Liga mistrů má nabito. 42 z TOP 5

Hlavní evropská klubová soutěž FIBA, Liga mistrů, se má před svou šestou sezonou čím pochlubit. Do hry se chystá vypustit dosud nejzářivější peloton soutěžících. 42 z 52 týmů, které zamíří buď rovnou do základní fáze, nebo do kvalifikace, skončily letos ve svých ligách mezi nejlepšími pěti. 

Rozhodně to platí o dvou zástupcích Kooperativa NBL, když mistrovský ERA Basketball Nymburk čeká tradičně rovnou základní část, a vicemistr BK Opava při své druhé účasti bude muset nejdřív překonat nástrahy kvalifikace. 

V účastnickém poli figuruje hned 17 národních šampionů a více než polovina celků má za sebou účast ve finále své ligy. Šanci dostanou celky z celkem 30 zemí.

Ligu mistrů odpálí 13. září kvalifikační turnaje, základní fáze s 32 celky pak vypukne 4. října. 28 týmů bylo nasazeno rovnou do soutěže, 4 další vzejdou z kvalifikace, do níž se dostalo 24 celků, a to ze 24 různých lig.

V základní části se týmy rozdělí do osmi skupin po čtyřech, načež do osmifinálové fáze přímo postoupí jen jejich vítězové, druhé a třetí celky celky se utkají o druhé postupové místo v sérii na dvě výhry. Ve fázi TOP 16 postoupí dál vždy dva nejlepší z každé ze čtyř skupin do čtvrtfinále, hraného na dvě výhry. Následovat bude Final-4, jehož vítěz zinkasuje tradiční prémii milion eur.

Los kvalifikačních turnajů i hlavní fáze proběhne 7. července.

A takhle vypadá zatím 28členné pole pro základní část:
 
TURECKO (5 týmů): Besiktas Istanbul, Galatasaray Istanbul, Darussafaka, Karsiyaka, Bursa
ŠPANĚLSKO (4): Manresa, Burgos, Tenerife, Malaga
ŘECKO (3): AEK Atény, Lavrio, PAOK Soluň
ITÁLIE (2): Sassari, Brindisi
NĚMECKO (2): Oldenburg, Ludwigsburg
FRANCIE (2): Dijon, Štrasburk
IZRAEL (2): Hapoel Jeruzalém, Holon  
ČESKO: Nymburk
POLSKO: Ostrów Wielkopolski
MAĎARSKO: Szombathely
BELGIE: Ostende
BOSNA: Aleksandrovac
RUSKO: Nižnij Novgorod  
LITVA: Rytas Vilnius    
LOTYŠSKO: Riga 

Pestrý peloton pro kvalifikaci pak má následující složení:

Aarhus (Dásnko), Mons-Hainaut (Belgie), Bamberg (Německo), Treviso (Itálie), Fribourg (Švýcarsko), Eilat (Izrael), Utena (Litva), Kalev/Cramo Talin (Estonsko), Kapfenberg (Rakousko), Le Mans (Francie), Levski Sofie (Bulharsko), Londýn (Velká Británie), Bar (Černá Hora), Opava (Česko), Perm (Rusko), Peristeri (Řecko), AEK Larnaca (Kypr), Prometey (Ukrajina), Vilpas (Finsko), Split (Chorvatsko), Sporting Lisabon (Portugalsko), Minsk (Bělorusko), Kluž (Rumunsko) a Leiden (Nizozemsko). 

Pokud pomineme elitní kontinentální soutěž Euroligu, pro srovnání s pelotonem Ligy mistrů předkládáme složení letošního EuroCupu, který spadá pod strukturu Euroleague Basketball. Oproti loňským 24 účastníkům jich letos bude už jen dvacet, a budou to tyto celky z těchto zemí: 

ŠPANĚLSKO (4): Gran Canaria, Valencie, Badalona, Andorra
ITÁLIE (3): Virtus Boloňa, Trento, Benátky
FRANCIE (2): Bolougne, Bourg
TURECKO (2): Bursaspor, Ankara
NĚMECKO (2): Hamburk, Ulm
RUSKO: Kubáň
ŘECKO: Patras
SRBSKO: Partizan Bělehrad
POLSKO: Wroclaw
LITVA: Panevežys
ČERNÁ HORA: Podgorica
SLOVINSKO: Cedevita Lublaň

Autor: Redakce NBL
Reklama
Detail článku - Kooperativa