Lvi mají cenný skalp i postup

Čeští basketbalisté dnes v Litvě zakončili první část kvalifikace na MS 2023. Pro jistotu postupu do druhé fáze potřebovali favorizovaného soupeře na jeho půdě přehrát jakýmkoliv rozdílem. V opačném případě museli čekat na výsledek o hodinu a půl později hraného zápasu v Sarajevu.

Ve vyprodané šestitisícové a fandící aréně se Češi od začátku museli vypořádat s celoplošnou agresivní obranou soupeře. Úvodní pasáž tak z obou stran přinesla řadu nepřesností. Hodně se řešily především osobní souboje a rozhodčí nastavovali metr, podle kterého chtějí pískat. Stejně jako v pátek v Pardubicích zrušil bezbodový stav Bohačík.

Češi se snažili postupně najít cestu, kudy do litevské defenzivy. Zprvu si pomohli střelbou z dálky a otevřeli si tak i prostor pro nájezdy. Důležitá byla také česká obrana na druhé straně. Ani po prvním výrazném prostřídání hra lvů nijak neutrpěla. Naopak každý ze střídajících hráčů přinesl na hřiště novou energii. Po trojkách Jelínka a podkošových zakončeních Kyzlinka s Audou vedli Češi až sedmnáctibodovým rozdílem.

Litevci se chytli tříbodovou střelbou. Přesné zásahy dostaly do varu i domácí publikum. Hráči v zeleném s novou energií se do zápasu vrhli s ještě větší agresivitou. Především na obranné polovině to bylo znát. Češi ale i tento tlak ustáli a vrátili ještě do poločasu svůj náskok do dvouciferné hodnoty. Poločasová pauza ale prospěla soupeři. Litevci ještě vyšponovali svou agresivitu v defenzivě.

Trvalo téměř čtyři minuty, než lvi zaznamenali první body díky Satoranského trestným hodům. To ale stačilo domácím, aby se šňůrou 10:0 přiblížili na dostřel a zároveň naplno probudili potenciál dřímající ve vyprodané hale. Zásadním problémem nebyla ani tak přesnost české střelby, jako spíš to, že se k ní hostující hráči často ani nedostali.

Potřebovali se tak chytit v obraně a zastavit litevskou lavinu, která se na ně valila. Dovalila se až na rozdíl jediného bodu. Trochu komfortnější situaci vytvořil hostům trojkou Satoranský. Nebýt pár útočných doskoků domácích, mohl být rozdíl před posledním dějstvím opět dvouciferný. Na ten ho vrátil hned z prvního útoku Auda.

A zdálo se, že tím dodal do českých řad tolik potřebný klid. Češi si hlídali svůj náskok a mohli začít přemýšlet také o celkovém rozdílu ve skóre, protože doma stejnému soupeři podlehli o osm bodů. To si uvědomila i Litva a do posledních minut dala vše. Drsné nájezdy, riskantní obrana, střely za tři body… Agresivitu soupeře odnesl Martin Peterka, který nedohrál.

Zároveň na sobě odstartoval sérii tří nesportovních chyb soupeře a technické chyby pro lavičku. I když domácí ještě zkoušeli zlomit alespoň rozdíl ve skóre, Češi ho udrželi nad osmi body a kromě postupu do další fáze kvalifikace mohou slavit i lepší vzájemné zápasy s Litvou.

V srpnovém okně nejprve Češi pocestují 24. srpna do Francie a o tři dny později doma v Chomutově vyzvou Maďarsko.

Litva – Česko 72:83 (13:23 32:45 52:61)
Brazdeikis 16, Grigonis 11, Masiulis 10 – Satoranský 21, Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Sehnal, Kříž a Peterka 0
Fauly: 27 – 26

Ronen Ginzburg: „Je to další vítězství pro tuhle partu hráčů, která toho už v minulých letech hodně dokázala. Pro nás je to neskutečné vítězství tady v Litvě. Navíc bez Jana Veselého, když každý ví, jak je pro nás důležitý. Hráči odvedli skvělou práci. Myslím, že většinu zápasu jsme kontrolovali. Měli jsme problémy v posledních třech minutách zápasu a dokázali jsme se dobře zvednout z nepovedeného začátku druhého poločasu. Hráči znovu ukázali, že se doslova rvou jako lvi. Koukáme se taky do budoucnosti. Tohle vítězství je pro nás důležité, protože nás dostalo zpátky do hry o mistrovství světa.“

Autor: CZ BASKETBALL