Máme tým na triumf v Lize mistrů

UDÁLOST Už ve středu ve 20:30 (vysílá Nova Sport 1) nadejde pro hráče ERA Basketball Nymburk den D a hodina H této sezony. Ve čtvrtfinále Final-8 Ligy mistrů, kam se probojovali druhý rok v řadě, narazí v Nižném Novgorodu na Karsiyaku, aktuálně třetí celek turecké ligy. V případě postupu by dosáhli na největší úspěch v dějinách klubu, který by překonal dvě čtvrtfinále EuroCupu (2010, 2012), čtvrtfinále VTB ligy proti CSKA Moskva i loňské čtvrtfinále Ligy mistrů.

V letošním vydání top soutěže FIBA Nymburk uspěl v devíti z 12 utkání, když za sebou v obou fázích nechal několik ekonomicky výrazně silnějších celků jako Dijon, Bamberg, Sassari či Zaragozu.

Čtvrtfinálový soupeř Pinar Karsiyaka měl cestu do Final-8 o dost komplikovanější, když v základní skupině dvakrát prohrál s Bambergem a v osmifinálové skupině vybojoval postup až v závěrečném duelu s Brindisi.

V posledních týdnech se navíc celek musel vypořádávat s koronavirem, kvůli kterému šel do karantény a od 10. dubna sehrál jediné utkání s posledním týmem turecké ligy Ormansporem. Sice v něm uspěl, ale šlo o teprve druhou výhru z posledních osmi soutěžních zápasů. 

Pro Nymburk hrají i statistiky, jelikož vyhrál pět ze šesti posledních soubojů s tureckými soupeři. Pokud se mu podaří uspět, připíše si jubilejní 50. výhru v Lize mistrů. Na tento milník dosud dosáhly jen dva celky, a to Tenerife a AEK Atény. 

Zatímco Nymburk v této sezoně ničil soupeře hlavně útokem, který je s průměrem 90 bodů nejlepší v soutěži, a může se stát prvním týmem v historii soutěže, který dá alespoň 90 bodů v jedenácti zápasech jedné sezony, Karsiyaka v 18 z posledních 19 zápasů Ligy mistrů nikdy nedala více než 85 bodů. Až v posledním kole proti Brindisi nastřílela 107 bodů. 

Hlavní hvězdou týmu je americký pivot Raymar Morgan, který má ze všech hráčů v soutěži nejvíce bodů v této sezoně. Svou hrou připomíná svého spoluhráče z univerzity Draymonda Greena, hvězdu Golden State v NBA. Za národní tým do 19 let pak hrával s další super hvězdou Stephenem Currym. 

V případě úspěchu se Nymburk utká v semifinále s vítězem duelu mezi domácím Nižným Novgorodem a Zaragozou, se kterou se utkal už v osmifinálové skupině. Druhou stranu pavouka tvoří Tenerife se Štrasburkem Jaromíra Bohačíka a Burgos s Holonem. Titul obhajuje Burgos. Spolu s ním bude útočit na druhý titul Tenerife, vítěz z roku 2017. 

Během Final-8 dojde i na vyhlášení individuálních ocenění. Na nejlepší hráče kandidují z Nymburka Retin Obasohan, Omar Prewitt a Vojtěch Hruban, který se loni dostal do nejlepší pětky. Cenu pro Trenéra roku pak obhajuje kouč Polabanů Oren Amiel.

A nyní už hlasy nymburských hráčů před očekávaným středečním soubojem.   

„Pinar je z účastníků Final-8 asi nejméně známý, ale pořád je to třetí tým turecké ligy s výraznými osobnostmi. Mohlo by nám vyhovovat, že nemají tak širokou rotaci a může na ně platit naše rychlá hra. Tento formát zápasů, kdy vítěz pokračuje a poražený jede domů, ale všechny rozdíly smazává a může se stát cokoli. Základní pětku má soupeř velmi silnou a ta odehraje většinu minut. Na lavičce moc hráčů nemají, ale v těchto zápasech o všechno se to tolik neprojeví,” uvedl kapitán Vojtěch Hruban. 

