Novými akademickými vládci muži z Pardubic a ženy z Ostravské

Univerzitní basketbalová liga ve finiši svého druhého ročníku poznala v pátek v Olomouci nové šampiony.

Mezi ženami se turnaj FINAL 4 stal po velkém finálovém obratu kořistí Ostravské univerzity, která zdolala pražskou VŠE 71-61. V mužích absolutně dominoval tým Univerzity Pardubice, který ve finále nedal žádnou šanci ústecké UJEP (91-70).

Finálový duel žen se po vyrovnané první čtvrtině v té druhé hrál podle not loni čtvrté VŠE, která ještě těsně před poločasem vedla 35-25, vedena 15 body Elišky Hálové (v ŽBL hráčka Slovanky). Její tým v první půli skóroval především zpod koše a také jen jedinkrát ztratil míč. Ostravanky střílely jen s 25procentní úspěšností z pole, ovšem trefily 6 trojek a také skvěle útočně doskakovaly.

A v posledních 6 minutách třetí čtvrtiny s jen třemi body soupeře zahájily rozhodný kontr. Pod taktovkou Gabriely Buskové (prvoligový Havířov) otočily z 37-46 na 50-49, a když v úvodu poslední části dvěma trojkami vysunuly náskok na 60-50, už VŠE neměla síly na zvrat.

Ostravská, která vyhrála druhou půli 43-26, měla hned čtyři dvojciferné střelkyně, když vedle Buskové (16+16 doskoků) mocně přispěly i hráčky SBŠ Ostrava v ŽBL Alena Bačová (18, trojky 7/5), Kateřina Káňová (14+15 doskoků) a Kristýna Menšíková (12). Za Pražanky, které v semifinále rozprášily UP Olomouc (76-49), byly vidět jen Hálová (26+18 doskoků) s Kristýnou Lačnou z druholigového Benešova (14+10 doskoků, TH 13/10). Na doskoku důraznější ostravské vítězky (61-46, útočné doskoky 22-12, body z nich 15-10) byly plodnější i z brejků (18-9), v trojkách (11-5) a ustály i šestkové manko (12-18), kdy navíc VŠE 12 trestných hodů zahodila.

„Na FINAL 4 jsme byly ve velice silné sestavě, navíc spolu trénujeme celý rok. Měly jsme tak velkou šanci na úspěch, což jsme tu i potvrdily. Semifinále s UK Praha (výhra 42-40) i finále byly velmi vyrovnané, ale nám přálo větší štěstí. Jsem ráda, že jsme ve finále nechaly i srdce a dokázaly jsme obrátit skore, i když už jsme ztrácely deset bodů. A podařil se nám úspěch, jaký naše univerzita nemá už možná několik desetiletí,” nebála se velkých slov jedna z ostravských hrdinek Gabriela Busková, jejíž tým podstatně vylepšil loňské bronzové postavení.

Titulová bitva mezi muži měla vyrovnaný charakter jen v první čtvrtině, už v ní ale byl napřed spíš pardubický tým tažený nezastavitelným pivotem Martine Roubem, který se před časem mihl sestavou pardubické Beksy v NBL, a nyní ve městě perníku drží prapor druholigové Tesly. V prvním dějství mu ale ještě stačili muži z UJEP, kteří jinak oblékají dres ústecké SLUNETY v NBL, mezi nimiž vynikal zejména Jan Karlovský.

O všem pak rozhodla druhá část, v níž Pardubičtí unikli z 23-23 na 38-23 po 11bodové one man show Rouba. Toho pak podpořil i Královský sokol Adam Goga a z poločasu 52-37 se pardubický celek odrazil k suverénnímu zbytku utkání, i nadále za dozoru Rouba, který zápas završil 38 body a 10 doskoky při trojkách 11/6. Goga přidal 18 bodů a další ligista, kolínský Medvěd Tomáš Merta, doplnil 14 bodů s 10 doskoky. Za UJEP, jenž v semifinále zdolal brněnskou Masarykovu univerzitu 79-71, se nejvíc prosadil Karlovský (19+14 doskoků), jeho parťák ze SLUNETY Johan Haiblík přihodil 13 bodů s 11 doskoky a děčínský Válečník Lukáš Rozsypal 15 bodů.

