Lounské FINAL 4 bude nabité napětím

PREVIEW SEMIFINÁLE Turnajem, kde se rozhodne o tom, zda obhájce trofeje dosáhne na svou už šestnáctou, anebo nymburská hegemonie skončí, bude víkendové Louda Auto FINAL 4 Českého poháru basketbalistů v severočeských Lounech. Polabané v bitvách domácí pohárové soutěže nenašli přemožitele už dlouhých patnáct let, což znamená, že od roku 2007 vždy uspěli a trofej nad hlavu nezvedli jen ve dvou sezonách, kdy se kvůli náročnému programu soutěže neúčastnili.

Tentokrát ale české multišampiony vyzve černý kůň letošní sezony Basket Brno, který se čerstvě probil už na druhé místo ligové tabulky. A ve druhém sobotním semifinále (17:30) bude chtít favoritovi řádně zavařit. Ještě předtím si to ale v prvním atraktivním semifinále (14:30) na palubovce Městské sportovní haly v Lounech rozdají Opava s Pardubicemi, což jsou dva kluby, které společně vlastní hned sedm Českých pohárů (5 a 2).

Vítěz Louda Auto FINAL 4 si z Loun odveze odměnu 80 tisíc korun, poražený finalista 60 tisíc. Bronzový celek shrábne 40 tisíc a čtvrtý v pořadí dvacet. Obě sobotní semifinále i nedělní souboj o třetí místo (15:30) bude přenášet pět kamer portálu TVCOM.cz, nedělní finále pak od 18:50 nabídne ČT Sport.

Semifinále 1: sobota 14:30 na TVCOM.cz
BK OPAVA - BK PARDUBICE

První semifinále bude duelem dvou celků s nečitelnou aktuální formou. Při možném trvajícím oslabení Pardubic by Opava, jíž bude chybět nejspíš jen guard Dragoun, měla být mírným favoritem. Jenže - podle všeho jí už podruhé v sezoně nesedla soutěžní pauza a podobně jako po Vánocích s téměř třemi týdny bez zápasů ji zbrzdilo i poslední okno světové kvalifikace. Postupně padla v Ústí, kde ztrácela až 31 bodů, doma s Nymburkem, kde nic nevytěžila ze skvělé první půle (55-42), a poté i po nevýrazném domácím výkonu s Brnem, kdy už přišla o výhodnější druhou příčku v ligové tabulce. S Nymburkem a Brnem nejlíp doskakujícímu týmu sezony notně vynechával právě lov odražených míčů, s Brnem pak i trojková palba.

Stále jde ale o celek, který před reprezentačním oknem právě na pardubickém kurtu dokázal triumfovat a který má nejlepší obranu této sezony. Pokud dokáže naplno využít výšky svého švédského obra Markussona, a rozehrávači Šiřina s Kouřilem ukážou svůj áčkový výkon, Slezané by měli mít na postup do finále.

 V posledních 8 ligových zápasech už šestkrát poražená Beksa si musí dát enormně pozor na útočný doskok soupeře a zejména na vlastní ztráty. A poslední slovo by mělo být napsané velkými písmeny. Pardubice zapsaly 22 ztrát jak v nedávném pohárovém čtvrtfinále s USK, tak ve středečním ligovém duelu doma s Nymburkem.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 92-65, 73-85, 91-79

Absence Pardubic: guard Šafarčík (zraněná noha, start nejistý)

Absence Opavy: guard Dragoun (utržené křížové vazy z utkání s Brnem)

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): „Pardubice jsou kvalitní tým s dobrým trenérem a musíme si na ně dát pozor. Určitě přes ně ale chceme postoupit. Už když jsme u nich hráli naposledy v lize, jsme si říkali, že je dost velká pravděpodobnost, že na ně můžeme jít i ve FINAL 4. Chtěli jsme si tak zvýšit sebevědomí a ukázat jim, že bychom je chtěli porazit. Z toho pohledu to byl důležitý zápas.”

