Nymburk dnes na Královce čelí nabitému Bilbau

Na jeden z pěti dosud neporažených celků španělské ACB narazí dnes v 18:30 na pražské Královce ERA Basketball Nymburk na úvod už sedmého ročníku Ligy mistrů.

Přijíždí Bilbao a český mistr proti němu zahájí odčiňování minulé sezony, v níž i kvůli zdravotním problémům opor nepostoupil ani ze základní skupiny. Duel vysílá Nova Sport 2.

Bilbao je od roku 2004 tradičním účastníkem silné španělské ligy, ve které dokonce v roce 2011 získal stříbrné medaile. V roce 2018 sice sestoupil, ale jen na rok. V uplynulém ročníku mu těsně unikl postup do play-off a skončil devátý, když mimo jiné porazil i finalistu Ligy mistrů Manresu. Do Ligy mistrů se vrací po roce, když v roce 2020 Bilbao nepostoupilo ze základní skupiny.

„Konfrontace se španělským basketbalem je to nejvíc. Stačí se podívat na výsledky španělské ligy z minulé sezony, kdy sestoupili čtvrtfinalista EuroCupu Andorra a dvojnásobný vítěz Ligy mistrů Burgos. Je to vyrovnaná soutěž, ve které se může stát všechno. Je to nejrozvinutější basketbalová liga Evropy, spousta hráčů tam hraje velmi chytře. Takže hned na začátek nás čeká velmi vyspělý soupeř, kterému budeme muset čelit nejen dynamikou, rychlostí a tvrdostí, ale i inteligencí. Máme nabitou skupinu a doma prostě musíme vyhrávat. Věřím, že znovu ukážeme, že tento chytrý basketbal nám sedí a že budeme schopni Bilbao doma porazit,“ uvedl reprezentant Lukáš Palyza i ke složení skupiny, kde jsou dále vítěz Europe Cupu FIBA z minulé sezony Bahcesehir a stejně jako loni bosenský Aleksandrovac.

S Nymburkem už se Bilbao v minulosti dvakrát potkalo v rámci EuroCupu. V roce 2010 svedly oba týmy památnou defenzivní bitvu ve čtvrtfinále, kdy zářily obrany. nakonec těsně postoupilo Bilbao po výsledcích 59-47 a 46-52. V roce 2013 se pak oba týmy potkaly ve skupině. Nymburk nejprve vyhrál venku 85-83, doma pak prohrál 69-83. Oba celky tak mají ve vzájemných zápasech po dvou výhrách a pokaždé uspěl hostující tým.

Nymburk jde do zápasu poté, co přes léto prošel výraznou obměnou, kdy vyměnil hned šest hráčů. Mimo jiné odešly i klíčové opory Vojtěch Hruban, nejlepší střelec historie Ligy mistrů, a Jerrick Harding, který by měl v dresu Manresy aspirovat na hvězdu soutěže. Hned sedm současných hráčů Nymburka tak čeká premiéra v hlavní soutěži Ligy mistrů. Pouze Petr Benda a Martin Kříž zažili všech šest dosavadních ročníků.

Také Bilbao ale přes léto z poloviny měnilo tým. Odešly i opory včele s pivotem Ángelem Delgadem, navíc se zranil klíčový střelec Andrew Goudelock, který má za sebou kariéru v NBA či Eurolize.

Mezi současné opory Bilbaa patří 213 centimetrů vysoký pivot Jeff Withey, který má na kontě 209 zápasů v NBA. Dále pak Ligou mistrů ošlehaný Michale Kyser, který ve VEF Riga i Hapoelu Holon patřil mezi nejlepší hráče na pozici čtyři v celé soutěži a v roce 2021 byl vybrán i do druhé nejlepší pětky soutěže. O rozehrávku se stará švédský reprezentant  Ludvig Hakanson, který basketbalově vyrůstal v Barceloně. Tým posílili také Emir Sulejmanovič, který s Tenerife vyhrál minulý ročník Ligy mistrů, či Xavi Rabaseda, který je dvojnásobným šampionem Ligy mistrů s Burgosem. Poslední akvizicí je zkušený americký střelec Adam Smith, který by měl pomoci nahradit zraněného Goudelocka.

„Bilbao je jedním z favoritů na vítězství ve skupině. Podle soupisky to vypadá, že postavili velmi dobrý tým a nečeká nás rozhodně nic jednoduchého. Já osobně bych na začátek přivítal někoho jiného, ale nic s tím nenaděláme a sám jsem zvědavý na naší konfrontaci s takovým týmem a jak si s tím poradíme, protože s takovou kvalitou jsme se v tomto složení ještě nesetkali. O to důležitější bude se opřít o dobrou obranu a nutit soupeře do těžkých střel,“ prohlásil Petr Benda. „Určitě je to klub nejvyšší úrovně. Už jen podle jmen, která podepsali. Hrají také nejlepší evropskou ligovou soutěž. Musíme proti nim ukázat to nejlepší a nechat na hřišti všechno, pokud je chceme porazit,“ dodal Luboš Kovář.

Fanoušky, kteří stále mohou získat vstupenky v síti Ticketportal.cz, na zápas pozval i jeden z nových Polabanů Eric Lockett.

„Moc rád bych naše příznivce pozval, aby nás chodili podpořit. Už se nemohu dočkat, až je poznám osobně a třeba se s nimi i pobavím. Hlavní ale je, že si budeme společně užívat radost z naší hry,“ prohlásil křídelník.

„Věřím, že doma s podporou našich fanoušků, kteří určitě na Královku dorazí, se nám podaří Bilbao porazit a ukážeme, že se nám povedlo složit opravdu silný tým, který se bude v Lize mistrů rvát o úspěch. Fanoušci by si to určitě neměli nechat ujít, protože si mohou užít zápas proti týmu ze země úřadujících mistrů Evropy,“ přidal se i Luboš Kovář.

Autor: Redakce NBL
Reklama
Detail článku - Kooperativa