Pardubice, které v semifinále rozstřílely Jihočeskou univerzitu 99-64, měly víc na útočném doskoku (16-9, body z druhých šancí 19-5), tím i o 12 střel z pole víc, dvakrát méně ztrácely (8-16) a soupeře přetlačily i zpod koše (36-28) a z šestek (19-7).

„Byl to celkově kvalitní zápas, který dopadl úspěšněji pro nás. Naší hlavní zbraní byl určitě útočný doskok a výšková převaha pod košem,” radoval se Vojtěch Leheň z týmu nových akademických mistrů.

Smutný ale nebyl ani Michal Sedlák z celku ústeckého nováčka soutěže, který hned při první účasti bral stříbrné medaile. „Rozhodl už první poločas, kdy jsme nebyli schopní pohlídat dvě hlavní zbraně soupeře, což byl jeho útočný doskok a trojková střelba hlavně Martina Rouba. My ale odjíždíme i po finálové porážce spokojení. Chtěli jsme si odvézt medaili a ze stříbra máme radost. Příští rok ještě víc potrénujeme a třeba to dopadne i zlatem.”

V utkání o bronz mezi ženami, jež bylo reprízou loňského finále, si šampionky prvního ročníku z pražské UK hodně díky výrazně širší rotaci poradily s vicemistryněmi z domácí UP Olomouc (69-38). V každé čtvrtině navyšovaly své vedení a od poloviny druhé části se soupeřkám začaly vzdalovat definitivně.

Vedeny oporou druholigového Jablonce Barborou Čmejrkovou, autorkou čtyř trojek a celkem 23 bodů, se opřely o vyšší úspěšnost střelby, o trojky (7-4) i body zpod koše (36-24) a z druhých šancí (13-2), navíc o parník méně ztrácely (11-24). Za UP byla jedinou dvojcifernou skórerkou hráčka prvoligové Olomouce Daniela Milotová (13).

Souboj o třetí místo mezi muži, který se proměnil v nebývalou houpačku, pro sebe po obratu v poslední čtvrtině uchvátili studenti z Jihočeské univerzity České Budějovice, kteří přemohli brněnskou Masarykovu univerzitu 90-86. Třiatřiceti body a dvanácti doskoky jim šéfoval čerstvý vítěz baráže o Kooperativa NBL Martin Svoboda, který se jen z dresu píseckých Sršňů převlékl do uniformy budějovických akademiků.

Úvod patřil loni stříbrnému Brnu (14-4), které jako jediné uhájilo účast ve FINAL 4. Pak už si ale vzala slovo Jihočeská, která v úvodu druhé čtvrtiny otočila a vedla až o 13 bodů. Jenže ve třetím dějství znovu kontrovalo Brno, a to otočkou z trojkového oblouku na 73-66. Ovšem finiš patřil budějovickým Svobodovi se Štěpánem Borovkou (hráč prvoligového Jindřichova Hradce), kteří při spoustě ztrát soupeře vytáhli svůj tým až k vedení o devět, načež Brňané už jen minutu před koncem snížili na 86-89 a trojku na vyrovnání nedokázali sesměrovat do obruče.

Bronzový celek sytili vedle Svobody i Borovka (16+13 doskoků) a hráč druholigových Budějovic Jan Fučík (20). Za Brno odpovídali Květoslav Nábělek z prvoligového Zlína (19, trojky 5/5), podkošová opora prvoligových Svitav Jakub Jokl (16+16 doskoků), dále Fran Došen (14) a Matouš Fuxa (10). Budějovice těžily hlavně z brejků (28-12), šestek (13-9) a dvojnásob nižšího počtu ztrát (11-20). Brnu nepomohla ani výrazná převaha z druhých šancí (18-6).

Autor: Redakce NBL