Dino Repeša (kouč BK Pardubice): „Tento formát Českého poháru je velmi zajímavý, protože je to o jednom vítězství a stávají se i překvapení, jako například v minulém roce, kdy Hradec Králové skončil třetí. My máme velkou motivaci, v semifinále chceme zkusit překvapit Opavu. Soupeř má velmi zkušený tým. V lize jsme s nimi dvakrát prohráli, ale v jednom domácím utkání jsme ukázali, že nad nimi můžeme vyhrát. Každý zápas je jiný, každopádně velice důležité bude, jak začneme. Věřím, že pokud budeme v kompletním složení, můžeme Opavu překvapit a postoupit do finále.”

Michal Svoboda (křídlo BK Pardubice): „Opava je těžký soupeř, na druhou stranu je potřeba říct, že se bude hrát v neutrální hale, je to o jednom zápase. Navzájem se dobře známe, je jasné, že se musíme zaměřit hlavně na Jakuba Šiřinu a Mattiase Markussona. Jako vždycky to bude o nás, o naší agresivitě, o obranném doskoku. Motivaci máme velkou. Konečně už vidíme první cílovou lajnu, jedná se o prvním vrchol sezony, kdy můžeme vyhrát medaili, kterou si samozřejmě všichni přejeme získat.”

Matěj Burda (rozehrávač BK Pardubice): „FINAL 4 je pro nás první vrchol sezony. Dáme do toho všechno, abychom získali medaili. Opava je hodně zkušený tým, jeden z nejstarších v lize. Má hodně zkušených hráčů, pozor si musíme dát nejen na rozehrávače Jakuba Šiřinu, ale i na jejich sílu pod košem, kde mají Markussona, Gniadka, Kvapila. Do semifinále nepůjdeme s tím, že je chceme potrápit, ale že chceme vyhrát. Nedáváme si do hlavy nic jiného.”

Semifinále 2: sobota 17:30 na TVCOM.cz
BASKET BRNO - ERA BASKETBALL NYMBURK

Jestli by si lounští fanoušci neměli nějaký zápas nechat ujít, je to právě tenhle. Nymburk sice dosud vyhrál všech 25 vzájemných duelů s Basketem Brno (za jeho dobu mezi elitou), jenže forma týmu zpod Špilberku v sezoně graduje, hráči se obalili zkušenostmi z evropských zápasů a ve středu už na horké opavské palubovce sesadili domácí Slezany z druhého místa ligové tabulky, když na pouhých 74 bodů zavřeli svou obranu. Ve FINAL 4 tak půjde o bitvu prvního s druhým v pořadí NBL.

Předností Brna je hra pod koš, rychlý přechod do útoku, stejně jako agresivní obrana, což už Nymburk několikrát pocítil na vlastní kůži i v této sezoně. Brňané navíc čerstvě doplnili tým o ukrajinského internacionála a střelecky disponovaného guarda Olexandra Mišulu, který přišel z právě rozpuštěného týmu ukrajinského šampiona BC Prometey.

Obhájce trofeje má ovšem za sebou spoustu těžkých bitev a brněnské výzvy se rozhodně nezalekne. Momentálně jej ohromně táhnou američtí guardi Harding s Rossem, ovšem ty nejvypjatější zápasy na domácí scéně bývají obvykle doménou zkušených Čechů. A ten nejzkušenější, Petr Benda, má u pasu už 12 pohárových trofejí. Polabané v posledních utkáních začínají svou formu hrotit na sezonní finiš a Brno tak čeká velmi těžká šichta.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 70-88, 76-88, 86-92

Absence Brna: křídlo Nečas (zranění)

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (dlouhodobé zranění)

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Na finálový turnaj Českého poháru jedeme v dobrém momentu, vítězství v Opavě nám určitě pomůže. Každé FINAL 4 je o dvou finálových zápasech. Našeho prvního soupeře známe velmi dobře, je stále favoritem soutěže. Před reprezentační pauzou jsme s ním odehráli velmi slušný zápas a doufám, že z toho budeme těžit tento víkend. Musíme hrát koncentrovaně celých 40 minut, zlepšit pár důležitých detailů, a hlavně věřit hned od začátku, že soupeře můžeme porazit.”

