 28/14, není se čemu divit, že nám nastřílí stovku. Šedesát bodů na první polovinu je ale opravdu hodně a máme na čem pracovat. Dneska jsme neměli Tye Nicholse, který nastoupil už se sebezapřením proti Brnu, a proto jsme ho dneska šetřili. Matěj Svoboda si poranil koleno a odstoupil během utkání. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat. Věřím, že minimálně Nichols bude schopen v Olomouci hrát.”

Anthony Walton (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Byl to opravdu těžký zápas a je třeba ocenit Nymburk, protože hrál opravdu lépe než u nás. S novým trenérem a rozehrávačem hrál jinak než předtím. Teď byli doma a čekali jsme, že si budou chtít pohlídat domácí prostředí. byl to opravdu dobrý zápas. Ty Nichols je náš nejlepší střelec. Prohráli jsme o 16 bodů a právě jeho body nám chyběly. A Matěj Svoboda se dostával do dobré pohody v zápase, než musel odstoupit. Ale útok nebyl náš problém. To spíše obrana. A také doskok. Doufejme, že do soboty to dáme dohromady. Hlavně doskok byl problém. Dovolili jsme jim snad devět útočných doskoků za poločas, což není zas tak hrozné, ale oni z toho dali minimálně 12 bodů. To jim hodně pomohlo. Takže obrana byl problém, hlavně komunikace. Musíme se na to podívat a zlepšit to. Druhý poločas byl hodně fyzický a tak to má být. Kdybychom bojovali už v první půli tak, jako ve druhé, tak by to byl zcela jiný zápas. Ale je to jen jeden zápas z dlouhé sezony a jedeme dál.”

Brno po sedmém úspěchu spoluvelí lize!

Prvních 16 minut se Nová huť pod Špilberkem i bez tria Radukič, Bohačík, Milligan držela velmi dobře. Domácí hned v úvodu dohry 3. kola překvapil nový power forward Mathon a jeho tým čtyři minuty do půle vedl 31-35. Aby se vzápětí zcela rozpadl. Následujících deset minut prohrál 27-1, ztratil tu sedm míčů i zraněného ligového top skórera Morgana a zbytek utkání se už jen dohrával. Až k sedmé výhře Brna (82-72), které přeskočilo dosud vedoucí Děčín a s Nymburkem nyní velí celé NBL, což je pro stále mladý klub dalším velkým milníkem.

Vítěze (bez Nečase) významně potáhli Chatman s Mišulou (po 17), hosty pak ve své ligové premiéře Mathon (15+11 doskoků), jemuž sekundoval Belikov (10). Domácím patřily trojky (10-7), šestky (18-13), body z brejků (25-11) i nižší počet ztrát (13-22).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno):
„Tři čtvrtiny jsme drželi Ostravu pod 50 bodů, což je velmi dobrý počin. Čtvrtá čtvrtina byla vlivem prostřídaní ovlivněná, ale co mě mrzí, je, že jsme k tomu přistoupili lehkovážně. Poslední čtvrtina je zpráva pro mladé kluky, že musí ještě zapracovat, aby byli etablovanými hráči NBL. Nikdo jim to nedá zadarmo a ty minuty si musí zasloužit. Trochu jsem je v tom trenérsky nechal vykoupat. Takový je sport a jak říkám, na lavičce se ještě nikdo nenaučil hrát basket. Cíl jsme splnili, potvrdili jsme roli favorita. Teď nás čeká Nymburk a co víc si může člověk přát. Tímto na zápas zvu všechny fanoušky basketu, nejen Brna, a doufám, že společně pokoříme hranici 1000 diváků.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „V první čtvrtině jsme hráli v tempu Ostravy, pak jsme to zlomili ve druhé čtvrtině, kde jsme odskočili na nějakých 13 bodů. Poté jsme na to dobře navázali třetí čtvrtinou a ve čtvrté se to už dohrávalo. Asi jsme to trochu vypustili, ale dostali šanci mladí Koulisianis, Houzar a Jarda Kubín. Dobrý výhra.“

