Magnet o čelo v Nymburce a trio v Evropě

Pět zápasů ve třech různých soutěžích dnes čeká na sedmičku zástupců Kooperativa NBL. 

V ligovém hitu se utkají o trůn Nymburk s Děčínem (18:00) a o sdílené vedení bude usilovat i Brno doma proti Nové huti (18:00). O další nablížení k postupu v Europe Cupu se bude doma snažit Opava v utkání s bulharským mistrem z Botevgradu (18:00) a v Alpe Adria Cupu míří Kolín do Kapfenbergu (19:00) a Olomoucko do Lublaně (20:00).

18:00 NBL - 3. kolo
BASKET BRNO (6-2, 3V) - NH OSTRAVA (2-5, 4P)

Brňané, kteří neprohráli s Ostravou už 9 posledních utkání, jsou v dohrávce 3. kola na domácí půdě a i při současné formě favority. Do bitvy jdou jako třetí nejúdernější ofenziva a pátá obrana ligy, NH patří druhý útok, proto bude zajímavé, zda po posledních dvou defenzivních představeních Brna půjde spíš o útočně, nebo obranně laděný duel. Domácí navíc mají sílu i na doskoku a v rychlé hře dopředu, proto hosté budou mít plné ruce práce s jejich zastavením.

NH bude mít na rozdíl od posledního utkání v Kolíně už k dispozici top skórera ligy Morgana a také power forwarda Radukiče a už i novou podkošovou posilu z nizozemského Zwolle  Sukhmaila Mathona. I s ním budou hosté cílit na přerušení série porážek, čítající už čtyři utkání.

Absence Ostravy: power forward Bohačík, křídlo Janů

Absence Brna: křídla Dáňa (zlomená ruka), Nečas (zraněný kotník), Rychtecký (začal trénovat, start nejistý)

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Čeká nás konečně zápas na domácí palubovce. Ostrava naposledy hrála bez Morgana s Radukičem, ale věřím, že do Brna přijede v plné sestavě. Poslední čtyři utkání hrála velmi dobře, a i když prohrála, byly to vyrovnané zápasy. Musíme do zápasu vstoupit koncentrovaně a nedat Ostravě šanci dostat se do laufu. Pokud si pohlídáme doskok a budeme pokračovat ve slušné práci v obraně, budeme v zápase úspěšní.“

Šimon Svoboda (forward Basket Brno): „Utkání proti Ostravě je pro nás důležité, chceme potvrdit výhry z Pardubic a Děčína. V tabulce jsme sice na lepším místě než náš soupeř, ale stejně to nebude jednoduché. Musíme hrát svoji hru a věřím, že vyhrajeme.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Brno hraje v pohodě a nás tedy čeká velmi těžké utkání a budeme chtít překvapit.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro diváky o ceny.

18:00 NBL - 14. kolo
ERA BASKETBALL NYMBURK (6-2, 3V) - BK ARMEX DĚČÍN (7-2, 1P)

Velmi atraktivní předehra 14. kola bude soubojem o první místo, neboť na palubovku sdíleně druhého Nymburka míří lídr z Děčína, který doma senzačně vyhrál první vzájemný souboj (84-82) a o motivaci obhájce trofeje je tak plně postaráno. Ostatně, byla to pro něj první porážka s ARMEXEM za deset let.

Proti děčínskému týmu se navíc v roli nymburského asistenta postaví Pavel Budínský, který Severočechy v minulosti dlouhých 15 let vedl. Jeho novému celku aktuálně šéfuje kanadský rozehrávač Klassen, který je s průměry 16,6 bodu a 6,4 asistence pátým nejužitečnějším hráčem NBL. Nymburk se v posledních třech utkáních pod novým koučem Sokolovským probil na první místo mezi nejvíce skórujícími celky (přes 85 bodů), urychlil svou hru a těží i ze své síly na doskoku.

Válečníci po čtyřech výhrách padli s Brnem, navíc poprvé doma, a v Nymburce mohou přijít o vedení, když je navíc může přeskočit i souběžně hrající Brno. Nejlepší defenzivu ligy s průměrem 71,4 bodu dál řídí všestranný playmaker Walton, doručující 13,6 bodu, 6,4 doskoku a 6,8 asistence na utkání. Potřebuje však podporu minimálně tří důležitých parťáků Nicholse, Pomikálka a Matěje Svobody, bez jejichž produkce Děčín nebude vítězit snadno.