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): „Český pohár je jedním z cílů této sezony a i přesto, že jsme dostali Nymburk do semifinále, nejedeme tento zápas pouze odehrát. Pokusíme se poctivým výkonem favorita zaskočit, ale očekáváme samozřejmě velmi těžké utkaní. Věřím, že budeme mít dobrý den v útoku, a že navážeme na naše kvalitní výkony z posledních zápasů.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Tohle FINAL 4 je speciální, protože většinou jsme touto dobou ještě hrávali Ligu mistrů a program byl našlapaný. Tu už letos ale nehrajeme, takže o to více se na pohár těšíme. Bereme to jako jeden z vrcholů sezony a jedeme tam s jasným cílem triumf v poháru obhájit. Nechci si připouštět tlak, ale je to specifická soutěž, protože je to jen o jednom zápase a může se stát cokoli. V ligovém play-off, kdy se hraje v sériích, bychom neměli mít problém, ale tady je to o jednom zápase. Brno teď mělo náročný program, my to známe z předchozích sezon. Ale to by pro ně neměla být výmluva. Naopak jdou teď herně nahoru, což potvrdili poslední výhrou v Opavě. Mají formu, ale doufám, že proti nim potvrdíme roli favorita a nedovolíme překvapení. Určitě nechceme dopustit to, co se nám stalo v posledním vzájemném utkání, kdy už jsme hodně vedli, ale dovolili jsme jim vrátit se zpět. V Lounech jsem nikdy nebyl, určitě ne v té hale, ale beru to jako každý jiný venkovní zápas. Podmínky budou pro všechny stejné a to, že se hraje na neutrální půdě, by mohla být pro nás i výhoda. Nijak bych tomu ale nepřikládal váhu.“

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): „Teď jsme v Opavě ze sebe museli dostat to nejlepší a to se povedlo, přestože tam bylo hodně fanoušků proti nám. Dokázali jsme si s tím však poradit. Víme, co v nás je, a to budeme chtít na FINAL 4 předvést. Vím, že moje role v týmu je dávat body a táhnout tým v útoku, když je to třeba. Nedávno jsem mohl na chvíli odjet domů, vidět se s rodinou a vrátil jsem se s dobrou náladou, což mi teď pomáhá v mých výkonech. A doufám, že se mi bude dařit i v Lounech. Naše cíle jsou vyhrát pohár a ligu a teď je před námi úkol splnit první cíl. K tomu vše směřujeme. Určitě to budou fyzicky velmi náročné zápasy. Všichni tři protivníci hrají hodně fyzicky a teď se navíc bude hrát o trofej. Musíme být mentálně dobře připraveni, nastudovat si soupeře a dát do toho všechno.“

Colbey Ross (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Teď nedávno jsme hráli zápas v Opavě, který jsme chtěli za každou cenu vyhrát a zvládli jsme to. Já si ten zápas opravdu hodně užil a věřím, že něco podobného bude i teď na poháru. Tyhle zápasy o všechno mám ze všeho nejraději a moc se na to těším. Zapracovali jsme na obraně a poslední dobou vypadáme mnohem lépe. Pro mě je to první finálový turnaj. Na univerzitě jsme vyhráli národní šampionát, ale tam se za to žádná trofej nedávala, takže moc chci tuhle trofej získat. Slavit s trofejí v ruce je něco, co chce zažít každý. A já vyhrávání miluju a porážky naopak nesnáším. Ale musíme jít krok po kroku. Nejprve nás čeká Brno, které hraje také velmi dobře, hlavně v obraně. Každý zápas s nimi je hodně vypjatý. Jsou dobří v obraně, takže bude záležet i na tom, jak budeme bránit my.“ 

Autor: CZ BASKETBALL
Reklama
PO