Mladé Brňany čeká v pátek historický den

JUNIORSKÁ EUROLIGA V posledních týdnech už museli mít obavy, zda se dočkají. Jejich vysněný turnaj byl kvůli covidové zlotě o dva měsíce odložen, přesunut z Mnichova až do dalekého Istanbulu, změnilo se i několik soupeřů, ale nakonec se hrát bude.

”Když jsme se v lednu dozvěděli o odkladu, všichni jsme pořád doufali, že se to uskuteční. A ta dálka mi nevadí, jsem nadšený, že vůbec máme příležitost se tam ukázat,” hlásí křídelník ligového Basketu Brno Petr Křivánek před kvalifikačním turnajem juniorské Euroligy na Bosporu, jejž se výběr z jihomoravské metropole zúčastní vůbec poprvé v historii.

Mezi nominovanou dvanáctkou 18letých nadějí kouče Luboše Bartoně jsou i další dva zelenáči z letošní ligové soupisky Brna, kteří už zasáhli do aktuální sezony Kooperativa NBL, a to Jakub Nečas a Ondřej Husták. V sestavě je i jedno známé jméno z nesportovního světa - Jan Polívka je synem herce Bolka Polívky a jednou by mohl proslavit hereckou rodinu i v docela jiné sféře.

Tak jako to bývá v těchto turnajích obvyklé, klubový výběr doplní i posily z jiných celků. V Brně se tak s Basketem spojily i další městské kluby SAM BŠM a Tygři, ze Sokola pražského se přidali Petr Šťovíček a Matěj Šafařík a pivot Matěj Žejdl posílil Brňany díky aktuální situaci v Německu. Tam jako hráč Crailsheimu nyní nemůže působit, a proto jeho služeb využil Bartoňův výběr, jemuž do maximální síly chybí jen Igor Patrik Svoboda, který o turnaj přišel kvůli zlomenině nohy. 

V tréninkovém centru Efesu Istanbul se v jedné skupině představí Real Madrid, Žalgiris Kaunas, Fenerbahce Istanbul a turecká Bursa, Brno pak ve skupině A čeká Řím, Zaragoza a domácí Efes. V prvním duelu se už zítra od 11 hodin dopoledne utká s Římem, v 17 hodin pak narazí na Efes a v sobotu od 12 hodin na Zaragozu. V neděli by přišel na řadu případný finálový duel o přímý postup na závěrečný turnaj v Kolíně nad Rýnem, kde vše proběhne souběžně s Final Four Euroligy mužů. 

”Hned na začátku nás čeká nejtěžší soupeř. Řím má vždycky velmi dobré typy hráčů a hraje fyzický a rychlý basket. To nás hned zkraje prověří, jak na tom jsme. Sám jsem zvědavý, zda některý z týmů mohl v této sezoně hrát i soutěžní zápasy,” upozorňuje kormidelník Bartoň na úskalí posledního půlroku, kdy měl v Evropě zelenou maximálně profesionální basketbal.   

”Bez přípravných zápasů, když se jen trénuje, je to těžké. Snažili jsme se tak nachystat se aspoň v modelových utkáních v našich podmínkách, s ligovým týmem. Víc jsme dělat nemohli, snad to bude stačit,” doplňuje trenér.

V Istanbulu se kvůli náročnému programu chystá zejména ve dvou pátečních utkáních rotovat ve hře co nejvíc hráčů. ”Čekají nás dva zápasy během pár hodin, což bude pro všechny kluky, jako jít z nuly na sto. Na druhou stranu se hodně těšíme a pevně věříme, že podáme dobré výkony a hlavně že budeme fungovat jako jeden tým,” přeje si Bartoň.

Dvouměsíční odklad turnaje jeho nově formovanému výběru U18 jen pomohl. ”Mohli jsme být déle spolu, a i když v této situaci nemohlo být tolik tréninků, bylo to určitě lepší,” říká k přípravě účasti na turnaji, na níž se finančně podílelo i město Brno.

Zápasů v turecké metropoli už se nemůže dočkat jeden z předpokládaných tahounů týmu Petr Křivánek, který je jako vnuk legendy Jana Bobrovského k velkým turnajům rodově předurčen. Ač doufá, že by nemuselo být nereálné utkat se o první místo ve skupině, zaručující postup do finále, od zkušeného kouče předem dobře ví, jak těžká šichta tým čeká.

”Bude to rychlý agresivní basket a spíš než velkou střelbou z dálky se týmy budou vyznačovat spoustou nájezdů a budou atleticky vyspělé. V těch nejlepších týmech už jsou  to proti nám samozřejmě chlapáci a jejich fotky připomínají spíš snímky mužského celku než sestavy mládežníků. My ale hlavně chceme ukázat, že na tuhle úroveň máme a zkusíme tam zazářit,” nebojí se nabušených soupeřů brněnský guard. 

V Brně pro všechny případy už před týdnem separovali tým pro Next Generation Tournament od ligové skvadry, aby se eliminovala rizika možnosti nákazy covidem na poslední chvíli. I proto, že ligový výběr musel z bezpečnostních důvodů dočasně umístit do karantény hlavního kouče Růžičku.     

”A jinak jsme se pohybovali jen na trase hala - domov. I v Istanbulu nás asi čekají přísná opatření, ale na to už jsme zvyklí a neměl by to být problém,” neobává se Křivánek. 

Průběh turnaje můžete sledovat na webové adrese: https://www.adidasngt.com/u18/game-center/games

Autor: Redakce NBL
Reklama
Radiožurnál Sport