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Myslím, že vítězství domácích je zasloužené. Prvních 15 minut jsme hráli dobrý basketbal, vycházeli jsme z dobré obrany. V naší hře byla lehkost. Pak přišlo jedno zranění, druhé zranění, opět nám vypadli Morgan a Svoboda. Doufám, že to nebude nic vážného. Poslední čtyři minuty druhé čtvrtiny nám zlomily vaz. Tam jsme dostali velkou šňůru, a to nás stálo zápas. Bylo to hodně o šestkách, toho se musíme vyvarovat. Nemůžeme dělat hloupé chyby a jen se vracet do obrany. Ve třetí čtvrtině jsme pokračovali tam, kde jsme skončili v poločase. Útok byl tragédie, nedokázali jsme se prosadit, a když jsme získali balon, hned jsme ho ztratili. V obraně jsme nechávali volné střelce. Pak už tam Brno mělo lavičku, která je ale kvalitní, a my jsme to dokázali dotáhnout na 10 bodů, což je přijatelné. Dnes tam bylo zlepšení v obraně, ale bohužel prohra.“

David Jakel (rozehrávač NH Ostrava): „My jsme sem přijeli s jedním cílem a to vyhrát. Bohužel se nám to nepodařilo. Prvních 15 minut jsme drželi tempo s Brnem, poté jsme špatně rotovali v obraně, dostávali jsme jednoduché trojky, Brno nám odskočilo a už jsme to nedokázali zvrátit. Do příště se musíme poučit z chyb a zlepšit to.“

Opava po třetí v řadě sdílí čelo

Slezané se v Europe Cupu překonávají, v pátém kole dokázali triumfovat už potřetí v řadě a díky vítězství 83-69 doma nad bulharským mistrem z Botevgradu se právě s tímto celkem dělí o vedení ve skupině (s bilancí 3-2), což jim kolo před koncem a duelem v Levicích dává solidní šanci na uchvácení jednoho ze dvou postupových míst.

Vicemistr NBL poprvé udeřil v posledních 100 sekundách úvodní čtvrtiny, kdy rozehrávač Kouřil dvěma šestkami a dvěma asistencemi na trojky zavelel k obratu z 13-14 na 21-14. Jeho tým ve druhém dějství i díky téměř čtyřminutovému střeleckému suchu hostů udržel mírný náskok, když už do půle proměnil osm trojek. Na konci třetí čtvrtiny Kouřilova trojka posouvala náskok už na 62-47 a minutu do konce Opava vedla 83-65, čímž na svou stranu překlopila i vzájemné skore s Balkanem (venku padla po 15). Jenže pak přišla o míč a minula poslední střely a soupeř manko srazil na 14 bodů.

Domácím v kulise tisíce fanoušků veleli Zbránek (16), Švandrlík, Jurečka (po 11), Mokráň (10+8 doskoků), Kouřil (10+7 asistencí) a Šiřina (10 asistencí). Opava byla leplší z trojek (14-7), v bodech laviček (43-26), útočných doskocích (16-10) i ztrátách (17-21) a měla tak o 15 střel z pole víc.

Třetí výhra pro Medvědy

Už na 3-1 zlepšil svou bilanci v základní skupině Alpe Adria Cupu Kolín, který se po dobytí rakouského Kapfenbergu 76-83 už hodně přiblížil k postupu.

Po velmi vyrovnaném poločase rozhodl třetí čtvrtinou, ovládnutou 8-23. Hrou do koše a pak i třemi trojkami se osm minut do konce utrhl až na 19 bodů a po zbytek utkání už většinou úspěšně odrážel snahu domácích srazit manko pod deset bodů.

Tým vedli Petráš (19+13 doskoků), Slavinskas (16), Šiška (11+13 asistencí) a Mareš (11). Medvědi si nejvíc pomohli efektivními trojkami (20/6 - 18/10), ale také třikrát víc ztráceli (5-16) a 46 bodů inkasovali zpod koše.

Hanáci padli v prodloužení

Olomoucko se i k svému třetímu duelu historicky první evropské sezony vydalo do zahraničí a z palubovky slovinské Ilirije Lublaň si odvezlo druhou porážku (90-81), jež však přišla po velkém boji až v prodloužení.

V bodově (37-36) i statisticky enormně vyrovnané první půli tlačil REDSTONE 13 body Williams, který byl aktivní i ve třetí čtvrtině, pak se ale až téměř do konce základní hrací doby odmlčel. Zastoupili jej ale jiní a Halada ve 40. minutě trojkou dal hostům vedení 72-73. Domácí ale opláceli stejnou mincí a byl to znovu Williams, kdo zpod koše zajistil Olomoucku nastavení.

V něm Lublaň rozhodla první tříminutovkou s odskokem na devět bodů. V utkání byla lepší jen z trojkového oblouku (10-5). Za Hanáky Williams vysázel 31 bodů, Erik Klepač přidal 13 a Moten 11. Týmu nadále chybí rozehrávač Stamenkovič a ani na vteřinu nenastoupila čerstvá posila Lewis.

Autor: Redakce NBL