Absence Nymburka: křídlo Váňa (rekonvalescence)

Absence Děčína: guard Nichols (start nejistý)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk je v našem druhém vzájemném zápase favoritem. Po změně trenéra ještě nymburští hráči neprohráli a jejich herní projev se oproti začátku sezony zlepšil. Pokusíme se našeho soupeře co nejvíce potrápit a hrát v Nymburce vyrovnaně až do konce.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nymburk je aktuálně nejlépe skórující a zároveň nejlépe doskakující tým. Klíčem k úspěchu bude tedy dobrá obrana a zároveň obranný doskok, abychom Nymburku nedovolili skórovat z druhých šancí. Pokud toto splníme a na hřišti necháme vše, věřím, že uspějeme.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Čeká nás velmi těžký týden, ale všichni se na tyto zápasy s Děčínem, Brnem a Bahcesehirem moc těšíme. Ale jdeme zápas od zápasu a teď se všichni maximálně koncentrujeme jen na Děčín. Budeme chtít ukázat, že v Děčíně jsme si to prohráli jen vlastní nekoncentrovaností, ale že jsme lepším týmem. Naše výkony mají vzrůstající tendenci, ale pořád je tam dost nedostatků, které se snažíme zlepšovat. Každopádně zápas s Děčínem bude hodně zajímavý i pro fanoušky. Půjde o první místo a navíc věřím, že náš styl hry bude pro fanoušky také zajímavý. Hrajeme rychle a jsou tam pěkné kombinace a efektní zakončení. Navíc určitě přijedou i fanoušci z Děčína, takže by měla být pěkná atmosféra.”

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Moc se na ten zápas těším. Máme Děčínu co vracet. Ukážeme jim, že po změně trenéra jsme jiným týmem. Chceme zpět na první místo. Mám moc rád tyhle zápasy, ve kterých jde o hodně. Pro tyhle momenty trénujeme. My jsme Nymburk. Víme, že jsme dobří a budeme to chtít ukázat. Náš nový asistent Pavel Budínský tam trénoval, tak nám může o hráčích říci více. A my budeme chtít uspět i kvůli němu. Bude to určitě hodně rychlý zápas. Děčín chce hrát na protiútoky a to teď hrajeme i my, takže se bude hrát nahoru dolů. Proti USK bylo celkem dost fanoušků a věřím, že teď přijdou další. Bude to atraktivní zápas, takže by si to neměli nechat ujít. Fanoušci nám dodávají energie, líbí se mi zejména náš kotel s bubny. Ty mě hodně baví. Věřím, že nám fanoušci pomohou na první místo v tabulce.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro dva náhodně vybrané fanoušky o dárky od sítě čerpacích stanic MOL.

18:00 FIBA Europe Cup - YouTube soutěže
BK OPAVA (2-2) - BC BALKAN (3-1)

Opava se z posledního místa skupiny Europe Cupu může třetí výhrou v řadě posunout až na sdílené první místo právě s bulharským mistrem, který má šest dvojciferných střelců a v bulharské lize zaujímá třetí pozici s bilancí 3-2. První vzájemný duel v Botevgradu vyhrál soupeř 79-64, přesto bude ve hře i vzájemné skore.

Balkan po výhrách v Levicích a doma s Opavou i Keravnosem ve 4. kole překvapivě prohrál doma s Levicemi, čímž se situace v tabulce hodně zamotala.

Rostislav Dragoun (guard BK Opava): „Hrajeme o postup a tam teď je důležitý každý zápas. Musíme přepnout do evropského basketu, silovějšího a tvrdšího. Evropské týmy jsou i fyzicky někde jinde. Takže se na to musíme připravit.”

19:00 Alpe Adria Cup - YouTube soutěže
KAPFENBERG BULLS (0-3) - BC GEOSAN KOLÍN (2-1)

Medvědi se představí v dalším duelu Alpe Adria Cupu v Kapfenbergu, na palubovce osmého celku rakouské bundesligy, který dosud doma v sezoně neuspěl v lize, ani v poháru. Kolín doma soupeře rozbil jasně 91-68, ale v poločase o bod prohrával a musí se tak mít na pozoru.

20:00 Alpe Adria Cup - YouTube soutěže
NUTRISPOINT ILIRIJA (0-2) - BK REDSTONE OLOMOUCKO (1-1)

Hanáci se při své první evropské účasti i potřetí ukážou venku, když po prvním vítězství v Šibeniku tentokrát zavítají do Lublaně, kde je doma aktuálně sedmý celek slovinské ligy Ilirija.

Tihomir Bujan (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Čeká nás šikovný tým plný mladých hráčů, kteří se budou chtít před vlastními fanoušky ukázat. Bude to hodně o tom, jestli se dokážeme poučit z posledního mistrovského zápasu a omezíme chyby pod vlastním košem. Zápasy jdou teď v rychlém sledu za sebou. Po návratu z ligového zápasu v Ústí jsme stačili absolvovat pouze jeden trénink a už zase nastupovali do autobusu. Je to docela náročné. Ilirija bude hrát s velkou energií, na to musíme být připraveni. Chceme i tak vyhrát, abychom posílili své šance na postup do další fáze soutěže.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
CZE_FRA