Podle něj je nejnebezpečnějším hráčem protivníka D.J. Kennedy. ”Je to skvělý střelec. Ať šel do kterékoli ligy, tak tam byl top skórerem. Už jsme proti němu několikrát hráli, umí vystřelit, najet, dát koš v rozhodující chvíli.

Klíčová pro nás bude týmová obrana a vypomáhání. Karsiyaka má totiž hráče, kteří jsou opravdu dobří ve hře jeden na jednoho. Skórery, kteří jsou schopni rozhodnout zápas. My proto nemůžeme spoléhat na to, že je ubráníme jako jednotlivci, ale musíme si dobře pomáhat. Nutit je k těžkým střelám a doufat, že minou.“ 

Petr Benda si Karsiyaku přímo přál. ”Když se dobře připravíme, tak určitě máme šanci postoupit. Samozřejmě je to velmi silný protivník, ale my bychom mohli mít výhodu v naší široké rotaci. Oni naopak hrají často celý zápas v pěti šesti lidech. Mají tam zkušeného centra Erdena, proti němu se vždy hraje těžce. Teď ale už má méně minut a spíš doplňuje základní osu týmu, takže více soustředit se musíme na jiné. Morgan patří ke klíčovým postavám, je tam Kennedy, proti němuž jsme hrávali už ve VTB lize, nebo M`Baye. Všichni ze základu jsou schopni dát dvacet bodů.”

Veterán dodává, že soupeři jistě nepomohla nedávná covidová karanténa.”Sám dobře vím, že tělo při tom tratí. Bylo pak náročné se do toho fyzicky zase dostat, ale basketbalově jsme na tom nebyli špatně. Záleží na každém hráči, jak se s tím vypořádá.”

Podle Bendy je znát, jak se jeho tým měsíc od měsíce  zlepšuje a sílí. ”Pokud bychom loňské Final-8 hráli teď, tak věřím, že bychom přešli i přes AEK Atény. Doufám, že Karsiyaku porazíme a že jen u té jedné výhry nezůstaneme. Máme tým na to, abychom Ligu mistrů tento rok i vyhráli. Síla mužstva je obrovská a musíme si dávat velké cíle,“ nebojí se zvučných slov. 

Největší zkušenosti má s Karsiykou díky působení v turecké lize Omar Prewitt: „V minulé sezoně jsem proti ní párkrát hrál. Zůstalo tam hodně hráčů, hrají fyzický basketbal a je to zkušený soupeř, který ví, jak hrát. Jsou opravdu dobří v turecké lize, jsou spolu už delší dobu a jsou sehraní,” uvedl křídelník.

”Pro nás je to vlastně druhé Final-8 v rámci jedné sezony. Teď jsme ale v úplně odlišné situaci. Minule jsme byli nově sestavený tým, teď za sebou máme celou sezonu, jsme sehraní, víme, co jeden od druhého čekat. Takže nepochybuji, že se ukážeme v mnohem lepším světle. Věřím, že to dotáhneme a čtvrtfinále pro nás nebude konečnou.“ 

Naprosto nadšený je z nadcházejícího turnaje guard Jerrick Harding: „Už jen to, že si zahrajeme Final-8 podruhé během roku, je něco neskutečného! Ale s tím se nechceme spokojit. Já to chci vyhrát a to samé cítím ze spoluhráčů. Liga mistrů je druhou nejlepší soutěží v Evropě po Eurolize, je v ní opravdu hodně talentovaných hráčů, kteří by klidně mohli hrát NBA nebo kdekoli na světě. A to, že s nimi můžeme soupeřit o titul, je něco úžasného.“

Autor: Redakce NBL
Reklama
Detail článku - Kooperativa