Mistra čeká hukot, Opavu dvě překážky

LOS LIGY MISTRŮ Basketbalisté Nymburka se v nové sezoně Ligy mistrů střetnou v základní skupině E s PAOK Soluň, bosenským Aleksandrovacem a Galatasarayem Istanbul. Rozhodl o tom dnešní los. Základní skupiny začnou 4. října. Z každé skupiny postoupí vítěz do osmifinálové fáze, celky na druhém a třetím místě sehrají sérii o druhé postupové místo.

Do hlavní soutěže se bude snažit probít i Opava, kterou v semifinále kvalifikačních turnajů (hrají se od 13. do 17. září) čeká vítěz duelu mezi Levski Sofia a ukrajinským Prometey. Pokud se Opava přes semifinále a finále probojuje do skupiny A, utká se s Tenerife, Sassari a Ludwigsburgem. 

Nymburk byl díky dvěma postupům do Final-8 v posledních dvou sezonách nasazený do prvního koše a vyhnul se tak největším favoritům. I tak mu ale los přisoudil zajímavou skupinu. „Pocit ze skupiny mám kladný. jsou to týmy, se kterými jsme dlouho nehráli, nebo ještě vůbec. Na los si nemůžeme stěžovat. Jsou tam samozřejmě i lehčí skupiny, ale kvalita Ligy mistrů jde tak nahoru, že většina skupin je hodně vyrovnaných,“ řekl kapitán Nymburka Vojtěch Hruban. 

Nejvýraznějším jménem je Galatasaray, turecký velkoklub, který se pyšní velkou fanouškovskou základnou a jeho příznivci vytvářejí bouřlivé prostředí doma i venku. Na kontě má 16 tureckých titulů, ale ten poslední z roku 2013. V roce 2016 vyhrál EuroCup, poté hrál Euroligu, ale v poslední době se spíše hledá. V minulé sezoně skončil na 14. místě turecké ligy a v Lize mistrů nepostoupil ze skupiny. V létě prochází Galatasaray výraznou přestavbou a jeho síla se tak těžko odhaduje. Mezi nejvýraznější jména v týmu by ale měl patřit egyptský pivot Assem Marei, jemuž Nymburk čelil v předminulé sezoně v dresu Bambergu. 

„Na Galatasarayi určitě bude dobrá atmosféra, jestli tou dobou už budou moci být fanoušci v halách. To by mohlo být hodně bouřlivé. Podobně to bude i na PAOKu a ani Igokea nebude s fanoušky zaostávat, takže jedna z věcí, na kterou se v této skupině můžeme těšit, je atmosféra v halách,“ míní Hruban. 

Dalším soupeřem je pátý tým řecké ligy PAOK Soluň, který z dosavadních pěti sezon Ligy mistrů vynechal jen tu poslední. Čtvrtým účastníkem skupiny je pak Igokea Aleksandrovac, tedy bosenský účastník Adriatické ligy, ve které v uplynulé sezoně skončila na čtvrtém místě a v semifinále vypadla s pozdějším šampionem Crvenou zvezdou Bělehrad. V minulém ročníku Ligy mistrů postoupila ze skupiny na úkor Hapoelu Jeruzalém a v osmifinálové skupině skončila jen těsně za pozdějším vítězem Burgosem. 

Nymburk si mohl halu Igokey vyzkoušet v březnu, když zde kvůli opatřením v Německu musel sehrát zápas s Bambergem. „Na halu máme dobré vzpomínky, protože jsme tam Bamberg porazili. Jinak to ale pro nás nebude nějaká velká výhoda. Je fajn, že víme, do čeho půjdeme, jak to tam vypadá, jaký je tam hotel, ale v samotném zápase se to asi nijak neprojeví,“ dodal Hruban. 

Letošní šestá sezona Ligy mistrů přináší mírně upravený herní systém. Stejně jako v minulém ročníku se bude základní část hrát v osmi skupinách po čtyřech týmech. Už však nepostupují přímo dva nejlepší celky z každé skupiny, ale pouze vítězové. Týmy na druhém a třetím místě budou muset do série na dvě vítězství o druhé postupové místo do osmifinálové skupiny. Pro poražené a pro celky na čtvrtých místech skupin sezona končí. Po osmifinále následuje čtvrtfinále opět jako série na dvě vítězství a vítězové postoupí na závěrečný turnaj Final-4.

 

LOS LIGY MISTRŮ 2021/22:

Skupina A: Tenerife, Sassari, Ludwigsburg, kvalifikant (možná Opava)

Skupina B: Hapoel Jeruzalém, Manresa, Karsiyaka, Ostrów Wielkopolski

Skupina C: Nižnij Novgorod, Malaga, Dijon, Lavrio

Skupina D: AEK Atény, Szombathely, VEF Riga, kvalifikant

Skupina E: Nymburk, PAOK Soluň, Galatasaray Istanbul, Igokea Aleksandrovac

Skupina F: Štrasburk, Ostende, Tofas Bursa, kvalifikant

Skupina G: Holon, Brindisi, Darussafaka, kvalifikant

Skupina H: Burgos, Besiktas Istanbul, Rytas Vilnius, Oldenburg

Autor: Redakce NBL
Reklama
Zkouška hejty