Lvům utekl úvod a Finy už nedohonili

Čeští basketbalisté dnes v Praze nastoupili ke svému čtvrtému vystoupení před domácím publikem na EuroBasketu. Díky předchozím výsledkům v základní skupině D a odpolednímu vítězství Polska nad Nizozemskem si lvi mohli v případě vítězství zajistit postup do osmifinále. Pro Finy pak dnešní zápas byl „do or die“, tedy prakicky proti vyřazení z turnaje.

Finové v Praze hodně spoléhají na Markkanenena a ani utkání s českým výběrem nebylo jiné. Právě v této chvíli jediný Fin v NBA se hodně podepsal pod úvodní náskok soupeře. Získal na sebe fauly a především dělal problémy pod košem na obou stranách. Češi ztráceli na obranném doskoku a toho soupeř dokázal náležitě využít. Soupeř navíc střílel ze střední a dlouhé vzdálenosti s velkou úspěšností.

Českou ofenzivu rozhýbal příchod Patrika Audy, který ve včerejším zápase odpočíval. Jenže nejvíc tlačila české basketbalisty bota v obraně a především pak na doskoku. Když už Češi soupeře dokázali svou obranou dostat do těžké pozice, mohli se Finové spolehnout, že Salin, Koponene nebo Markkanen koš stejně minimálně ohrozí.

Finský náskok se nebezpečně šplhal ke 20 bodům. Češi bojovali, ale potřebovali se něčím chytit. Impulzem na doskoku byl příchod Ondřeje Balvína. Bojovnost přinášela své ovoce. Češi na soupeři sbírali fauly a byli úspěšní z trestných hodů. Po třetím faulu Madsena dohrávali akce do vymezeného území a tam získávali výhodu. Škoda, že opět Salin trefil svou poslední střelou poločasu trojku.

Jak Finové skončili první, tak začali druhý poločas. Češi sice zaktivnili obranu, ale v ofenzivě se velmi složitě prosazovali. Potřebovali se chytit střelecky. Když už se to díky Bohačíkovi povedlo, oplatil na druhé straně stejnou mincí Markkanen. Finové hráli aktivně na míč, ale podle mínění rozhodčích prakticky nefaulovali. Po dalších sporných (ne)rozhodnutích si česká lavička vykoledovala technickou chybu.

Češi se pokusili zatlačit na finskou rozehrávku. Bohužel z nabídnutých šancí po ztrátách Češi moc nevytěžili, ale alespoň zastavili nárůst finského náskoku. Mohlo být ještě líp, kdyby po soubojích s menším hráčem rozhodčí dvakrát neodpískali Audovi útočný faul. Vzhledem k tomu, jak byl zápas (ne)řízen, na hřišti se značně přiostřilo.

Odnesl to Jan Veselý, který už sedm minut před koncem nasbíral pět osobních chyb. Finové si zkušeně drželi náskok deset bodů, když všechny své akce hráli na Markkanena, jenž sbíral jeden faul za druhým. Po nájezdu Satoranského, který tak dal své první body na turnaji, svitla ještě naděje, ale další těžká finská trojka ji zhasla.

Češi prohráli svůj třetí zápas na turnaji a dnes večer musí fandit Srbům a v nejlepším případě i Finům ve čtvrtek dopoledne proti Nizozemsku. V takovém případě si jejich poslední zápas v pražské aréně utkáním o postup.

 

Finsko – Česko 98:88 (29:18 51:45 72:59)
Markkanen 34 bodů a 10 doskoků, Salin 23, Koponen 14, Valtonen 11 – Hruban 22, Veselý 15, Auda a Bohačík po 13, Kyzlink 8, Balvín 7, Jelínek a Peterka po 3, Satoranský 2 body a 10 asistencí, Krejčí 2, Kříž a Sehnal 0
TH: 25/29 – 20/24
Trojky: 15 – 8
Doskoky: 33 – 34
Zisky: 9 – 4
Ztráty: 17 – 17
Asistence: 21 – 24
Fauly: 29 – 27

Ronen Ginzburg: „Finsko si zasloužilo vyhrát, hrálo dobře, a nejen dnes. Využívá unikátní styl téměř bez dlouhých hráčů a způsobuje tím problémy svým soupeřům. My jsme nezačali dobře, pořád jsme je naháněli, a když jsme se přiblížili, tak oni dali klíčové střely. To je ale život. Věřím, že příště už vyhrajeme a postoupíme do Berlína, tedy pokud Izrael nevyhraje nad Srbskem.

Pokud jde o důvody úvodního 16bodového manka, zaprvé jsme hráli proti dobrému týmu, který je od mládeže dlouho spolu. A hraje ve stále stejném systému. My znali silné stránky Finů, což je rychlý přechod do útoku a útočný doskok, ale v první fázi utkání jsme to nezastavili. Až pak se to zlepšilo, ale náš hlavní problém byl opět v obraně. Pokud bychom dokázali víckrát soupeře stopnout, mohli bychom víc vyrážet i do protiútoků. Obrana je základ všeho.

Tomáš Satoranský byl o něco aktivnější než s Polskem. Myslím, že se už cítil líp, uvidíme, jak se bude cítit po utkání. Z mého pohledu můžeme z tohoto utkání jen těžit, pokud jde o jeho zapojení. Myslím, že příště bude ještě připravenější.”

Patrik Auda: „Byl to moc těžký zápas, ale teď se už musíme soustředit na čtvrtek. Musíme se poučit a dát do toho sto procent, protože už půjde o všechno.”

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
EuroBasket - děkujeme