Na Litvu s motivací navíc

Čeští basketbalisté za sebou mají sobotní přesun ze Sarajeva do Prahy. Ten začal odjezdem z hotelu v pět hodin ráno, což v kombinaci s večerním časem zápasu nedávalo příliš prostoru pro kvalitní spánek. Na druhou stranu si mohli lvi už včera odpoledne vyzkoušet opavskou halu, kde už zítra vyzvou Litvu.

„Vyrovnali jsme se s tím, jak nejlíp to šlo. Měli jsme včera lehčí trénink večer a pak wellness. S tím se ale nedá nic dělat, takhle to prostě je. Jsme rádi, že jsme zpátky v Česku. Málem jsem neodcestovali, protože byly plané zprávy o tom, že se zrušil náš let,“ přidává další zajímavosti z cesty pivot Martin Peterka.

Kromě zvykání si na opavskou halu zahalenou do reprezentačního obalu si čeští reprezentanti našli i čas, aby se vrátili k pátečnímu utkání. „Koukali jsme na video a rozebírali naše chyby. Největší problém jsme měli na doskoku, kde nás Bosňané přetlačili a byli vyšší. Ukazovali jsme si taktické věci jako například drobnosti na pick and rollu. Budeme muset omezit dvě věci, které nás stály zápas v Bosně – doskok a ztráty,“ popisuje hlavní sdělení z rozboru Peterka.

Svůj pohled nabízí i Tomáš Kyzlink. Ten varuje před agresivní hrou Litevců: „Víme, že nesmíme podlehnout agresivitě soupeře, která nás v Bosně zastavila. Musíme od začátku makat naplno a pokrýt jejich útočné doskoky. Těch jsme Bosně dovolili mnoho. A vyvarovat se ztrát, protože když se na téhle úrovni dopustíte 19 ztrát, tak vás to v konečném důsledku stojí vítězství.“

A to by Litva měla být papírově ještě silnější než Bosna a Hercegovina. Na druhou stranu zahrát si proti Litvě, kde je basketbal doslova náboženstvím, je snem každého basketbalisty. „Zápasy proti takovým soupeřům jsou vždycky ohromná výzva. Věřím, že Litva nepodcení ani jeden okamžik toho zápasu a my se budeme muset vyrovnat jejich energii nebo ještě lépe ji převýšit,“ přeje si Kyzlink.

Ten v Sarajevu patřil mezi hlavní bodové hrozby z perimetru pro soupeřovu obranu. Jedenáct trojek drželo české basketbalisty do posledních minut ve hře o vítězství. „Víme, že soupeři nejsou hloupí a mají dobrý skauting. My jsme si v Bosně vytvářeli hlavně v prvním poločase výborně volné střely. Pokud budeme hrát naši hru rychle dopředu a napichovat obranu, tak bychom se k těm střelám dostat i proti Litvě,“ věří střelec pražského USK.

Jeho a celý národní tým mělo v Opavě hnát dopředu zaplněné publikum pověstné svou bouřlivou atmosférou. Nakonec se do ochozů kvůli covidovým opatřením vejde pouze 1000 fanoušků. To je škoda i kvůli Jakubu Šiřinovi, který se na své domácí palubovce zítra rozloučí s reprezentačním dresem. To je další motivace pro jeho spoluhráče, aby se pokusili Litvu přetlačit.

„Chtěli bychom mu aspoň takovýmto způsobem vzdát díky za více než deset let reprezentaci, kdy odváděl skvělou práci. Pokud se povede vyhrát, bude to pro něj super rozlučka,“ uvědomuje si Kyzlink. „Bylo by to hezké. Šířa by si to zasloužil ještě o to víc, že to má tady doma v Opavě. Naše motivace už je tak velká, ale tohle ji ještě zvětší. Chceme vyhrát a udělat mu tu rozlučku hezkou,“ přidává se Peterka.

Zápas začíná zítra v 17 hodin a od 16:50 ho přímým přenosem vysílá ČT Sport.

 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
Vstupenky Eurobasket