Našlapaný Tatran podruhé? Přípravy studentů vrcholí

Tihle studenti neznají žádné limity. A svépomocně dokážou zařídit zázraky do tří dnů. Jeden takový se chystá do ostravské haly Tatran už na nadcházející úterý. 

Od 19 hodin se tam uskuteční další velkolepé derby Univerzitní basketbalové ligy, kde se stejně jako v prvním souboji této sezony očekává napěchovaná hala, tedy něco kolem 1200 diváků. A to je na druhý ročník této školní soutěže naprosto nevídaná záležitost. Až se pomalu začíná vkrádat otázka, co nastane, až ani Tatran téhle show nebude kapacitně stačit?

„To jsme ještě neřešili. Kdyby to šlo vylepšit, tak bychom do toho šli, pořád ale čekáme na novou halu na Fifejdách,” říká směrem k blížící se stavbě nového multifunkčního stánku hrající student Robin Hoblík z ostravské VŠB, který je hlavním tahounem příprav a propagace, distributorem lístků a také garantem úspěchu celé akce, již s kolegy perfektně připravil už loni na podzim, kdy poměrně jasně vyhrála konkurenční Ostravská univerzita, která je favoritem i nadcházejícího klání.

Pokud vyhraje, má s bilancí 4-0 jasné vítězství ve skupině a postup do čtvrtfinále play-off, při porážce by záleželo na její výši. Pro VŠB (aktuálně 1-1) se postup také rýsuje nadějně, a to ze druhého místa na úkor třetího celku UP Olomouc, jemuž se zatím coby obhájci trofeje příliš nedaří (0-3).

„Prohra do 20 bodů by nám měla pořád zajistit vítězství ve skupině, ale samozřejmě chceme vyhrát, máme lepší hráče a chtěli bychom to dotáhnout bez porážky a být první ve skupině,” říká Miroslav Pacut, kouč Ostravské, která bude ve druhém derby sezony vedena jako domácí tým, byť propagační materiály hovoří o opaku.

Na tom ale podle trenéra mnoho nezáleží, hlavní je úspěch celé akce a atmosféra při zápase, která by měla být opět skvělá. „Podle mých odhadů to bylo v prvním vzájemném utkání sezony v hledišti 60 na 40 pro Ostravskou a teď to bude asi podobné,” předesílá Robin Hoblík.

Novinkou druhého derby sezony je standardní vstupné, 60 korun v předprodeji, stovka na místě. Má to řadu důvodů. „Minule byl vstup dobrovolný a pro organizátory to skončilo v minusu. Přece jen mají s přípravou nemalé náklady a školy se jim to pak snažily vykompenzovat. Snad vstupné nebude bariérou pro to nepřijít v podobném množství jako minule, je tu přece jen i zkušenost s hokejovým univerzitním derby, na které přišlo do největší ostravské arény přes 8000 lidí, což už je pak zajímavé i finančně. Klukům ale určitě o peníze nejde, navíc jde o univerzitní soutěž, ne o komerční projekt,” podotýká kouč Pacut.

Ještě důležitějším motivem pro regulérní vstupné pak je snaha finančně přispět jednomu ze studentů Ostravské Milanovi Francovi, jejž v roce 2016 postihla těžká mozková příhoda, po které ztratil téměř polovinu mozku, ochrnul a upadl na dva měsíce do komatu. První prognózy nebyly optimistické, Milan se ale nevzdal a jeho cílem je zase začít běhat.

„Tenhle dobročinný rozměr derby napadl mě, protože Milan je můj kamarád a před tím úrazem byl i mým spoluhráčem. Pořád ho mám na paměti a tenhle nápad byl odsouhlasen i ostatními,” říká Robin Hoblík. „Je to perfektní nápad, na kterém je vidět, že studenti myslí na všechno,” dodává Pacut.

Podle něj trenéři ani vedení obou univerzit do příprav derby nijak nezasahují a vše nechávají na samotných studentech. „Sám jsem ani minule dopředu nevěděl, co se chystá. Já ale s kluky dopředu mluvil, Robin je vlastně mým spoluhráčem z druhé ligy a ví, co tam musí být, a my věříme, že vše proběhne v normálních mezích. Minule to bylo bez problémů, a pokud nikoho nepohorší soutěž v pití piva, není tam nic k řešení,” usmívá se Pacut.

Právě soutěž v pití piva na čas o cenu pro vítěze bude jedním z taháků celého utkání. Na programu ale bude i soutěž ve střelbě z půlky či dovednostní klání, zápas navíc doprovodí i DJ s živou hudbou nebo cheerleaders. A ke každé vstupence obdrží návštěvník jako bonus i vstup zdarma na after party do hudebního klubu v nedaleké Stodolní ulici.

Kolik studentů tedy ve středu dorazí do školních lavic? „Semestr už se na obou univerzitách rozjel, ale ten klub je asi pro 150 lidí, takže já jako učitel věřím, že studenti budou druhý den použitelní,” usmívá se Miroslav Pacut, který věří, že obě soupisky v úterý občerství i maximum studujících hráčů z Kooperativa NBL, což se nejvíc týká týmu NH Ostrava. A bude tak na kouči Adamu Cholevovi, koho před středečním výjezdem do Ústí na derby uvolní.

A příště? To už by se mohlo hrát v nové hale kampusu Ostravské, kterou v polovině února otevíral dokonce premiér Petr Fiala. Tam zatím chybí technické náležitosti jako časomíra na útok a kapacitně není tak velká jako Tatran, ale přece jen - doma je doma. A Ostravská v případě tohoto sportovního areálu má, nač být pyšná.

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Hyundai i30